Yapay Zekanın Uç Noktaya Taşınması

Akıllı bulut ve akıllı uç nokta ile güçlendirilmiş bir geleceğe yönelik net bir eğilim görmekteyiz. Akıllı bulut aynı anda her yerde bulunan, her uygulama türü için genel bulut tarafından sağlanan ve yapay zeka tarafından desteklenen büyük ölçekli bilgi işlemdir. Uç nokta, son kullanıcılara ve oluşturulan verilere yakın verileri toplayan ve analiz eden, sürekli olarak genişleyen bir dizi bağlı sistem ve cihazdır. Birlikte, müşteriler için dönüm noktası olacak iş sonuçlarına imkân veren, yeni bir dağıtılmış, bağlı uygulamalar sınıfı oluşturma yeteneği sağlamaktadır.

Bu trendi hızlandırmak adına; bugün, buluta ve akıllı uca yayılan akıllı uygulamalar oluşturmayı mümkün kılan, Azure Cognitive Services container’ların ön izlemesini duyuruyoruz. Azure Cognitive Services, geliştiricilerin doğrudan yapay zeka ya da veri bilimi becerisine ya da bilgisine sahip olmaksızın, uygulamalarına bilişsel özellikleri (nesne algılama, görme tanıma ve dili anlama gibi) uygulamalarına kolaylıkla eklemelerini sağlamaktadır. 1.2 milyondan fazla geliştirici, akıllı uygulamalar oluşturmak ve çalıştırmak için Cognitive Services’i keşfetmiş ve denemiştir. Container’ın içine koyma, bir uygulamanın veya hizmetin paketlendiği yazılım dağıtımına yönelik bir yaklaşımdır, böylelikle küçük bir değişiklik yapılarak ya da hiç değişiklik yapılmadan bir container ana bilgisayara yerleştirilebilmektedir.

Container desteğiyle, müşteriler verilerin bulunduğu her yerde Azure’un akıllı Bilişsel Servislerini kullanabilirler. Bu, müşterilerin içeriğini buluta göndermeksizin yüz tanıma, OCR ya da metin analizi işlemlerini gerçekleştirebilecekleri anlamına gelmektedir. Akıllı uygulamaları taşınabilir özelliktedir ve ister uç noktada (Edge) ister Azure’da çalışmakta olsunlar, daha tutarlı bir şekilde ölçeklenmektedirler.

Yapay zekayı akıllı uçta çalıştırın

Kurumlar arasında giderek artan miktarda veri üretilmekte olduğundan, müşteriler AI yeteneklerini çeşitli ortamlarda kullanma esnekliği istemektedir. Cognitive Services’in container’larda dağıtılmasıyla, müşteriler son derece duyarlı ve bağlamsal olarak bilinçli olan, gerçek zamanlı içgörüler ve sürükleyici deneyimler sunmak için verilerin bulunduğu fiziksel dünyaya yakın bilgileri analiz edebilirler. Müşterilerin kendi tesislerinde dağıttığı Cognitive Services container’ları müşteri verilerini (örneğin, analiz edilen görüntü ya da metin) Microsoft’a göndermemektedir.

Bulut ve uç noktalar genelinde tutarlı uygulama mimarileri oluşturun

Cognitive Services container’ları, müşterilerin hem sağlam bulut yeteneklerinden hem de uç nokta lokalitesinden yararlanmak için optimize edilmiş bir uygulama mimarisi oluşturmalarına olanak tanımaktadır. Container’lar ile müşteriler, kendi çözümlerinde kullandıkları AI modellerini ne zaman yükselteceklerini seçebilmektedir. Müşteriler ister uç noktada ister Azure’da olsun, onların üretimde tutarlı bir şekilde dağıtılmalarından önce yeni model sürümlerini test edebilmektedir.

Müşteriler ve ortaklar, işletmelerini ileriye götürmek için bu gelişmiş yeteneklerden zaten yararlanmaktadırlar.

Psiori, sigorta geri ödemelerini otomatikleştirmek ve kolaylaştırmak için doğrudan uç noktadaki laboratuvar raporları ve görüntüler gibi medikal belgeleri analiz etmek için Cognitive Services container’larını kullanmaktadır. Psiori’nin ortağı ve kıdemli yazılım geliştiricisi Jona Boddinghaus deneyimlerini şöyle özetliyor, “Bize yüksek kaliteli yapay zeka hizmeti veren bir çözüm bulmak konusunda istekliydik; ancak yerel hastanelerdeki yerinde uyumluluk sınırımızı koruyabiliyorduk ve container’lar için Cognitive Services desteği tam da aradığımız şeydi”.

Küresel bir profesyonel hizmetler şirketi olan Avanade, bağlantıların kısıtlı olduğu müşterilere yönelik olarak yeni akıllı uygulamalar geliştirmek için Cognitive Services container’larını kullanmakta. Avanade’deki yapay zeka geliştirmelerinden sorumlu CTO Amit Bahree “Container’larda ve Cognitive Services’de gördüğüm, uzak petrol platformları ya da okyanusun ya da fabrika zeminlerinin ortasındaki gemiler gibi yarı bağlantısı kesilmiş bir ortam söz konusu olduğunda müşteri uyuşmazlık noktalarını hafifleten alanlardır” diyor.

Intel, Linux container’ları için güvenlik sağlayan donanım çözümleri üzerinde çalışmakta. Intel Yazılım ve Hizmetler Başkan Yardımcısı Andy Vargas, “Azure Cognitive Services container’ları, AI çözümlerini şirket içinde ya da dışında, sürekli bir performansla nasıl büyüteceğiniz ve kullanacağınız konusunda daha fazla seçenek sunmaktadır. İş yükü yoğunluğu arttıkça ölçekleyebilirsiniz ya da uç noktaya dağıtabilirsiniz” diyor.

Bugün harekete geçin!

Bugün akıllı uygulamalar oluşturmak için Azure Cognitive Services container’larından yararlanın. Daha fazla ayrıntı için lütfen “Container’lardaki Azure Cognitive Services’e Başlarken” teknik blog yazısını okuyun.

Uç nokta çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ise Julia White’ın edge bilgi işlem bloguna göz atabilirsiniz.

Kaynak: http://blog.microsoft.com.tr/?p=66573

bir yorum bırakın