Uzaktan Çalışmada Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Pandemi nedeniyle ortaya çıkan “yeni normal”de, yeteneğe ulaşabilen işletmelerin oldukça büyük bir çoğunluğu “uzaktan çalışma” kültürünü layıkıyla benimsemiş işletmeler olacak.

Bu vb. avantajlarına karşın uzaktan çalışma biçimi, beraberinde çalışanlar ve işletmeler açısından pek çok zorluk getiriyor, getirecek. Listenin başında ise doğru iletişim kurulması var. Peki, uzaktan çalışmada doğru iletişim nasıl kurulur? Yanıtlar, yazımızda:

 

Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Uzaktan çalışmada doğru iletişim kurabilmenin yollarına geçmeden evvel, bu birçok işletme için oldukça yeni olan çalışma biçiminin avantajlarını ele alalım. Öncelik, uzaktan çalışmanın en büyük faydası, esnek bir takvime sahip olmada: Çalışanlar, sorumluluklarının bilincinde olarak zaman yönetimlerini özgürce, üzerlerinde baskı hissetmeden yapabiliyor. Sorumluluğu üstlenilecek işin bir başlangıç bir de bitiş tarihi var ve bu aralıkta çalışanlar yeteneklerine/potansiyellerine uygun bir program yapabiliyor. 

Uzaktan çalışmanın bir diğer faydası, her yerden çalışabilmeye olanak sunması. Bu da iş birliği amacıyla kullanılan teknolojilere erişimin olduğu her mekânda çalışabilme özgürlüğü sunuyor. Özetle, çalışanlar kendilerini nerede verimli hissediyorsa orada üretim yapabiliyor ve böylelikle başarılarını katlayabiliyor. Mekândan bağımsız çalışma imkânı, ulaşımda zaman kaybetmeme avantajını da beraberinde getiriyor. Eski düzende mesai saatlerinin ev dışında geçirilmesi nedeniyle zayıflayan aile içi bağların da bu yeni uzaktan çalışma düzeniyle yeniden kurulup kuvvetlendirilmesi mümkün. 

Tüm bu faydalar, bardağın içerisindeki su. Bu suya ulaşmak içinse kimi zorlukların -ki yetersiz/niteliksiz iletişim en önemlilerinden biri- üstesinden gelinmesi gerekiyor. 

 

Yeni Normalde Nasıl Doğru İletişim Kurmak için 

 

Girişte de andığımız gibi “uzaktan çalışmanın zorlukları listesi”nin ilk sırasında “iletişim” var. İletişime ek iş birliğinin önemi de büyük. Ayrıca, ortaya çıkan yalnızlık hissiyle de başa çıkılması gerekiyor.

İletişimin yüz yüze kuruluyor olması, sosyal yaşamda olduğu gibi iş yaşamında da hem alıcı hem verici açısından oldukça önemli. Yöneticiler, çalışanların performanslarını doğrudan ölçebilirken çalışanlar ihtiyaç duydukları desteği yöneticilerinden doğrudan alabilirler. Uzaktan çalışmayla bu avantajların yerine konmasında doğru iletişim kurabilmenin önemi büyük zira ortada ne jest ne mimik var. Bununla birlikte bağlam, iki taraf için de değişmiyor: üretim! Peki doğru iletişim uzaktan nasıl kurulur? Cevap teknolojinin sunduklarında saklı:

İletişim, çok yönlüdür. Teknolojik gelişmeler sayesinde ise tüm bu yönlerin uzaktan da gerçekleştirilebilmesi mümkün hâle gelmiştir. Uzaktan çalışmada doğru iletişim kurmak için atılacak ilk adım, işletme ve çalışanlar için en doğru iletişim aracını seçmektir. Slack, doğru iletişim kurulması için verilebilecek en iyi örneklerden biridir. 

Birçok global firma ile birlikte yürüttüğümüz Uzaktan Etkin Çalışma danışmanlık servislerimiz ile siz de kurumunuz ile faydalanabilirsiniz. Bize ulaşın, size 48 saat içerisinde dönüş yapalım.

