Uzaktan Çalışma Araçları Nasıl Öğrenilmeli?

Uzaktan çalışma modeli işletmeler arasına hızla yayılmaya devam ediyor. Çalışanlara çok daha fazla esneklik kazandıran bu model, işletmeler için de maliyetlerin azalması ve iş verimliliğinin artması anlamına geliyor. Dijital araçlar, yaşamımıza ait dinamikleri müthiş bir hızla değiştiriyor. İş yaşamındaki organizasyon yapısının bu süreçten etkilenmemesini beklemek elbette hayalcilik olurdu. Özellikle de pandemi ile beraber uzaktan çalışma metotlarına olan ilgi ciddi düzeyde artış gösterdi. Video konferans uygulamalarının sağladığı yararlar, işletmeler ve çalışanlar adına bu alanı daha da cazip kılıyor.

Peki uzaktan çalışma araçları, çok daha sağlıklı ve verimli bir şekilde nasıl öğrenilir? Bu içeriğimizde uzaktan çalışma süreçlerinize değer katacak tavsiyeler bulabilirsiniz.

Niçin Uzaktan Çalışma Modelini Benimsemelisiniz?

2020 ile beraber hayatımıza iyiden iyiye girmeye başlayan uzaktan çalışma araçları, işletmelerin pek çok ihtiyacına yanıt verecek donanıma sahiptir. Gittikçe gelişen bu araçları ücretli ve ücretsiz versiyonları ile kullanmak mümkündür. Şirketinizle özellikleri en çok uyuşan uzaktan çalışma araçlarını keşfetmeli ve vakit kaybetmeden adapte olmalısınız. Uzaktan çalışma araçları genel olarak kolay adapte olunan araçlar gibi görünse de verimliliği artırmak adına profesyonel bir yaklaşım şarttır.

Pek çok işletme, uzaktan çalışma araçlarını şirket içerisinde kullanmak ve organizasyonun ayrılmaz bir parçası haline getirmek adına profesyonel düzeyde danışmanlık desteği talep edebiliyor. Uzaktan çalışmak; şirket çalışanlarının merkez bir ofisten, fiziksel olarak bir arada olmalarına gerek kalmaksızın gerçek zamanlı şekilde çalışabildikleri online modeli ifade eder. Dijital araçların çoğalması sayesinde şirketler için bu konuda artık çok daha fazla seçenek söz konusu. Bu modelde sunulan esnek çalışma modeli, oldukça cazip koşullar sağlıyor.

Çalışanların kendi evlerinin rahatlığında toplantılara katıldığı bu model, zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlıyor. Ofis kiraları, ulaşım, personel yemekleri vs. ciddi maliyet kalemlerinin bu modelle beraber ortadan kalktığını görüyoruz. Öte yandan çalışanlar için iş ve yaşam dengesini korumak, bu anlamda çok daha mümkün hale gelmektedir. Daha fazla zaman ve özgürlük şansı sunan uzaktan çalışma modelinde kendi evinize bağlı olmak durumunda değilsiniz. Dilediğiniz mekandan dilediğiniz cihazlarla toplantılara dahil olabilirsiniz.

Verimli Bir Uzaktan Çalışma Modeli Nasıl Sağlanır?

Uzaktan çalışma modellerinin öğrenilmesi ve daha yüksek verimlilik sağlanması adına bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Dijital araçları öğrenmek ve kullanmak, başarılı olmak adına tek başına yeterli değildir. Öncelikli olarak uzaktan çalıştığınız periyotlarda belli planlar oluşturun ve mutlaka bu planlamaya sadık kalmaya çalışın. Çünkü uzaktan çalışma modeli, doğası gereği size gevşek bir ortam sunacaktır. Hatta öz disiplininizi kaybetmeniz durumunda, kendinizi çalışmıyor olarak bile hissedebilir ve başka şeylere kayabilirsiniz. Örneğin çalışırken telefonla meşgul olmak, bilgisayardan videolar izlemek, dikkat dağıtıcı unsurlar olarak karşınıza çıkabilir.

Belli bir kontrol mekanizması olmadığı için doğal olarak disiplini yüksek bir seviyede tutmak kolay olmaz. Bunun önüne geçmek adına net bir planlama yapın ve tıpkı sabah işe gidiyormuş gibi belli çalışma aralıkları ya da mola aralıkları belirleyin. Bu süreçte ev işleri ile meşgul olmamalısınız. Diğer yandan uzaktan çalışma araçlarını daha hızlı öğrenmek ve daha verimli bir kullanım sağlamak adına iş ve yaşam alanlarınızı keskin şekilde ayırmalısınız. Sadece çalışmak için kullandığınız belli bir alana sahip olmak, bu açıdan size avantaj sağlayacaktır. Aksi durumda çocuklu aileler için bu durum ciddi handikapları beraberinde getirebilir.

Uzaktan Çalışma Araçlarına Ne Kadar Hakimsiniz?

Uzaktan ekip çalışmasını teknik anlamda öğrenmek işinizi çok kolaylaştırır. Artık ekibinizle fiziksel olarak aynı yerde değilsiniz. Tek başınıza çalışma odanızdasınız ve online konferans araçları etkin bir şekilde kullanarak sürece dahil olmak zorundasınız.  Dosya paylaşımı, ekran paylaşımı, mesajlaşma, online sunum oluşturma gibi özellikleri kapsamlı bir şekilde kullanmak lehinize olacaktır.

Genellikle şirketler Zoom, Teams, Skype, Google Meet gibi popüler uzaktan çalışma araçlarını tercih ediyor. Belli bir araca ağırlık vermek, öğrenmeyi ve adaptasyonu kolaylaştırıyor. Bu nedenle işletmelerin araçlarını en baştan netleştirmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu uygulamaların bazılarında Türkçe dil desteği olmasa da menü ve ara yüz açısından müthiş bir kullanım kolaylığı söz konusu. Uzaktan çalışma modeline şüpheli bir şekilde bakan üst düzey yöneticilerin bugün bu modeli fazlasıyla benimsediklerini görüyoruz.

Evde çalışıyor olmak, profesyonelliğin bir parçası olarak görülmelidir. Bu nedenle de tatil duygusu ve algısıyla iş yapmak, uzaktan çalışma araçlarını kullanma becerilerinizi ve en önemlisi verimliliğinizi son derece olumsuz etkiler. Ayrıca bu süreçlerde ulaşılabilir olmanız gerektiği için, bilgisayardan fazla uzaklaşmamalısınız. İyi bir kulaklık ve kamera sistemi, hızlı bir internet ağı, aktif e-posta ve mesajlaşma araçları ile proje yönetim araçları, kaliteli bir uzaktan çalışma modeli arasındadır.

Uzaktan çalışma araçlarını deneyimlemek için iletişim kanallarımızdan ulaşarak, kurumunuz çalışanlarının uygulamalı deneyimleyebildiği kurguların bulunduğu eğitim talebi oluşturabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.