Yapay Zeka, Uzaydan Gelen Radyo Sinyalleri Tespit Etti

Uzaylı Yapay Zeka

Dünya dışı yaşamı araştırmak için göklerde arama yapmak çok fazla zaman harcamak demektir. Çünkü sinyalleri, kuru gürültüden ayırabilmek hem zor hem de kontrolü kolay olmayan bir işlevdir. Neyse ki yapay zeka bu işi iyi yapıyor. İyi ki var!

Astrofizik Dergisi tarafından onaylanan bir araştırmada, araştırmacılar milyarlarca ışık yılı uzaktaki radyo sinyallerinden toplanan eski verilerle, buna benzer daha fazla veriler bulmak için yapay zekanın sinirsel ağını nasıl eğittiklerini anlatıyor.

Gerçek Orada Bir Yerde

“Kozmik ıslıklar” olarak da bilinen FRB’ler, derin uzaydan yayılan güçlü ve kısa süreli enerji darbeleridir. Bilim insanları buna neyin sebep olduğunu bilmiyor fakat bazı teorileri var. Bunlar manyetize edilmiş nötron yıldızları veya kara delikler tarafından üretilebilir ya da uzaylılar tarafından üretilmiş olabilirler.

“Kozmik ıslıklar” çok kısadır ve manuel olarak tespit edebilmek zor ve sıkıcıdır. Bu yüzden yapay zekanın yardımcı olabileceğini düşünmek çok mantıklıdır.

 

İlk olarak Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar daha önce kaydedilen patlamaları kullanarak FRB’leri tespit etmek için algoritmalar geliştirmişlerdir. Daha sonra bu algoritmaları çalıştırmaya başladılar. Gökyüzünden gelen ve FRB verilerine dönüşen radyo sinyalleriyle bu algoritmayı besliyorlardı. Bu verilerin harmanlanmasıyla yapay zeka algoritması, 72 yeni FRB datası keşfetti. Buna machine learning ( makine öğrenimi ) de denmektedir ve özellikle dijital pazarlamada alanında sıkça kullanılmaktadır. Google ve Facebook, sahip olduğu reklam kanallarını daha efektif, verimli hale getirmek için makine öğreniminden oldukça yararlanır. Oluşturulan bir reklam kampanyasında toplanan eski veriler sayesinde, Google ve Facebook reklam kanalları, hangi insanların karşısına reklamları çıkartacağı konusunda daha bilinçli ilerler ve bu da reklamların etkisini, dönüşümünü artırır. Zaten bu sebeple günümüzde büyük markalar pazarlama bütçelerinin çoğunu yavaş yavaş televizyon ve diğer geleneksel reklam alanlarından çekip dijitale kaydırmaya başlamaktadır. Çünkü yapay zeka ve makine öğrenimi, çoğu zaman başarılı sonuçlara götürecektir.

Yeni Bulgular

“Bu çalışma, sadece kısa süreli radyo sinyallerinin dinamik davranışlarını daha ayrıntılı olarak anlamamıza yardımcı olduğu için değil, aynı zamanda klasik algoritmaların kaçırdığı sinyalleri algılamak için yapay zeka kullanma konusunda gösterdiği başarı nedeniyle de heyecan vericidir” diyor bu makalenin baş araştırmacısı Siemion Berkeley.

Araştırma ekibi, bu çalışmanın, astronotlar için çok yararlı olabileceğini düşünüyor.

Kaynak

futurism.com/ai-radio-aliens/

bir yorum bırakın