Üzüntü, Beyinde Nasıl Meydana Gelir?

Futurism

Üzüntü, hafıza ve duygu arasındaki devre ile bağlantılıdır.

İYİ DEĞİLİM

Üzgün olmanın nasıl bir his olduğunu bilirsiniz.

Yakın zamana kadar nörobilimciler, bilimsel bir perspektiften baktıkları zaman melankolik duyguların neye benzediğini az çok biliyorlardı. Bu rolü, beyinde amigdala üstleniyor. Ancak beyin taramaları, duygusal zamanlardaki ani dalgalanmalar sırasında meydana gelenleri yakalamak için yeterince hızlı değil.


Yenilikçi eğitim programlarımıza göz atın. Yeni yetkinlikler kazanın, kendinizi geliştirin.


Bu durum, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı ekibinin 21 epilepsi hastasının ruh hallerini dikkatli bir şekilde kaydetmek istediği zaman değişmeye başladı. Bu epilepsi hastalarının her biri daha önce beyinlerinin elektriksel aktivitelerinin izlenmesi için minik tellerle donaltıldı ve böylece araştırma ekibinin, beyin aktivitileri ve ruh halleri arasındaki bağlantıları aramasını kolaylaştırdı.

Son günlerde yayınlanan bir raporda, araştırmacılar beklenmedik bir bulguyla karşılaştı. Hastaların çoğunda, üzüntü ile duygusal dalgalanmalarla ilgilenen amigdala ve özel bir sinir devresi ile anıların depolanmasına yardımcı olan hipokampüs arasında bir bağlantı olduğunu fark ettiler.

ZOR İŞ

Araştırma ekibinden Vikaas Sohal verdiği demeçte, henüz bunu kanıtlamamış olsalar da üzüntü ile kötü hatıraları hatırlamak arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Aslında, duygu ve hafızanın, hüzün hissine yol açıp açamayacağı kesin değildir .Yine de araştırma ekibinden Sohal, bulguların doktorlara kazandıracağı bilgilerle hastaların rahatlamasını sağlayacaklarını düşünüyor. Bir psikiyatrist olarak hastanıza “Sen üzgün olduğunda bunun beyninin neresinde oluştuğunu ve neyden kaynaklandığını bilebiliyorum” diyip onunla konuşmak hastayı rahatlatabilir ve doktora olan güveninin artmasını sağlayabilir.

Kaynak

futurism.com/sadness-circuit-brain