Yerel ve Küresel Kurum İçi Girişimcilik Örnekleri

Gittikçe artış gösteren rekabet düzeni içerisinde işletmeler, “kurum içi girişimcilik” kartlarını ortaya çıkarmaya başladılar. Türkiye’den de pek çok kurumsal işletmenin dahil olduğu bu model, temel olarak geliştirdikleri programlar üzerinden çalışanların yaratıcı yönlerini ve girişimci ruhlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Söz konusu girişimcilik modeli aynı zamanda inovatif fikirlerin de önünü açmayı başarıyor. Özgün fikirler yaratma, geliştirme ve pazarlamak amacıyla pek çok şirket kurum için girişimcilik stratejilere sıcak bakıyor. Bu içeriğimizde küresel ve yerel düzeyde kurum içi girişimcilik örnekleri üzerinde durmaya çalışacağız.

Kurum İçi Girişimciliğin Artıları

Geçmiş dönemlerde birçok firma, çalışanların belli konulardaki fikirlerini test etmek amacıyla dilek ya da öneri kutuları oluştururdu. Bugünün global iş dünyası içerisinde rekabet düzeninde avantaj elde etmek isteyen işletmeler, bunu bir adım öteye taşıyor. Çalışanları sürece dahil etmek ve girişimci ruhlarını kurum lehine kullanmak adına işletmeler pek çok yönteme başvuruyor.

Kurum içi girişimcilik modeli tam olarak bu noktada devreye giriyor. Kurum içi girişimcilik modelinde geliştirilen yeni ve yaratıcı fikirlerin iş tanımı içerisinde bir değer üretmesi gerekir. Bu konuda hem ülkemizde hem de dünyada çok başarılı örnekler bulunuyor. Yerel ve küresel kurum içi girişimcilik örneklerinden aşağıda söz edeceğiz; fakat şimdi dilerseniz bu modelin avantajlarından ve genel özelliklerinden söz etmeye devam edelim.

Kurum içi girişimcilik kavramının ilk kez dolaylı yoldan da olsa 1985 senesinde Gifford and Elizabeth Pinchot’ca kullanıldı. Şirketler için değişim, kabul edileceği üzere keskin bir şekilde gerçekleşmiyor. Değişimin belli bir zemine yaslanması ve şirket içinde aşama aşama kendine yer bulması sonucunda bu tip fikirler çok daha olgun bir şekilde karşımıza çıkabiliyor. Buradan hareketle kurum içi girişimciliğin de altın bir tepsi içinde sunulmadığını hatırlatmalıyız.

Şirketler kendi içlerinde ufak da olsa dönüşüm yaşamak, daha da önemlisi değişimi teşvik edecek politikalar geliştirmek zorundadır. Bunun başarılı olabilmesi, tümüyle birey ve kurum arasındaki doğru iş birliğine bağlıdır. Günümüzde işletmelerde yer alan çalışanları önemli bir çoğunluğu Y kuşağından meydana geliyor. Söz konusu kişiler, kurumsal bir çatı altında çalışmayı çok da cazip bulmuyor. Özgür bir ortamda fikirlerini paylaşmak veya startup girişimlerin bir parçası olmak, bu kuşak için genel anlamda daha heyecan verici oluyor.

Yeni nesil girişimcilik metotlarını benimseyen kurumlar, bu kişilerden daha fazla verim alabilmektedir. Bu modelde kurumlar, yeni ve parlak fikirler için yüzünü dışarıya değil, doğrudan kendi çalışanlarına döner. Çalışanların cazip projeleri de bu destekle beraber çok daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilir. Şimdi dilerseniz bu genel bilgilerden sonra kurum içi girişimcilik örneklerine yakından bakalım.

Yerel ve Global Düzeyde Başarılı Örnekler

Hem Türkiye’de hem de global düzeyde pek çok kurum içi girişimcilik örneği ile karşılaşmaktayız. Bu modelin farklı sektörlerde hızla yayılmasının nedeni; şirketlerin kendi sermayeleri ve çalışanları ile birçok konuda inovatif fikirler geliştirebilmesi olarak açıklanabilir. Zamansal ve ekonomik açıdan da ciddi avantajlar sunan modelin gittikçe daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Ülkemizde özellikle yenilikçi ve değişime kolayca ayak uydurabilen özel ya da kamusal kuruluşlar, bu yeni nesil girişimcilik modelini oldukça benimsemiş durumda. Ülkemize baktığımız zaman,  Vodafone Kırmızı Işık uygulamasının, akla gelen ilk örneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu projenin o dönem ödülle taçlandırıldığını anımsıyoruz. Diğer yandan Aygaz firması da aynı şekilde kurum içi girişimcilik kapsamında “Aykargo” projesi ile ön plana çıkmıştı.

Bir diğer örneğimizi İş Bankası’nın Gullseye isimli liman otomasyonu ile verebiliriz. Bu uygulama, o sene “En Başarılı Kurum İçi Girişimcilik Projesi” seçilmişti. Tat Gıda’nın SEK Quark projesi, Doğuş Holding’in InvenDO adlı projesi, Boyner’in Advantage Card girişimi ve Anadolu Efes’in “Anadolu Efes Girişim Atölyesi” bu alanda verilebilecek en ideal örnekler arasında bulunuyor.

Global örnekler arasında ise Google ilk sırada yer alıyor. Bilindiği üzere kurulduğu ilk günden bu yana Google, bir şirket politikası olarak İnovasyon kültürünü benimsemektedir. Gmail, Google Adsense, Google Glasses, şirketin bizzat ön ayak olduğu kurum içi girişimlerden sadece bazılarıdır. Ford Motor Company, Sony Computer Entertainment, Societe Generale, Shutterstock, Softtech, aynı şekilde kurum içi girişimcilik konusunda pozitif yaklaşımlar sergileyen diğer oluşumlardır. Son olarak, Sun Microsystems’in efsane ürünü Java’nın da bir kurum içi girişimcilik örneği olduğunu vurgulayalım.

Yeni nesil girişimciliğin bir parçası olmak isteyenler, sahne şimdi sizin! Makers Türkiye’nin “Kurum İçi Girişimcilik” konusunda düzenlediği eğitimlere dahil olabilir, süreç boyunca danışmanlık desteği alabilirsiniz. Online workshoplar hakkına daha detaylı bilgi için bize ulaşın!

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.