Yeni Yıl için 10 Kitap Tavsiyemiz!

Yeni yıla girerken en verimli şey aslında yeni hedefler belirlemek! Tabii bunu yaparken 2018’e de bir göz atmak lazım. Neleri başardık, neleri elde ettik, neler uğrana azim gösterdik… Bizi bu yolda geliştiren olaylar neler oldu. Buradan yola çıkarak kişisel gelişiminize fayda sağlayacak aynı zamanda yeni dünya hakkında da bilgi sahibi olabileceğiz 10 kitap önerisi yapmak istedik. Keyifli okumalar…

1. 21.Yüzyıl için 21 Ders

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

 

 

2. T – İnsan

Gelecek kaygısına takılıp kalmayın! Geleceğinizi kendiniz tasarlayın!.. Türkiye’nin İlk Kadın Fütüristi Dünyanın En Etkili 100 Kadın Fütüristi Arasındaki Tek Türk Gelecek Tasarımcısı ve İş Avatarı UFUK TARHAN diyor ki; Geleceğinizi kendi haline bırakamazsınız! Onu başkası değil, kendiniz şekillendirmelisiniz! Ve bunu yapmak zorundasınız! Başarılı, mutlu olmak istiyorsanız başka seçeneğiniz de yok zaten!

 

3.Rework

Yeniden işleme, size iş dünyasında başarılı olmanın daha iyi, daha hızlı ve daha kolay bir yolunu gösterir.

İş kitaplarının çoğu size aynı eski tavsiyelerde bulunur: Bir iş planı yazın, rekabeti inceleyin, yatırımcı arayın vs.Böyle bir kitap arıyorsanız, bunu rafa geri koyun.

Oku ve neden planların gerçekten zararlı olduğunu, neden dış yatırımcılara ihtiyaç duymadığını ve rekabeti görmezden gelmenin neden daha iyi olduğunu bileceksin. Gerçek şu ki, düşündüğünden daha azına ihtiyacın var. İşkolik olmana gerek yok. Evrak veya toplantılara zaman harcamanıza gerek yok. Bir ofise bile ihtiyacınız yok. Bunların hepsi sadece bahaneler!

Gerçekten yapman gereken konuşmayı bırakıp çalışmaya başlamak. Bu kitap size o yolu gösterir. Nasıl daha üretken olacağınızı, banka hesabınızı bozmadan nasıl ilerleyeceğinizi ve size ilham verecek ve ilham verecek tonlarca daha sezgisel fikirleri öğreneceksiniz.

 

4.Bilinçaltının Gücü

Senelerdir Amerika’da En Çok Satan Bireysel Gelişim Kitaplarından Biri!

Düşüncelerinizi Değiştirirseniz Kaderinizi de Değiştirirsiniz!

 • Neden bir insan üzgünken diğeri mutludur?
 • Neden bir insan korkak ve endişeliyken diğeri inanç ve güven doludur?
 • Neden bir insan amansız olduğu söylenen bir hastalıktan kurtulurken diğeri iyileşemez?
 • Neden bir insanın güzel, lüks bir evi varken diğeri derme çatma bir yerde yaşamak zorundadır?
 • Neden bir insan tam bir başarı örneğiyken diğeri sefil haldedir?
 • Neden bir konuşmacı ilgi çekici ve son derece popülerken, diğeri sıradan ve sönüktür?
 • Neden bir insan işinde ya da mesleğinde bir dehayken, diğeri hayatı boyunca hiçbir şey yapmadan ya da başarmadan düşe kalka yürümeye çalışır?
 • Neden bu kadar fazla hoşgörülü ve ahlaklı insan zihnindeki ve bedenindeki olumsuzlukların acısını çekiyor?
 • Neden bir insan mutlu bir evlilik sürerken diğeri evliliğinde mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşıyor?

Bu soruların yanıtı, bilinç ve bilinçaltınızın işleyişinde gizli olabilir mi?

Kesinlikle evet.

5. The Lean StartUp

Önemli bir şey yapın: daha iyi, daha hızlı iş kararları alın. Çok daha iyi, daha hızlı iş kararları. Yalın üretim ve çevik gelişimden inovasyon sürecine prensipler getiren Yalın Başlangıç, şirketlerin riskle dolu bir iş ortamında başarılı olmalarına yardımcı olur.

Bu kitap size bunun nasıl olduğunu gösterecek!

 

 

 

6.Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…
Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New York’lu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

7.Yöneticinin El Kitabı

Başarılı ve güçlü bir lider olmak için her gün önünüze dikilen problemleri çözmeniz gerekir. Kurumsal süreçleri gözden geçirmeli, bütçe oluşturmalı, görevleri doğru kişilere paylaştırmalısınız. İş dediğimiz şeyin kişisel boyutu da çok güçlüdür. Yeri gelir bir çalışana koçluk yaparsınız, yeri gelir üstünüzle bir meseleyi tartışırsınız. Bu tip her türlü durumda göreviniz, empati kurmanızı, güçlükleri yenmenizi ve mutlaka ama mutlaka bir amaç gütmenizi gerektirir. Başarılı olmak için pratik becerilerinizi geliştirmelisiniz. Bunu da içinize dönerek, kişisel gelişiminize yatırım yaparak yapmalısınız.

Elinizdeki kitap, size bu konularda pratik ipuçları ve yöntemler sunuyor. Kitapta ayrıca, gündelik başarınız ve mesleki gelişiminiz açısından önemli konularda kısa açıklamalara da yer verdik. Harvard Business Review dergisi yazarlarının uzmanlıklarına dayanılarak hazırlanan bu kitap, hem klasik makaleler hem de yeni fikir ve araştırmalardan elde edilen temel kavramları ve en iyi uygulamaları içeriyor. Bir lider olarak kendi gelişiminize yatırım yaptığınızda, başkalarının hayatını etkileme gücünüzün ne kadar fazla olduğunu anlamaya başlarsınız. Başarı kriterleriniz artık şirketinizde imza attığınız inovasyon, gelişimindeki payınız ve tüm sektörü etkileyen, altında imzanız bulunan yeniliklerdir.

8.Start with Why

Steve Jobs, Martin Luther King Jr. ve Wright kardeşler gibi insanların başarısının ardındaki anahtar, yaptıklarını neden yaptıklarını bilmeleridir. Başarılı şirketler zirveye ulaşırlar çünkü rakipleri sadece nasıl ve ne olduklarının farkında olduklarında işlerinin nedenini açıklayabilirler. Liderler ve organizasyonlar Altın Çember çerçevesini takip ederse başarı olur. NEDEN sorusunu sormak, başkalarını inşa etmenin, yönetmenin ve ilham vermenin anahtarıdır.

Bu New York Times’ın en çok satan listesinde, ünlü vizyoner düşünür Simon Sinek, liderlere ve şirketlerine başarılı olmaları için ilham verecek önemli kavramları anlatıyor.

 

9.Dinlen

Hayata ara verin ve DİNLEN’i okuyun:

Daha akıllıca kararlar verecek, daha iyi ilişkilere sahip olacak ve hem daha mutlu hem de daha yaratıcı olacaksınız…

İşkoliklik çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Dinlenmek aslında çalışmaktan çok daha önemliyken, asla hak ettiği değeri ona vermiyoruz. Hatta çalışan birinin yanında dinlenmek sanki işten kaytarıyormuş, boşa zaman geçiriyormuş hissini veriyor hepimize. Silikon Vadisi fütüristleri Alex Soojung-Kim Pang, çalışma, dinlenme, uyku ve tatil arasındaki çok önemli ilişkiyi hatırlatıyor bu çalışmalarıyla. Titiz, bilimsel, analitik araştırmalarıyla Darwin’den Stephen King’e yazarların, ressamların, düşünürlerin ve devlet adamlarının dinlenerek yaratıcılıklarını ve performanslarını nasıl artırdıklarını yalın bir dille anlatan DİNLEN, Pang’in dediği gibi “bilinçli dinlenmenin” üretkenliğin asıl anahtarı olduğunu ve bize daha fazla enerji, daha keskin fikirler ve daha iyi bir hayat vereceğini gösteren, hayatımızın geri kalanının önemini yeniden keşfetmemiz için bir yol haritası sunan ve gerçekten daha fazla iş yapmak istiyorsak gerektiğince rahatlamamızı söyleyen inandırıcı bir argüman sunuyor…

10. Küçük Başlayın, Büyük Düşünün

“Dünü düşün, yarının hayalini kur ama bugünü yaşa.”

 • İleri görüşlü.
 • Muhteşem pazarlamacı.
 • Dâhi.
 • Üniversite terk.
 • Mükemmeliyetçi.
 • Apple’ı Apple yapan kişi.
 • Teknolojiyi baştan tanımlayan adam.

Steve Jobs yaşayan bir efsaneydi. Masanızda duran bilgisayarı dünyaya ilk o tanıtmış, kurucusu olduğu Pixar şirketi sayesinde ilk uzun metrajlı animasyon filmi ve daha nicelerini insanlarla buluşturmuştu. Steve Jobs’un sözlerinden derlenen en ayrıntılı kitap olan Küçük Başla, Büyük Düşün’ü okuyunca Steve Jobs’u ve dünya için yapmak istediklerini daha iyi anlayacaksınız.

“Steve gibi herkeste derinden etki bırakmış biri dünyaya bir daha zor gelir, öyle ki bıraktığı etki gelecek nesillerce de hissedilecektir.”

-Bill Gates-

Ve bonus önerimiz: Yaratıcı Yazarlık Defteri

Yaratıcı yazarlık teknikleri üzerine yeni ve ilginç bir kaynak eser. Yazan, yazmak isteyen herkese önerilir. Bu kitaptaki yazı pratikleri ilginizi çekecek, ufkunuzu genişletecek.

Dostoyevski, Kafka, Zweig, Shakespeare… Aklınıza gelebilecek tüm büyük yazarlar, kült eserlerini meydana getirmeden önce, iyi yazabilmek için yıllar boyu, hemen hemen her gün yazma egzersizleri yaptı.

Bu defter de sizin yazma becerilerinizi geliştirmeyi amaçlıyor. Bu defterdeki yönlendirmelerle içinizdeki sonsuz potansiyeli keşfedecek, neyi yazmaya daha yetenekli olduğunuzu anlayacaksınız. Kendinizi, çevrenizi ve anlatılması gereken şeyleri nasıl anlatacağınızı kavrayacak ve çok eğleneceksiniz.

Yapmanız gereken tek şey, her gün sayfadaki yönlendirmelerle, hayal gücünüzün derinliklerine inerek ortaya bir metin çıkarmak. Göreceksiniz ki orada bir maden var. Hem de tüm zenginliklerin kaynağı bir maden!

2018’de canlanan hayallerinizi hayata geçirmek için azim yakalamanız dileğiyle, son bonusumuzun size yaratıcı yollar açmasını diliyoruz!

Kaynak: https://www.dr.com.tr/kategori/Kitap