Yeni Nesil Liderlik Özellikleri

Değişim, dönüşüm, yenilenme, inovasyon gibi kavramlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Gelişen iş teknolojileri ve araçları gibi kurumlar da yeni yönetim anlayışları da zamana uygun biçimde değişip gelişiyor. Geleneksel yöneticilik anlayışları yerini artık büyük ölçüde yeni nesil liderlik yaklaşımlarına bırakıyor.

Bugünün kurumsal yönetim anlayışında, katı bir biçimde emir-komuta zincirinden söz etmek olanaksızdır. Yeni nesil liderlik, bugün sadece büyük markaların ya da teknoloji devlerinin benimsediği bir anlayış değildir. Farklı sektörlerde yer alan işletmeler için takım olarak bir değer yaratmak ve üretmek, kişilerden çok daha önemli olarak görülüyor. Yeni nesil liderlerden de bu anlamda takımlarına rehberlik etmeleri bekleniyor. Yazımızda yeni nesil liderin tam olarak kim olduğunu ve hangi özelliklere sahip olması gerektiğini inceledik.

Yeni Nesil Lider Nedir?

İş yaşamındaki yeni nesil yönetim anlayışı, tek başına bir liderin etrafında şekillenmez. Bu nedenle geleneksel yönetim anlayışının dışında bir şirket kültürü ve yönetimi geliştirilmek durumundadır. Yeni nesil liderlik anlayışı sadece lider statüsünde çalışanları değil tüm şirketi ilgilendiren bir konu durumundadır. Bu yenilikçi anlayışta kurum içi ilişkiler ekip ruhunu harekete geçirir.

Geleneksel liderlik anlayışındaki emir ve komuta zincirinin aksine ekibe rehberlik etme anlayışı geliştirilir. Yani yeni nesil liderlik anlayışında takımın bir bütün olduğu ve daha da önemlisi her takım üyesinin benzersiz bir parça olduğu anlayışı benimsenir. Burada lider olmaktan çok beraber üretme, ortak bir fayda yaratma gibi anlayışlar ön plana çıkar. Şimdi detaylı biçimde yeni nesil liderlerde olması beklenen özelliklere bakalım.

Yeni Nesil Liderlerin Özellikleri Nelerdir?

Yeni nesil liderlerin eski kalıpları yıktıkları ve ezber bozdukları bilinir. Bu kişiler bir yandan teknoloji ile beraber dünyaya açılma ayrıcalığına ve fırsatına sahip olurken diğer yandan yerel dinamikleri göz ardı etmez. Bunun yanında korkuya ve güce dayalı liderlik anlayışı, güvene ve yeniliğe dayalı bir liderlik anlayışına teslim olmuştur. Yeni nesil liderlerin özelliklerini maddeleyerek açıklamaya devam edelim.

  1. Her şeyden önce bilgili olmak, yeni nesil liderlik anlayışı için gerekli bir özelliktir. Bu durum, özellikle otoriter liderlik anlayışının dışına çıkmak adına gereklidir. Lider; alanında yüksek düzeyde teknik bilgi ve beceriye sahip olmanın yanında bu bilgisini takımı ile paylaşan bir anlayışa da sahip olmalıdır. Bir anlamda otoritesinden ziyade alanındaki derin bilgisi ile ekipte saygı uyandırmalıdır.
  2. Yeni nesil liderlerin ideal bir ekiple çalışması gereklidir. Doğru bir ekip kurgusu yaratmak, iyi bir lider için benzersiz bir özellik olarak öne çıkar.
  3. Yeni nesil liderler, üst düzey becerilerine rağmen kendilerini ön plana çıkarmaktan çekinirler. Tam aksine daha mütevazı ve paylaşımcı liderlerin ekipler tarafından daha çok benimsendiği bilinir. Bu sebeple yaptığınız işten her daim emin olun ancak birlikte bir işi taşımanın gerekliliğini daima kendinize hatırlatın. Bu anlamda rehber olma özelliğini asla es geçmeyin.
  4. Yeni nesil liderlerin sorumluktan kaçmayan, şeffaf ve güvenilir olmaları beklenir. Dürüst ve güvenilir olmak da bu özelliklere eklenebilir. Böylelikle kendinizi ve takımınızı olumlu yönde yönlendirir ve hatta bu özelliklerinizle fazlasıyla motive edici olursunuz.
  5. Gelişen dünya ve iş yaşamını takip etmek adına bilgili olduğunuz kadar değişime de açık olun. Bu özellik; hem takımınızı doğru yönlendirmeniz hem de bir noktaya saplanıp kalmadan yenilikleri benimseyebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Öte yandan aynı konulara farklı gözlerle bakmayı deneyin. Bakış açınızı daima genişletmeye çalışın.
  6. Ekibinizde olan herkesin kendini rahat ve özgür biçimde ifade edebileceği bir ortam yaratın. Öyle ki onların da sizin gibi lider olma becerisine sahip olabileceklerini düşünün ve onların potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olun. Yeni nesil lider, “takım” olmayı her şeyin önünde görür ve hemen hemen tüm aksiyonlarını bu hedefin paydasında gerçekleştirir.

Tüm saydığımız bu özelliklere ek olarak, yeni nesil liderlerin teknolojinin gücü ve araçlarını iyi kullanmak zorunda olduklarını önemle hatırlatmalıyız. Rekabet koşullarında işletmeler fikirlerini ancak teknolojinin ayrıcalıklarını kullanarak gerçekleştirir.

İşletmelerin yeni nesil liderlere olan ihtiyacı bir tercihten öte mecburiyete dönüşmektedir.  İşletmenizde yeni nesil liderlik özellikleri barındıran takım liderlerine sahip olmak adına bizlerden Akademi eğitimleri ve danışmanlık noktasında destek alabilirsiniz. Soru ve talepleriniz için aşağıdaki formu doldurabilir ya da doğrudan iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.