Veri Görselleştirme için 7 Önemli İpucu

Bilgi ve teknoloji çağında olduğumuzu söyler dururuz ama beynimizin çalışma prensibine göre, bu uçsuz bucaksız bilgi evreninin hafızamızda nasıl yer edeceğini bilemeyebiliriz. Bu bilgileri çok daha pratik bir şekilde algılamanın etkili yollarından biri, verilerin görselleştirilmesidir. En basit tabiri ile beynimiz; görselleştirilen bilgileri, verileri görece daha çabuk kavrama yeteneğine sahiptir. Bu yüzden çoğu zaman veri görselleştirme yöntemine başvurma ihtiyacı duyarız.

Verilerin görselleştirilmesinde temel neden, esasen çok fazla bilgi potansiyeline sahip olmamızdır. Bu veriler evreninde kaybolmamak adına yolumuzu daha pratik bir şekilde bulmak için verilerin görselleştirilmesinden destek alırız. Aslında insanlığın yazıdan önce duvarlara çizdiği resimlere kadar veri görselleştirmenin temelini dayandırmak mümkün olur. Yazının bulunması ise bu bilgilerin hızlı ve pratik bir biçimde aktarılmasını sağlamıştır. Çağımızda bilgiler evreninde bu verileri birleştirerek hafızamıza yerleştirmenin pratik bir çözümü olması arayışına itmiştir.

Bu çözümlerden biri olan veri görselleştirme işlemi yazılı metni algılarken harcanan zaman ve algılama süresini kısaltmaya yarar. Ayrıca yorumlanmamış metinleri ancak belirli kişiler algılayabilirler. Bilgiler görselleştirildiğinde ise daha geniş bir kitle bu verileri hızlı bir şekilde anlayıp yorumlayabilir.

Özellikle işletmeler için verilerin görsel hale getirilmesi bu verilerin analiz edilmesi ve karar almayı kolaylaştırdığı için tercih edilir. Verilerin grafik haline dönüştürülmesi sadece bilginin kolay bir şekilde aktarılmasını sağlamakla beraber etkisini yükseltir ve daha fazla dikkat çeker. Yani verileri anlamlı hale getirip görselleştirerek rakamlar hikayesini anlatabiliriz. Raporlar, grafikler, şemalar gibi görseller sayesinde hızlı ve etkili şekilde bilgi paylaşmak mümkün hale gelir.

Veri Görselleştirme Neden Önemli ve Gereklidir?

Yığın halinde olan verileri daha anlaşılır kılmak adına veri görselleştirmesi yapılır. Bilgi ve teknoloji çağında olduğumuz için bu bilgileri her geçen gün yenilenen grafiklerle görselleştirmek, karmaşayı düzenler. Bu yöntem, işletmelerin verilerini analiz etmesi ve karar alabilmesi için en etkili yöntemlerdendir. Ayrıca görselleşen verileri anlamak ve açıklamak, bu şekilde çok daha kolaydır.

Veriler yorumlanmadan bir anlam ifade etmezler. Veri görselleştirme yöntemi ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama sektörü ve eğitim sektörü gibi bilginin hızlı bir şekilde yorumlanıp paylaşılması gereken alanlarda kullanılır. Şirketler müşteri davranışlarını hangi faktörlerin etkilediğini tespit etmek için tercih etmektedir. Bu sayede değiştirilmesi, iyileştirilmesi, düzeltilmesi gereken durumları tespit ederler. Sonraki adımlarını daha sağlam atabilmek adına şirketler bu yüzden veri görselleştirmeyi kullanırlar. Doğru şekilde tasarlanmış görselleşen veriler bir hikaye anlatmanızı sağlar. Hedef kitlenizin verilerinizi anlayıp anlamadığına emin olmanızı sağlar.

Veri Görselleştirme için 7 Önemli İpucu

Çağımızda oldukça önemli olan veri görselleştirme eğer kötü tasarlanmış ise yukarıda bahsettiğimiz sonuçlara ulaşmak işletmeler için epey zorlaşır. Veri görselleştirilirken kaçınılması gereken oldukça yaygın hatalardan söz edebiliriz.  Bu yazımızda, söz konusu hataları yapmamak adına bazı temel ipuçlarını vermeye çalışacağız.

