Wi-Fi Kullanarak Verimli Bir Şekilde Bombaları Algılama

Hepimiz düzenli olarak akıllı telefon, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarımız ile dünyanın web ağına bağlanıyoruz ve bunu da çoğu zaman wi-fi ile yapıyoruz. Yakında bu teknoloji bizleri halka açık alanlarda da tuzaklardan korumaya başlayacak.

Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacıların yaklaşımına göre Wi-Fi teknolojisi verimli ve ucuz bir şekilde çantaların içindeki bombaları, silahları veya diğer kimyasal patlayıcıları algılayabilecek.

Araştırma, sadece siber güvenlik üzerinde odaklanan 2018 IEEE İletişim ve Ağ Güvenliği Konferası’nda en iyi ödüllerden birini kazanmıştı.

Tehlikeyi Algılama

Araştırmanın bulgularına göre en tehlikeli nesneler metal veya sıvı içeren nesnelerdir. Bu materyaller bir şekilde W-Fi sinyallerinin ağına giriyor ve araştırmacıların algılayabilecekleri bir sinyale dönüşüyor. Ve bir kişinin bombasını, silahını veya diğer patlayıcı maddelerini saklayabileği bagaj, çanta, bavul gibi materyaller de genellikle Wi-Fi sinyallerinin kolayca geçebileceği materyallerden yapılıyor.

Araştırmacılar, ürünlerini ortaya çıkarabilmek için bir materyal veya nesnenin yanına yaklaştığına Wi-Fi sinyallerine neler olduğunu analiz edebilen bir Wi-Fi silah algılama sistemi inşa etmeye çalışıyorlar.

Çantanın içindeki nesneyi algılama oranı ise bir değişken. Yani eğer standart bir çantaya nesne direkt koyulduysa sistem bu ürünü %95’lik bir doğrulama oranıyla algılayabilir. Ancak nesne çantaya koyulmadan önce farklı bir nesneyle sarılmışsa ürünün algılanma oranı %90’lara düşebilir.

Toplum Güvenliği

Şu anda birçok havalimanı çantalardaki şüpheli itemleri tespit etmek için X-Ray veya CT tarayıcı kullanıyor. Bu cihazlar hem pahalı hem de halka açık alanlara yerleştirilmesi zor cihazlar. Yani kamu alanlarındaki birçok güvenlik görevlisi, efektif olmadığını bilmeseler bile çantaları manuel kontrol etmeye çalışırlar. Örneğin maçlara giderken bunu sıkça yaşayabiliyoruz.

Halka açık alanlarda bu cihazları kullanmak maliyet ve büyüklüklerinden dolayı zor olduğu için araştırma ekibi hem halkı güvenliğini sağlama almak hem de maliyet ve zamandan tasarruf etmek için bu ürünü geliştirmek istediklerini söyledi.

Şimdilik, araştırma ekibi, Wi-Fi silah algılama sistemlerinin, algılama doğruluğunu artırma üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Algılayacağı nesnenin şeklini ve sıvı içeriyorsa ne kadar sıvı içerdiğini tahmin edebilecek seviyeye çıkarmaya çalışıyorlar. Sonunda festivallerde, sportif etkinliklerde ve terörizm için potansiyel olan diğer kamu alanlarında bu güvenlik sisteminin bir standart haline geleceği konuşuluyor. Umarız gerçekleşir.

Kaynak

futurism.com/wi-fi-weapon-detection

bir yorum bırakın