Slack: Piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana yaygın olarak kullanılmakta olan bir ekip iş birliği uygulamasıdır. Sohbet odaları/kanalları açmaya, sesli ve görüntülü görüşmeler yapmaya, mesajlaşmaya ve bunun yanı sıra dosya paylaşmaya vb. pek çok özelliğe izin verir. Akıllı cihazlardan da ulaşılan bulut tabanlı uygulama sayesinde yüz yüze iletişim eksikliğinden kaynaklanan sorunlar, sorun olmaktan çıkıyor! Detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

Doğru iletişim aracı seçildi. Peki ya şimdi? Sırada, hangi kanalın ne zaman kullanması gerektiği var. Bunun için öncelikle iletişim araçlarını kategorize edelim:

1.Sohbet
2.Video Kayıtları ile Sesli Notlar
3.e-Posta

 

  1. Sohbet etmeye yarar kanallar, iletişimin kesintisiz devam ettirilebilmesi için uzaktan çalışma biçimini benimseyen neredeyse tüm işletmeler için zaruri. Bu araçlar; süreç takibi yapılmasında, acil sorunlara ve rehberlik arayışlarına cevap verilmesinde, gerçek zamanlı olarak güncel kalınmasında ve sosyal ekip konuşmalarında kullanılır. 
  2. Bir işin nasıl yapıldığının gösterilmesi ya da anlatılması ve zaman kaybı yaşamak istemeyen ya da zamanı olmayan yöneticilerin takımlarına rehberlik edebilmesi için video kayıtları ile sesli notlar kullanılabilir. Gerçekleştirilmiş bir toplantıya katılamamış çalışanın toplantıda ele alınan konular hakkında bilgilendirilmesi için de bu tür paylaşımlara izin veren kanallar kullanılabilir.
  3. e-Posta, geniş bir kitleye genel bir duyuru yapmak için tercih edilebilecek en faydalı kanaldır. Ayrıca, şirket içinin yanı sıra şirket dışı resmî iletişim kurmak için de e-posta kullanılmalıdır. 

Verimlilik ve Doğru İletişimin Etkisi

Uzaktan çalışmada iş birliğinde yaşanan aksaklıklar, çalışanların yalnızlığa mahkûm olmaları ve işten kopamama durumları, verimlilik ve iletişimle çözüme kavuşturulabilir. 

İletişimin doğru bir şekilde kurulması için doğru iletişim araçları ile kanallarının, doğru zamanda kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu başlık altında ise doğru iletişim kurmanın ve verimliliği artırmanın taktiklerini ele alacağız:

İş birliğinde karşılaşılan sorunların üstesinden gelinebilmesi için planlı ilerlenmesi oldukça önemlidir. İş dağıtımı yapılması amacıyla kurulan iletişimde muğlak ifadelerden uzak durulmalıdır. İşin tanımı net bir şekilde yapılmalı, teslim tarihi öznel yorumlar içermemelidir (acil, hızlı, çabuk vb.). Buna ek, rutin aralıklarla (haftalık, aylık) toplantılar gerçekleştirilmesi gerekir. Bu toplantılar hem ekip içi iletişimin niteliğini artırır hem de kişileri yalnızlık hissinden uzaklaştırır. 

Uzaktan çalışmada da takdir ve teşvik, çalışan memnuniyeti için anahtar kelimelerdir. Doğru araçlar ve kanallar üzerinden kurulan iletişimde ekip üyeleri, performans vb. açılardan kendilerini değerli hissedecekleri söz ve davranışlar görmelidir. Ayrıca, iletişim esnasında ihtiyaçların ne olduğu da gündeme getirilmeli ve bu ihtiyaçlar kısa sürede karşılanmalıdır. 

 

Daha önceki yazılarımızda çalışan memnuniyetini artıracak eğitimlerden bahsetmiştik. Bu eğitimlerin uzaktan çalışmaya geçişte de devam ettirilmesi gerekir zira öğrenme, yaşam boyu devam eder. e-Posta, sohbet vb. kanallar aracılığıyla çok uzun olmayan eğitimler düzenlenerek çalışanların verimliliği artırılılabilir.

 

Uzaktan çalışmada ancak doğru iletişim kurarak başarılı olabilirsiniz. Makers Türkiye’nin eğitimlerine katılın, yeni düzene uyum sağlarken sorun yaşamayın! Bilgi almak için lütfen bize ulaşın

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın