Yeni Fikirler için, Makers Türkiye Ideathon Kurgusu

Daha önce yenilikçi birçok kurum ile yaptığımız Ideathon kurgularımıza 3 yeni kurum daha eklendi.

Unilever, Defacto ve Vodafone Ideathon kurgumuz için bizi seçti. Kurumların genellikle işe alım öncesi seçim ve yeni iş fikirlerini test etmek için tercih ettiği Ideathon kurgumuzu şirketlerin tüm departmanları ile birlikte gerçekleştirebiliyoruz. 21.yy yetkinlikleri olan; problem çözme, inisiyatif alma, işbirliği yapma ve bilgi okuryazarlığı gibi yetkinlikler kazandıran Hackathon – Ideathon kurgularımız ile etki yarattığımız kurumlarda başarılı sonuçlar elde ettik. Hatta Unilever ile 2020 yılı boyunca hem Ideathon kurgumuzu hem de diğer yenilikçi servislerimiz ile çalışmaya devam edeceğiz.

Unilever

2019-2020 yılında Unilever ile bir çok eğitim ve etkinlik kurgumuzu gerçekleştirdik. Ideathon kurgumuzu işe/staja alım öncesi başvuru yapan adaylar ile tamamladık. Önce 80 adaya Tasarım Odaklı Düşünme /Design Thinking) atölyesini gerekleştirdik. Unileverin yaptığı eleme sonrası 80 adaydan 40’a düşen adaylar ile Plastik Ideathon kurgumuzu gerçekleştirdik. Katılımcılar hem yeni yetkinlikler kazandı hem de plastiği azaltmak için etki yaratan yeni projeler ürettiler. Daha sonrasında bu projeleri Unilever’in yöneticilerine sunum yaptılar, seçilen bir proje değerlendirme aşamasına alındı. Makers Türkiye olarak Unilever’in bu seçim aşamasını kolaylaştırmaya yönelik yaptığımız kurgumuzu 2 kez daha yapmak üzere anlaştık!

 

Vodafone

Vodafone ile yaptığımız diğer projelere ek 3. kez Ideathon kurgumuz için bizi seçti. Genel merkezi çalışanlarının katılımı ile “Nasıl Daha İyi Öğrenirim” temalı bir kurgu gerçekleştirdik. Vodafone Park Beşiktaş JK içerisinde  100 kişiye yakın gelen katılım talebi ile 9 saat içerisinde eğlenceli aktivitelerle birlikte gruplar fikirlerini ortaya çıkardılar. Vodafone’nun farklı departmanlarından gelen çalışanları ile Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) adımlarını uygulayarak prototipler oluşturuldu. Oluşturulan prototiplerden oylanarak seçilen ilk 3 fikrin final sunumunu ile Ideathon’umuz sona erdi.

 

Defacto

Giyim ve moda sektöründe çalıştığımız ilk kurum olan Defacto ile Ideathon kurgumuzu uygulayarak beraber çalışmaya başladık. Genel müdürlük  e-ticaret, yazılım, teknoloji ve akademi departmanları gibi bir çok bölümden gelen çalışanlar ile Ideathon’u tamamladık.  Bu Ideathon’da bazı masaların konusu “İç müşteri deneyimini nasıl iyileştirebiliriz?” bazılarının ise “Son kullanıcı deneyimi nasıl iyileştirebiliriz? oldu. Oluşturulan fikirlerden çıkan prototipleri çalışanlar DeFacto C-level’a sunum yaptılar. DeFacto C-level her grubu Fikrin Orijinalliği  ve Yaratıcılık gibi belirlediğimiz kriterler altında oyladı. Birinci olan grubun projesi değerlendirmeye alındı.

 

 

Makers Türkiye olarak yenilikçi kurumlarda düzenlediğimiz Hackathon – Ideathon gibi fikir maratonları ile servislerimiz büyümeye devam ediyor. Kurumla ile yaptığımız etki yaratan tüm projeleri buradan inceleyebilirsiniz. Kurumunuza özel teklif almak için  [email protected] adresine yazabilirsiniz.