Yapay Zeka ve Yapay Zekanın Çalışma Mantığı Nedir?

Yapay Zeka Nedir? Makers Türkiye

1950’li yıllarda ortaya atılan yapay zeka kavramı yıllar geçtikçe bilgisayar ve yazılım teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte bugünlerde ilk ortaya atıldığı zamandan kat ve kat daha fazla öneme sahiptir. 1997’de satranç şampiyonu Kasparov’u alt eden IBM’in Deep Blue yapay zekasıyla insanların ilgisini çekmeyi başardı ve bundan sonra da bu konu üstüne çok daha ayrıntılı çalışmalar yapıldı. Daha sonrasında yine oyun camiasında kendinden söz ettirerek 2018’de Dota 2 oyununda dünya şampiyonlarını alt eden Open AI Five ile arada geçen yıllarda yapay zekanın ne kadar geliştiği kanıtlanmış oldu.

Peki Nedir Bu Adını Çokça Duyduğumuz Yapay Zeka ?

Teknolojinin ilerleyip gelişmesi ile birlikte yapay zekanın da anlamı ilk kullanıma başlandığı zamanlardan daha farklı bir hale gelmiştir. Kullandığımız pek çok uygulamada yaptığımız her işlem  yazılımcılar tarafından en ince ayrıntısına kadar programlanmıştır. Örneğin sosyal medya uygulaması WhatsApp’te bir sohbete tıklandığında önümüze gelecek ekran, mesaj yazma çubuğuna bastığımızda klavyenin açılması ve gönder tuşuna bastığımızda arka planda neler olacağı insanlar tarafından kodlanmıştır. Yapay zeka ise bazen matematik alanında karmaşık problemlerde bazen ise programlanması çok karmaşık ve tanımlanması zor olan durumlarda kullanılan bir araçtır.

Makers Türkiye olarak Akademi programlarımız ile yenilikçi kurumlara teknoloji eğitimleri vermeye 2017 yılından beri devam ediyoruz! Kurumunuz ile teknoloji eğitim alanlarımızdan siz de faydalanmak için bize ulaşın: [email protected]

 

Şüphesiz yapay zeka denilince günümüzde kendinden sıkça söz ettiren Tesla‘nın ürettiği akıllı arabalar  akıllara gelir. Araba hangi virajda ne zaman ne kadar açıyla direksiyonu döndürecek? Frene basarken tamamen mi frenleyecek yoksa sakince motor freni mi yapacak? Sollama yapılacak mı? Şeritte mi kalınacak? Olası bir kural ihlalinde ne yapılması gerekir? Otoyolda yolda yaya varsa ne yapılması gerekir? Yolda beklenmedik bir engel varsa ne yapılır? Bunların hepsi insana sıfırdan öğretilemediği ve tecrübeyle kazanıldığı gibi kodlanması da devasa problemdir. Tesla’nın ürettiği bir araba örneği,

Yapay zekanın Genel Çalışma Mantığı Nedir?

Daha önce araba kullanımından toplanan verilerin yapay zekaya verilir ve yapay zeka elindeki verilerle çeşitli yönergeler çıkartır. Bu yönergeler doğrultusunda bir program hazırlar. Bunun başarılı olabilmesi için olası her durumu ve bu durumlarda doğru seçimleri kapsayan birçok örnek olmalıdır. Bu verilerin işlenebileceği ve hazırlanan yönergelerin doğruluğunu test edebileceği kuvvetli bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Pek çok sensör yardımıyla araba hızı, hava sıcaklığı, nem, yolun eğimi, virajın keskinliği, gibi sıradan sürücülerin aslında hiç farkında olmadığı pek çok parametre kayıt altına alınabilir. Bu veriler yapay zeka tarafından kullanılarak hangi hareketlerin neden yapıldığı nerede ne yapılacağı konusunda yönergeler hazırlanır. Bu yönergeler gerçeğe benzeyen simülasyonlarda milyonlarca kere test edilir. Hatalı yönergeler ayıklanıp doğrular çoğaltılarak sürekli bir iyileştirme döngüsünde geliştirilir.Bu süreç sonunda sıradan kodlama teknikleri kullanılarak yapılabileceğinden daha hızlı ve isabetli bir kontrol mekanizması elde edilir. Yeterince iyi bir yönerge seti elde edilince sonuçlandırılıp gerçek dünyada test edilebilir.

Fiziksel Dünyada Yapay Zeka

Yazılımsal çözümler haricinde yapay zeka fiziksel dünyada kullanılacak tasarımlar da yapmaktadır. Uzay yolculuklarında kullanılması için, en verimli dalga yayması amaçlanarak 2006 NASA ST5 uzay aracı anteni NASA tarafından yapay zeka yardımıyla tasarlandı. Bazı yapay zeka tasarımları çok daha fazla kez test edilip geliştirilebildiği için  insanların yaptığı tasarımlardan daha hafif, daha sağlam ve ya ucuz olmayı başarabilmektedir. Bazı problemlere başarılı çözümler bu şekilde elde edilse de karmaşık problemlerin çözümü çok zaman alabilir ve bir o kadar da bilgisayar kaynağına ihtiyaç olur.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın