Yaratıcılığınızı Harekete Geçirecek 4 Maker Blogu

Gün geçtikçe büyüyün bir topluluk olan maker hareketi destekçileri, birbirinden dahi, birbirinden daha eğlenceli ve günlük yaşamımızı kolaylaştıracak projelere el atıyor. Bu projeler bazen günlük yaşamımızı kolaylaştıran ürünler olsa da bazı maker hareketleri teknoloji dünyasını eğlenceye çeviriyor. Birbirinden nitelikli maker hareketleri için en başarılı maker bloglarını sizler için derledik;

1. Hackaday

Hacking, bir şeyi aslında amaçlanmadığı şekilde kullanan bir sanattır. Bu oldukça yaratıcı aktivite, oldukça zekice, zekice veya her ikisi için de teknik olabilir. Hacker’lar, satın almak yerine inşa etme, tamir etmekten ziyade tamir etmek ve birkaç saniyede bir daha çalabilecekleri yeni projeler için derin çukurları incelemkten gurur duyuyor.

Hackaday içinizdeki makerı serbest bırakacak! Ayrıca etrafınızdaki dünyayı biraz daha renkelndirerek! Örneğin, şu masaya bir bakın:

2. Make Magazine

Maker Hareketi (Maker Movement),  Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır. Maker Hareketi kapsamında bir kişi kendine maker diyorsa o kişi maker’dır. Yemek yapmaktan,  model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığı ile yapılan bir model araçtan, 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında maker hareketi kapsamında, maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir.

Make Magazine harika bir site. Yazdıkları tüm projelerin her yaş için uygun olması da ayrı bir harikalıkta!
Maker Hareketi Nedir? adlı blog yazımıza göz atmayı unutmayın!
Dünyada maker topluluklarının neler yaptığını merak ediyorsanız bu blogu mutlaka incelemelisiniz!

3. Arduino Blog

Bir Arduino’nuz olmasa bile, blogları öğrenmeniz ve farklı alanları tanımanız için birçok harika proje yayınlanıyor. Arduino ve Genuino panoları ile yapılan projenizi nasıl sunacağınızı öğrenin, Arduino sosyal kanallarında yer alın! Kim tshirtünü renkli ışıklarla süslemek istemez ki?

İnovatif ürün tasarımına bir adım yaklaşabileceğiniz Maker Arduino Kiti ile yeni dünyaya hazırlanın!

Arduino projelerin yer aldığı blog sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 4. Raspberry Pi Blog

Raspberry Pi, İngiltere’de Pi vakfı tarafından geliştirilen kredi kartı boyutlarında cep bilgisayarıdır. Üretilme amacı küçük yaşlardaki çocuklara programlama öğretilmesi olsa da, günümüzde Maker topluluğunun ilgisini daha fazla çekmiş durumdadır.

Hayal ettiğimiz IoT ya da robotik projelerin algoritmalarını derleyip elektronik parçaları yönetebileceğiniz bir geliştirme kartıdır.

Bu Pi blogu bir harika. Bu videoyu izledikten hemen sonra fikirler akıllarda!

Raspberry Pi ile yapılan projeleri incelemek ve ilham almak için buraya tıklayınız.

Keyifli üretimler…

Yorum yap