Yeni Mezunların Uzaktan Çalışarak Yapabilecekleri İşler

Dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte artık pek çok meslek uzaktan yapılabilir hâle gelmiş durumda. Daha özgür, daha rahat bir çalışma ortamı sunması ve doğru bir iş planlaması mevcutsa sosyal yaşam için gerekli zamanı yaratması sebebiyle yeni mezunların da ilgisini çeken uzaktan çalışma, özellikle bazı mesleklerde kişilere oldukça iyi kazanç sağlıyor. Peki, henüz iş yaşamına dair herhangi bir tecrübe edinmemiş yeni mezunların uzaktan yapabileceği işler neler? 

 
Freelancer Olmayı Düşünen Yeni Mezunların Dikkatine!

Somut dünyada var olan çoğu iş kolunun sanal dünyaya geçiş yapmış olması belirli bir iş yeri ortamında değil, seçilen herhangi bir mekândan uzaktan bağlantı yoluyla gelir elde etmeye olanak sunmuş durumda.

Bu iş kollarından kimisi yetenek kimisi mesleki yeterlilik ve birikim kimisi ise sebat gerektiriyor. Bu durumda yeni mezunların öncelikle aldıkları mesleki eğitimi göz önünde bulundurarak yeteneklerine odaklanmaları, freelance piyasasında kendilerine uygun olan işleri kovalamaları gerekiyor.

Çalışma hayatıyla daha önce tanışmamış, bugüne kadar öğrenci kimlikleriyle gelmiş olmaları dolayısıyla yeni mezunların kulaklarına küpe yapmaları gereken en önemli kural, disiplinli olmak. Özetle, adaptasyon sürecinde uzun çalışma saatleri ya da müşteri bulamama benzeri yaşanan zorluklara göğüs gerilmediği takdirde yeni mezunların sanal olmayan kapıları çalmaya başlamaları kaçınılmaz olacaktır.

Uzaktan Yapılabilecek İşler

Uzaktan çalışma belirli bir planlamaya uyularak yapılmadığında da işlerin çığırından çıkması işten bile değil. Bu nedenle üstlenilen her sorumlulukta termine sadık kalmayı sağlayacak bir program yapılmalı, yeni işler geldikçe de bu program güncellenmeli. Diğer bir deyişle yeni mezunların freelancer olarak çalışmaya başlamadan evvel etkin zaman yönetimi konusunda kendilerini geliştirmiş olmaları mutlu bir “üreten” olmalarına katkıda bulunacaktır. 

Çalışanlarınızın gelişimini ve kurumunuzun performansını kişilerin bir araya gelmesine gerek kalmadan, evlerinden veya dünyanın herhangi bir köşesinden uzaktan katılımlarını sağlayarak da arttırabilirsiniz. 13 Crash Course’umuzun 6’sı artık online da hazır.

 

Amaç her ne kadar para kazanmak ve iş üretilen ortam sanal olsa da yeni mezunların, adlarına iş ürettiği kimselere karşı sorumlulukları olacağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle kişiler odak noktasına öncelikle “değer yaratma”yı koymalıdır. Bu durumun kişiyi kısa sürede hayal ettiği uzaktan çalışma hayatına götüreceği kesindir.Yeni mezunlara bilgi birikimleri ve yetkinlikleri doğrultusunda dijital dünyada para kazandıran meslekler arasında öne çıkanlar şöyle:

Yazarlık, Redaktörlük ve Çevirmenlik

Anadile ya da yabancı bir dile hâkimiyeti ileri seviyede olan yeni mezunların uzaktan metin yazarlığı ya da redaktörlük yapma imkânları bulunuyor. Bugün, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ihtiyaç sahibi ile freelancer’ı bir araya getiren pek çok sanal mecra var. Çoğu bireyin okul hayatı süresince anadilinden başka bir dili de öğrendiği düşünülürse yeni mezunların uzaktan rahatlıkla yapabilecekleri işler arasında çevirmenlik de ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle mezun olunan bölümle ilgili çeviriler yapılması, yeni mezunu bir alanda profesyonelleşmeye götürecek, onun, uzun vadede ilgili ihtiyaçlarda başvurulan adres olmasını sağlayacaktır. 

