VEX Robotics Türkiye Şampiyonası 24 Şubat’ta Zorlu’da

Türkiye’de ilk defa düzenlenen VEX Robot Turnuvaları Türkiye Şampiyonası, Dünya Şampiyonası öncesinde 24 Şubat’ta ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerden oluşan robotik ve mühendislik takımlarını bir araya getiriyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen takımlar, ortaokul ve lise kategorilerinde birer takımın VEX Worlds Championship’te ülkemizi temsil etmek için seçileceği turnuvada, diğer takımlarla işbirliği de yaparak, iyinin de iyisi olmak için mücadele edecekler.

İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin VEX IQ robotları ve STEM projeleri ile mücadele edeceği VEX IQ Challenge ve Lise öğrencilerinin VEX EDR kitlerini kullanarak hazırladıkları robotları ile mücadeleye dahil olacağı VEX Robotics Competition aynı günde, yan yana sahalarda heyecanı ikiye katlayacak.   

Öğrenciler robotlarını hazırladı ve son çalışmalarını da tamamlamak üzereler. Büyük ödüller için kıyasıya bir mücadele olacağı kuşkusuz, ancak en büyük ödüllerin takımların arasında oluşacak iş birliğine bağlı olması ise turnuvanın en ilgi çekici yönlerinden biri olacak. Aynı zamanda takımların otonom programlamaya yönelik becerilerini geliştirebilecekleri Programming Skills maçları ile yeni çağın en keyifli hobilerinden birinde beceriler sergileniyor olacak. 

VEX Turnuvaları sadece bir robot mücadelesi değildir. Öğrenciler mühendislik becerilerini robottan bağımsız olarak sergileme imkanı bulurlar. Tüm süreç boyunca tuttukları mühendislik defteri ile amacına uygun bir robot yapmak için denedikleri farklı tasarımları, takımca geliştirdikleri, uyguladıkları ve vazgeçtikleri fikirleri hafta hafta deneyimleme imkanı bulacaklar. 

Mühendislik Defteri ile mühendisliğin en önemli adımlarından biri olan projelendirme sürecini gözlemleme imkanı bulacağınız turnuvamızda aynı zamanda STEM Project Award ile geleceğin robotçu bilim adamlarının da dünyalarına ışık tutacağız. Bu sene “Robotlar ve Etik ana temasının hakim olacağı STEM Projeleri bölümünde ortaokul takımlarımız çevrelerindeki sorunları belirleyip, bu sorunlar üzerine düşündüler. Bu sürecin sonunda bu sorunlar için birer de çözüm önerdiler. Çoğu takımın çözümlerini robotik prototiplerle desteklediği STEM projelerinde Bilgi Çağı’nı yaşayan dünyamızın sorunlarına Etik değerleri ön planda tutarak ne gibi çözümler sunacaklarını merakla bekliyoruz. 

Türkiye’de organizasyonu Eğitimde İnovasyon Derneği platformu tarafından desteklenen VEX Yarışmaları,  izni ve yetkisiyle Türkiye etkinlik sorumlusu Utku Öztekin tarafından sürdürülmektedir. 

Büyük heyecana ortak olmak için 24 Şubat’ta sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

VEX Türkiye Event Partner

Utku Öztekin

Yorum yap