1-Doğru Görselleştirme Yöntemini Tercih Edin

Sütun grafikleri düşük miktarda veriyi işlerken kullanılabilir. Genellikle verileri karşılaştırmak adına tercih edilir ancak çok sütun varsa eksen etiketleri sığmaz. Bu sorunu çözmek için etiketleri döndürmek yerine yatay çubuklu grafikler kullanabilirsiniz. Böylece eksen etiketlerinin görüntülenmesi adına daha fazla alan açmış olursunuz. Daha fazla sayıda veri varsa alan grafikleri ve çizgi grafikleri tercih edebilirsiniz.

Farklı birimlerde ölçüleri karşılaştırırken de birden fazla çizelgeye bölmeniz daha anlaşılır olacaktır. Bunun için çift eksenli grafikler kullanılabilir. Böylelikle veriler daha kolay ayırt edilebilir. Verilerin türüne göre dağılım, madde işareti grafikleri veya ısı haritaları tercih edilebilir.

2-Fazla Veri Görüntülemeyi Tercih Etmeyin

Çok fazla veri görmek yorucu ve bunaltıcı olabilir. Tablolar anlaşılması bakımından kolaydır ancak verilerinizin görselleştirilirken doğru hikayeyi anlatıp anlatmadığından emin olmalısınız. Çok fazla veri etiketi kullanılması kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Ayrıntıları doğrudan görselleştirmektense araç ipuçları kullanılarak ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

3-Verileriniz Kolay Okunabilir Olmalı

Rakamların okunmasında kolaylık sağlamalısınız. Büyük sayıların arasına mutlaka ayırt edici nokta veya virgül koyarak okunmasını kolaylaştırabilirsiniz. Binler, milyonlar veya milyarlar gibi büyük rakamlar için (K, M, B … gibi)  harf kısaltmaları tercih edilebilir.

4-Basit Önlemlerle Yaygın Olarak Yapılan Hatalardan Kaçınabilirsiniz

Görselinize katkısı olmayacak ölçüleri kullanmayın. Negatif değerli ölçüleri kullanırken dikkat etmelisiniz. Pasta ya da halka grafiklerinde veriler toplamsal değilse görselleştirmeyi tercih etmeyin. Böyle görselleştirmeler için şelale grafikleri tercih edebilirsiniz.

5-Pasta Stilindeki Grafikleri Kullanmayı Tercih Etmeyin

Genellikle dilimlerin bütüne katkısını göstermek için kullanılan pasta grafikleri dilimleri sayısı fazla ise bazıları çok küçük kalabilir. Böyle durumlarda kullanıcı için sıkıcı ve dağınık bir görüntü oluşur. Bunun yerine çizgi grafikleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

6-Eksen Ölçeklerini Değiştirirken Dikkatli Olmalısınız

Kullanıcıların görseli daha kolay okuyabilmeleri için eksen ölçekleri önemlidir. Yapılan hatalardan biri de eksen ölçeklerini sıfırdan başlatmamaktır. Adeta kasıtlı bir yanıltma yapılmış hissi uyandırmamak için veya kullanıcıyı yanlış yönlendirmemek için eksen ölçeği sıfırdan başlamalıdır. Yalnızca fark edilmesi zor ayrıntıları göstermek için farklı biçimde kullanabilirsiniz.

7-Veri Görselinizdeki Renkleri Eşleştirebilirsiniz

Genellikle rastgele olarak grafiklerdeki renkler renk paletlerinden atarak seçilir. Rastgele olması yerine bir markayı temsil eden bir renk varsa o rengi kullanabilirsiniz. Çok fazla renk olan içeriklerde ise açıklama yapmak kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Bu sebeple renk sayılarını kafa karışıklığına sebep olmamak için düşük tutmanızda faydalı olacaktır.

İşletmelerin etkili ve inovatif projeler üretebilmelerine profesyonel düzeyde katkı sunan Makers Türkiye ekibi ile iletişime geçebilir, veri görselleştirme konusunda danışmanlık ve eğitim desteği alabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.