Veri Girişi Uzmanlığı

Dikkatine ve hızına güvenen yeni mezunlar farklı firmaların veri girişlerini uzaktan çalışarak yapma imkânına sahip. Verimli bir çalışma ile gün geçtikçe uzmanlaşmak ve iyi bir kazanç elde etmek mümkün. 

SEO ve SEM Uzmanlığı

Daha önce de andığımız gibi dünyamız dijitalleşmiş ve bu dijitalleşme de SEO (arama motoru optimizasyonu) ile SEM (arama motoru pazarlaması) kavramlarını da beraberinde getirmiş durumda. Yeni mezun olarak bu iki alana yönelmek için eğitim almak gerekiyor zira her iki kavram da bir hayli karmaşık yapıda. Birkaç hesabı yöneterek aylık yeterli kazanç sağlamak mümkün. 

Sanal Eğitmenlik

Dijital dünyada giderek yaygınlaşmaya başlayan sanal eğitim mecraları, yeni mezunların gelir etmek için çalabilecekleri bir diğer kapı. Yüksek tahsilin ya da profesyonel yeteneklerin elverdiği alanlarda yeni mezunlar, dünyanın dört bir yanına ulaşarak sanal eğitmenlik yapabilir. 

Grafik Tasarımcılığı

Yeni mezunların en çok yöneldikleri mesleklerden biri de grafik tasarımcılık. Logo tasarımından katalog tasarımına geniş bir yelpaze sunan bu meslekte en iyi olmak şart zira tasarım programı kullanmayı öğrenmiş herkes titr olarak “tasarımcı”yı kullanıyor. Bu nedenle yeni mezun olarak çalışabilecek ve kazanç sağlanabilecek bu meslekte dünya genelindeki trendi yakından takip etmenin ve sürekli gelişim içerisinde olmanın önemi yadsınamaz.  

Arayüz Geliştiriciliği

Web geliştirme, bugünün popüler mesleklerinden. Bu alanda çalışmak isteyen yeni mezunların mesleki yeterliliklerinin olması, yani kodlama alanında uzmanlaşmış olmaları gerekiyor. Zengin içerikli uygulamalar geliştirebilen bir yeni mezunun uzaktan çalışarak geçimini sağlaması oldukça kolay.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

İnternet kullanıcılarının önemli bir yüzdesinin sosyal medya hesabının olması, yeni bir pazar yaratılmasına vesile olmuş, bu nedenle de küçük büyük tüm işletmeler sosyal medyada boy gösterir hâle gelmiştir. İşte bu yeni pazarda şirketler adına pazarlama faaliyetlerini yürütmeyi üstlenmek, yeni mezunlar için önemli bir kazanç kaynağı. 

Video Düzenleyiciliği

Arayüz geliştiriciliği kadar ileri seviye teknik bilgi birikimi gerektirmeyen video düzenleyiciliğini yeni mezunlar da kolaylıkla yapabilir. Kısa bir süre içinde tecrübe kazanılarak hemen hemen her mecrada kullanılan videoları düzenleyip ciddi paralar kazanılması mümkün. 

Sanal Asistanlık

Yeni mezunların uzaktan yapabilecekleri işler arasında sanal asistanlık da var ancak bu işi ana değil ek bir gelir kapısı olarak görmek daha gerçekçi olacaktır çünkü yoğun mesailer ardından düşük kazanç elde edilebiliniyor. Yine de teknik bilgi gerektirmeyen bu iş, yeni mezunları tatmin edecek nitelikte.

Müşteri Hizmetleri Temsilciliği

Satış sonrası desteğe büyük küçük her kurumun gösterdiği önem hesaba katıldığında müşteri hizmetleri temsilciliğine duyulan ihtiyacın önemi de ortaya çıkıyor. Yeni mezun olarak güvenilir bir firmanın satış ya da destek ekibine katılıp para kazanılması olası. Anılanlar dışında gelişen dünya yeni iş fırsatları da yaratmaktadır. Yeni mezunların gelişmeleri yakından takip etmeleri ve güncel bir iş kolunda kendilerini eğitmeleri, geleceklerinde onları mutlu etmeye yetecektir.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın