Uzmanlara Göre Mars’ta Koloni Neden Kurulmamalı?

Sadece Ziyaret

Elon Musk Mars’a gitmek istiyor. Profesör Stephen Hawking, bizi, ev diye adlandıracağımız yeni bir gezegen arayışında görmek istiyordu. NASA bizi oraya götürebilecek bir araç inşa ediyor. Fakat kırmızı bir gezegende bir üs kurmak gerçekten faydalı olur mu?

Mars’ta bir koloninin kurulması teknik açıdan inanılmaz derecede zor ve pahalıdır. Michigan Üniversitesi’nden Aaron Ridley, Futurism’e konuştu. Kızıl gezegen kesinlikle “bilimsel olarak ilginç” olsa da, kalıcı bir istasyonla ilgili muazzam maliyetlerin, özellikle bir koloni kurmanın aşırı nüfus gibi bir soruna bir çözüm olmayacağı düşünüldüğünde bunu mümkün kılmadığını savundu.

”Nüfus baskısı nedeniyle Ay ya da Mars’a gitmeyeceğiz” diye açıkladı. ”Gerçekten de keşfetmek için doğuştan gelen bir isteğimiz olduğu için.”

Gezegensel Bilimler Enstitüsü’nde kıdemli bir bilim insanı olan Amanda Hendrix kalıcı bir Mars yerleşimine ilişkin benzer bir görüş paylaşıyor. Futurism’e ”Bence insanlarla teknolojiyi test etmek ve bilimsel deneyler yapmak için kısa süreli ziyaretle Mars’ a gitmek mantıklı” dedi. ”Marst’ta uzun vadeli bir insan yerleşimi kurmak mantıklı değil, sadece radyasyon endişeleri nedeniyle uzun vadeli bir hedef olarak istenemez.”

Mars Parası

Mars’ta bir insan kolonisi yolundaki en büyük engellerden biri fiyat etiketi. Mars’a gitmek yasaklayıcı bir şekilde pahalı olacak ve proje için ödeme yöntemi bulmak o kadar kolay değil.

Hendrix, ”İnsan keşiflerimizde Ay veya Mars’ı ziyaret etmenin doğal bir sonraki adım olacağını düşünüyorum. Ancak uzun vadeli kalmak muhtemelen ekonomik bir gerekçeyi gerektirir” dedi. Uzay turizminin bu amaca hizmet etmesinin olası olmadığını da ekledi.

Mars’a yerleşmek kimseyi zenginleştirmeyecek ve bu da pahalı bir proje için gerekli olan parayı çoğaltmayı daha da zorlaştıracak. Yine de tam teşekküllü bir koloni, potansiyel bir uzay programı için en akıllıca yön olmamasına rağmen bu gezegenden öğrenebileceğimiz çok şey var.

Ayın Üzerinde Mars

Mars’tan önce Ay’da bir temel oluşturma ihtimalimiz daha yüksek görünüyor.

”Mars’ın bilimsel açıdan daha ilginç bir yer olduğuna katılıyorum” diyor Ridley, ancak gezegen için de bir yol olmayacağını kabul ediyor. ”Bebek adımlarına karşı büyük bir inancım var, bu yüzden Ay’da bir şeyler yapmaya çalışmak çok mantıklı. Bu bir bebeğin küçük adımlarının başlangıcı olacak ve daha sonra ufak adımlara devam ederek Mars’a geçebileceğiz.’

McKay, ”Bilim açısından Mars, Ay’dan çok daha ilginç” diye yazdı. Üç ana avantajı listeledi: Dünya’ya gezegensel süreçler ve tarih açısından benzerliği, yaşam olasılığı ve gezegeni yaşanabilir kılma potansiyeli.

İnsanlar Mars kolonisinin büyüleyici bir proje olabileceğini kabul ediyor. Ancak bazı çabaların diğerlerine göre önceliklendirilmesi gerekiyor ve şu anda kaynaklarımızın en iyi kullanımı için kalıcı bir Mars yerleşimi uygun görünmüyor.

kaynak

futurism.com/humans-shouldnt-colonize-mars-experts/

Yorum yap