Uzaktan Etkin Çalış!

Uzaktan çalışma konusunda hepimizin öğreneceği çok şey var. Kendi içimizde deneyimleyip tonlarca paylaşım okuduktan sonra kendi hissiyat ve tecrübelerimizi de katarak size bir eğitim içeriği hazırladık.

Bu eğitim içeriğini şu anda Unilever ekipleri ile hayata geçiriyoruz. Siz de çalışanlarınızın uzaktan etkin çalışmak konusunda beceri ve motivasyonunu artırmak istiyorsanız bize ulaşın.

Eğitim içeriğimizde şu konularda derinleşiyoruz:

1. ARIN

Uzun süredir erteledeğimiz, sonra yaparım dediğimiz işler birikti mi? Arada gündem bolca değişti ve  hangi işi neden listenize eklediğinizi ya da üzerinize aldığınızı unuttunuz mu? 

Gereksiz işlerden arınmak size iyi gelecek. Eski iş listenizi ve dosyalarınızı elden geçirin. Hayatınız düzenli olduğunda kafanızda odaklı çalışmaya daha çok yer açılacak.

 

Gündem değiştikçe öncelikler ve stratejiler değişiyor, böylelikle de yeni riskler ve engeller doğuyor. Tüm bunlara yönelik neler yapılması gerektiğini listeleyin ve iş listenize ekleyin. 

Bu arınma çalışmasını yaptıktan sonra bunu bir ritüel haline getirerek (Agile yaklaşımındaki Backlog Grooming – Tüm işlerin bakım çalışması) stratejik öncelikler ve yapılacaklar listesini haftada bir gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

2. İLHAM AL

Astronotlardan neler öğrenebiliriz? Uzunca bir süre tüm gününü kapalı alanda geçiren ve tam zamanlı çalışma sorumluluğunu ihmalsiz yerine getiren astronotlar bize sabah ritüelleri, egzersiz çalışmaları, dinlenme ve eğlenme yöntemleri ile birçok anlamda ilham katabilir. Bu konuda Barış Özcan’ın videosunu izleyerek de “yaratıcı, kararlı ve her şeye hazır olma” konusunda ilham alabilirsiniz.

Agile yaklaşımını benimseyen Scrum ve Kanban ritüelleri bize günlük, haftalık ve orta vadeli hedeflerimizi nasıl etkin ve kolaboratif yürütebileceğimiz konusunda oldukça fazla yöntem sunuyor. Eğitimimizin uzunluğuna bağlı olarak bu aşamaları bir bir Makers Türkiye yürütücülüğünde deneyimleme fırsatınız da olabiliyor. Ayrıca Design Thinking metodu gibi  ortak fikir üretme ve karar verme ağırlıklı çalışmalarınıza da online araçlarda yürütebilir ve ekibinizle aynı odada beyin fırtınası yapar gibi çalışabilirsiniz. 

Makers Türkiye Online Ideathon Platformu size ortak çalışma konusunda farklı imkanlar sunuyor ve sizin ihtiyaçlarınıza özel akışlar yaratabiliyoruz.

Makers Türkiye Online Eğitim Portalı, Udemy, Udacity gibi platformlardan alacağınız farklı içerikteki eğitimler ile kariyerinizde yeni nesil yetkinlikleri edinmeye alan açabilirsiniz. 

 

3. HEDEF KOY

Hedef koyarken ortak stratejiyi yani kutup yıldızını belirleyerek 

başlayabilirsiniz. Bunu farklı kolaboratif online araçlardan faydalanarak da hızla yapabilirsiniz.

Belirlenen stratejinize uygun aksiyonlar oluşturup, bunları önceliklendirebilirsiniz. 

Önceliklendirdiğiniz işleri bir bir rollere dağıtabilirsiniz. Rolleri de ekip içinde tekrar dağıtabilirsiniz. Bir çalışanın bir pozisyona değil belli rollere ait olması işinizi çok kolaylaştıracaktır. 

Bireysel hedefler üstlenildiğinde artık ekibiniz haftalık hedefini biliyor olacaktır.

 

Hedef koyma adımı zor bir süreç gibi görünebilir, bu konuda Makers Türkiye’den danışmanlık alarak işlerinizi çok kısa sürede yoluna koyabilirsiniz.

 

4. HAYATA GEÇİR

Uzaktan çalışırken bolca toplantı yapmanız gerekecek. Bu verimsizlik değil aslında iletişim odaklı yeni nesil çalışma yöntemini uygulamanız demektir. Önemli olan ise, bu toplantıları çıktı odaklı hale getirebilmektir. Toplantılarınızın gündemini şöyle belirleyebilirsiniz:

  • Toplantılara ısınma egzersizi ile başlayarak yüzlerin güldüğünden emin olun. (Isınma egzersizi çeşitleri için Makers Türkiye’den fikir alabilirsiniz.)
  • Toplantı gündemini aşamalı ve çıktı odaklı oluşturun. 
  • Toplantı için bir yürütücü belirleyin ve çıktılar ile süre kontrolünü yürütücünün kontrolüne verin.
  • Toplantının gündemini öncesinde herkesle paylaşın ve eklemek istedikleri başlık varsa süreyi yöneterek yeni başlıkları ekleyin ya da bu yeni başlıklar için başka bir toplantı ayarlayın. 
  • İşlerin takibi için günlük olarak kısa ve haftalık olarak 1-2 saatlik gözden geçirme / durum kontrol toplantıları planlayın. 
  • Not: 1 saati aşan toplantılarda ara verebilir ya da enerji verici egzersiz ekleyebilirsiniz. 

Hayata geçirme aşamasında, motive, sağlıklı ve odakta kalmak için sürekli farklı kaynaklardan ilham alın. 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


*

bir yorum bırakın