Uzaktan Kumandalı Lithophane Kutusu Yapımı

(Lithophane , ışık yardımıyla oluşturulan bir görseldir. Bu görsel , bir fotoğraf yada bir çizim yardımıyla oluşturulmuş olabilir.)

Lithophane hakkında bir şeyler öğrendikten sonra ondan esinlenip basit bir 3D baskılı kutu kullanıp ve bende olan bazı LED ışık şeritlerini de kullanarak bir Lithophane kutusu tasarlamaya karar verdim. Işık ve renk miktarını kontrol edebildiğim gibi çeşitli renklerde ışık solmasını da sağlayabildiğimden beri ışık şeridi sistemini kullanmayı tercih ediyorum.

Adım 1: 3D Baskılı Kutu

  

Kutu, lithophane’ları üst kısmı çıkararak ve dışa kaydırarak değiştirebileceğim şekilde tasarlanmıştır. Üstte, basılı konumlandırma pimleri (şimdi daha iyi çerçevelemek için daha uzun ”pimli” kilitlerle güncellenmiş üst kısım) bulunur. Üstüne yapıştırmak veya vidalamak tercihe bağlıdır.

Kutunun altı LED modülünü barındırır. Bu LED modülleri ortaktır. Bu yüzden bu parçayı modül basma yerine oturacak ve 12V adaptör fişi ve IR alıcısı için açıklıklar sağlayacak şekilde yaptım.

Bu alt parça, pil gücünü kullanarak veya başka bir LED modülünü kullanarak yapmak istediğimde revize edeceğim şey. Yaygın şekilde mevcut olan modüller çok daha küçüktür.

Adım 2: Lithophane’lar

Başka bir lithophane’dan elde edilen lithophone’ları yapmak için aşağıdaki siteyi kullandım:
http://3dp.rocks/lithophane/

Benim için önemli olan kısım tutarlılıktır. Bu yüzden iphone’umdan portre fotoğraflarını doğrudan siteye aktarıyorum. Ayarları ”pozitif/negatif görüntü” olarak değiştirin ve .stl dosyasını indirin. Bu çerveçeyi kullanmak için tasarladığım stl dosyası 75mm x 100mm‘dir.

.stl dosyasını indirdiğimde kesilen kısmın 3mm veya daha az olmasını sağlamak için Cura’yı kullandım. İstenen kalınlığı elde etmek için parçanın Z eksenini yatağın üzerine yerleştirdim.

Favori yazıcınızı kullanarak yazdırın!

Adım 3: Birleştirin

Parçalar hafif baskıya sahip hiçbir bağlantı elemanı ile birleştirilmemiştir. Yapıştırın ve dilediğiniz gibi vidalayın.

LED modülü renklenene kadar alttan bastırılır. IR alıcısı alt kısımdaki çentiğe itilir.

LED şerit gösterildiği gibi ışık tüpünün etrafına sarılır. 2 taraflı bantla (LED şerit ile sağlanır) tüpe yapışır.

Daha sonra ışık tüpü çerçeve tabanına, çerçevenin tabanındaki çemberin etrafına hafif bir baskıyla yerleştirilir. LED kablo bağlantısı çerçevedeki ve tabandaki açıklıkların birinden yapılır.

Her şey yolunda giderse lithophane’ler çerçevedeki alıcı oyuklarına gireceklerdir.

Üst kısmı çerçevenin üzerine hafifçe yerleştirin. (hafifçe, çok sert bastırmayın!). Tekrar yapıştırabilir veya üstte 4 küçük delik açabilir ve üst çerçevenin dikey kısımlarını vidalayabilirsiniz. Bu yolu izlerken bölünmeyi önlemek için yayınları önceden tahmin ederim.

Lithophane hakkında ayrıntılı bilgi: https://www.minifabrikam.com/blog/3d-yazclar-yardmyla-fotograflarnz-skla-boyayn-lithophane

 

kaynak: http://www.instructables.com/id/Lithophane-Box-With-Remote/

Yorum yap