Yerel ve Global Kurumsal Hızlandırma Programları Örnekleri

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler, kurumları inovatif fikirler noktasında zorluyor. Bu gelişmelere adapte olmakta zorlanan kurumlar, ne yazık ki kendi sonları hazırlamak durumunda kalıyor. İşletmelerin özellikle de böyle bir çağda mutlak suretle kendilerini geleceğe doğru itecek stratejilere ihtiyacı vardır. Tam da bu sebeple kurumlar, farklı motivasyonlar ve amaçlar doğrultusunda hızlandırma programlarına dahil olmaları gerekir.

Günümüzde şirketlerin ayakta kalmak adına sadece artımlı yeniliklere odaklanması yeterli değildir. Kimi durumlarda problemli rutinler ya da iç yapıdaki gündelik işler, kurumların inovatif hamlelerine engel olabiliyor. İşletmeler, daimi şekilde girişimci şekilde hareket etmekle yükümlüdür. Özellikle de böyle bir çağda katma değeri yüksek yeniliklere muhtaçtırlar. Öncelikli amacı inovasyon olan ve kurumlara sayısız fayda vadeden hızlandırma programları, bu anlamda söz konusu ihtiyaçlara önemli ölçüde yanıt vermektedir.

Bu içeriğimizde hem yerel hem de global düzeyde başarılı kurumsal hızlandırma programlarından örneklere bakacağız. Fakat öncesinde dilerseniz kurumsal hızlandırma programlarının tam olarak ne olduğuna ve yarattığı faydalara göz atalım.

Kurumsal Hızlandırma Programı Nedir?

Yola çıkan ve artık belli bir düzeye ulaşmayı başaran, yani artık kuluçka döneminde olmayan girişimlerin yer aldığı programlar, kurumsal hızlandırma programı olarak adlandırılır. Dışarıdan da yürütülebilen bu süreç, kimi durumlarda belli bir ofiste gerçekleşebilir. Söz konusu programların ana amacı mentorluk desteği almaktır. Alanında uzman, sektörel deneyimleri fazla olan mentorlar, girişimlerin ne şekilde büyüyebileceği noktasında yoğun bir danışmanlık ve eğitim hizmeti verir. Kesintisiz olan bu program, genelde 1-2 hafta ile birkaç ay arasında bir süreye tekabül eder.

Yatırımcılar adına ürünün bir biçimde hayata geçip geçmediği öncelikli kriterler arasındadır. Bu nedenle de adım atmaya başlayan ancak emekleme aşamasında yer alan pek çok girişim bu hizmetle önemli bir büyüme ivmesi yakalayabilir. Bu tarz programların her iki tarafa da oldukça somut faydaları vardır.

Kurumsal Hızlandırma Programlarının Yararları

Hızlandırıcılar kimi kaynaklarda “Accelerator” şeklinde de belirtilir. Büyüme kaynaklarına ilişkin yararlı araçların sunulduğu bu program, oldukça verimli sonuçlar yaratır. Bu sunulan hizmet; finans desteğini, mentorluk aşamalarını, eğitimi ve ağ oluşturmayı içine alabilmektedir. Dahili proje ekipleri dışında kurumsal hızlandırıcı ve birkaç startup bu süreci aktif şekilde yürütmektedir. Kurumsal şirketler, risk oranı düşük olan işlerinden dolayı yeni iş girişimlerine ya da fırsatlara çok odaklı değildir. Oysa işletmelerin tüm seviyelerinde yenilikleri teşvik etmek oldukça önemlidir.

Kurumsal hızlandırıcı programlarının somut yararlarına baktığımız zaman, öncelikle yeni fırsatlara ve inovatif fikirlere vurgu yapmalıyız. Bu tip programlarda farklı vizyonlara sahip olan kişiler birbirleri ile çalışma şansı bulur. Bu da yeni fikirlerin daha kolay doğmasını sağlar. Daha uzun vadede baktığımızda ise ekip iletişimini ve şirket içi gelişimi desteklediğini söyleyebiliriz.

Yerel ve Global Örnekler

Hem ülkemizde hem de dünyada kurumsal hızlandırma programları her geçen gün daha da artış göstermektedir. Özellikle bu tarz programların sağladığı somut yararlar, söz konusu talebin artmasını sağlamıştır. Bu tarz programlar, kimi zaman “Girişim hızlandırma programları” şeklinde de ifade edilmektedir. Kurumsal hızlandırma programları arasında dünya özelinde ilk etapta TechStars, Y Combinator, 500 Startups, Plug and Play ve Dreamit gibi örnekleri sıralayabiliriz.

Tüm bu platformlar, hızlandırma programları ile kontrollü ve hızlı büyüme, odaklanma ve yatırımcıları etkileme gibi noktalarda başarı vadeder. Girişimciliğin evrensel anlamda popülerleşmesinden sonra ABD’de yer alan Y Combinator ile TachStars, özellikle bu konuda öncü olmayı başarmıştır.

Bump, Airbnb ile Dropbox, söz konusu kurumsal programlar sayesinde oluşturulmuş ve dünya çapında başarı yakalamış girişimler arasındadır. Y Combinator, son 10 senede totalde 600’e yakın girişimi kurumsal hızlandırma programından mezun etmeyi başarmıştır. 500 Startups platformu ise Umedy adlı bir Türk girişimi için yatırım yapmıştı. Söz konusu girişimler sayesinde on binlerce yeni istihdam sağlanmıştır.

Ülkemizde ise özellikle pek çok üniversitenin ve kurumun yavaş yavaş bu tip programlarla aynı paydada buluşmaya başladığını görüyoruz. Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi, Buba Campus, Garanti BBVA Partners Hızlandırma Programı, Girişim Fabrikası, İmece Destek Programı, Kworks, SUCOOL, T3, Visa Inovasyon Programı, Workup, Türkk Telekom Pilot, Fincube, Albaraka Garaj, Zemin İstanbul,  Techup, Classboom, Maya Girişim Merkezi, Tohum Harran, Türkiye’deki en popüler kurumsal hızlandırma örnekleri arasında gösterilebilir.

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de önemli bir ivme yakalayan kurumsal hızlandırma programları hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak ya da söz konusu programdan verimli şekilde yararlanmak adına Makers Türkiye ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.