Uzaktan Çalışanların İhtiyaçlarını Karşılayan Araçlar

Uzaktan Çalışma İçn Gerekli Araçlar Makers Türkiye

Yunan Filozof Heraklitos’un “Aynı nehre girenlerin üzerinden farklı sular akar.” sözü, değişime her dem gebe bir hayat yaşadığımız gerçeğini vurgular nitelikte. Bu hayatın içinde yer alan ve belki de hayatımızın çoğuna yön veren iş hayatı da değişimden nasibini alıyor, dünyanın değişimine paralel kabuk değiştiriyor. Öyle ki bugün, geçmişte muhakkak ofis ortamında üretilmesi gerektiği savunulan işlerden bazıları herhangi bir mekânda üretilebiliyor. Peki, adına “uzaktan çalışma” denen bu usul hangi araçlara gereksinim duyuyor? Uzaktan çalışmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunan araçlara geçmeden evvel uzaktan çalışmanın ne olduğundan ve temel ihtiyaçlarından bahsetmekte yarar var:

Uzaktan Çalışma Hakkında

Uzaktan çalışma; iş yerine gitmeden, bir ekibin üyesi olarak ekip üyeleriyle koordine bir biçimde, belirsiz süreliğine iş üretme yoludur. Evden çalışmadan da bu özellikleri sayesinde ayrılır. Diğer bir deyişle evden çalışma genellikle kısa süreliğine ve bireysel olarak yapılırken uzaktan çalışma uzun sürelidir ve ekiple ortak hareket etmeyi gerekli kılar.

Masraflardan kaçınmak için olduğu gibi doğal afet gibi iş yerine gidilmesini engelleyen her türlü durumun varlığında da tercih edilebilen uzaktan çalışma için karşılanması gereken temel gereksinimler iş üretmeye uygun, güçlü internet alt yapısı olan bir ortam ile ilgili işi layıkıyla yapabilmeye imkân sunan, siber saldırılara karşı korunma altına alınmış bir bilgisayardır.

Makers Türkiye olarak şu anda Unilever ekipleri ile Uzaktan Çalışma eğitimimizi hayata geçirdik. Siz de çalışanlarınızın uzaktan etkin çalışmak konusunda beceri ve motivasyonunu artırmak istiyorsanız bize ulaşın.

Uzaktan Çalışanların İhtiyaçları Karşılayan Araçlar

Uzaktan çalışmanın gereksinimleri sektörden sektöre değişmekle birlikte genel bir sınıflandırmaya tabi tutulabilir. Bu nedenle öncelikle bu genel ihtiyaçlardan ekip içi iletişimi karşılayan araçlara değinmekte fayda var:

 • Slack: Bulut tabanlı bir ekip içi iletişim uygulamasıdır. Şimdilik 6 farklı dil (Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Japonca, Portekizce) desteği sunan Slack, teke tek ya da gruplar hâlinde geri bildirim alınmasına ve konu ya da departman farklılığına göre ayrı kanallar açılmasına olanak sunar. Sesli ve görüntülü arama yapma özelliklerini de bünyesinde barındıran uygulamada paylaşımları arşivlemek ve arama yaparak geçmiş verilere ulaşmak mümkündür. Slack uygulamasının öne çıkan bir diğer özelliği ise Outlook Calendar, Office 365, Google Drive vb. 500’den fazla uygulama ile entegre çalışmasıdır.
 • Google Meet (Hangouts): Google imzalı, çoklu online konferans yapılmasına olanak sunan bir uygulamadır. Çoklu görüşmeleri otomatik olarak kayda alma ya da YouTube kanalına aktarma özellikleri bulunan Google Meet, Gmail ile gelen bir uygulama olduğundan ek bir yazılım indirilmeden kullanılabilir.
 • Microsoft Teams: Geniş kapsamlı iletişim uygulamalarından biri olup hem Microsoft içi hem de Microsoft dışı ürünlerle entegre çalışır. Slack’in rakibi olarak karşımıza çıkan uygulamanın sektör liderlerince tercih edildiği ve bir rakip olarak öne geçtiği bilinmektedir.
 • Skype: Ekip içi iletişimi hem mesaj gönderme hem sesli/görüntülü sohbet etme özelliğiyle sağlayan bir uygulamadır. Farklı gruplar kurulmasına, dosya ve kişi bilgisi paylaşımına izin verir.
 • LifeSize: Yüksek kaliteli konferans görüşmelerine imkân sunan LifeSize, arayüzünün esnekliğiyle öne çıkar. Küçük büyük tüm işletmelerin iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olup HipChat ve Slack ile entegre olabilir.
 • Zoom: Canlı konferans veya seminer, çevrimiçi toplantı, sohbet ve mobil işbirliği amacıyla kullanılan bir yazılımdır. Ücretsiz versiyonu milyonlarca kişinin ihtiyacını çözecek özelliklere sahip. Zoom, eğitimde dünyada en çok kullanılan yazılımlardan biri haline gelmiştir.

Makers Türkiye Online Ideathon platformu size ortak çalışma konusunda farklı imkanlar sunuyor ve sizin ihtiyaçlarınıza özel akışlar yaratabiliyoruz.

 

Bu online iletişim araçlarının yanı sıra uzaktan çalışmada faydalı olabilecek pek çok araç bulunur. Bugün dünya genelinde sıklıkla kullanılan bu araçlardan öne çıkanlar şöyle:

 • InVision: Dijital ürün tasarlamada kullanılan bu platform, tasarım örneklerinin paylaşılmasına da olanak sunar. InVision, ortak çalışma yapılmasını mümkün hâle getirmesi sebebiyle özellikle uzaktan çalışanların gözdesi konumundadır.
 • GitHub: Ortak çalışmaya imkân sunan, versiyon kontrol sistemleri için kullanılan bir uzak depodur. GitHub, versiyon kontrol sistemi Git ile entegredir.
 • Jira: Yazılım geliştirme aracı olup ekip çalışması için kullanılır. GitHub ile entegre olabilen Jira, kullanım kolaylığıyla öne çıkar.
 • Trello: Proje yönetimi için kullanılan, iş birlikçi çalışmaların, beyin fırtınalarının yapılmasına olanak sunan bir yazılımdır. Sade arayüzü ile kolay kullanım olanağı sunar.
 • Confluence: İş birliği yazılım programı olup kullanıcılar tarafından açılan, yoruma açık blog ya da sayfalarda bilginin ekip içinde kolayca paylaşılmasına olanak sunar. Jira ile entegre olabilir.
 • Dashlane: Farklı işletim sistemlerinde kullanılabilen bir şifre yöneticisi ve dijital cüzdan uygulamasıdır. Özellikle uzaktan çalışma için dosyalara erişimi güvenli hâle getirmesiyle öne çıkar.
 • Zapier: Rutin olarak kullanılan uygulamaları birbirine bağlar, iş akışını otomatik hâle getirir.
 • Google Drive: Google imzalı bir dosya depolama ve senkronizasyon hizmetidir. Bulutta depoladığı verilerin, izin dâhilinde paylaşılmasına olanak sunar.

Uzaktan proje yönetimi, ortak çalışma ve çevik iş yönetimi gibi konular zorlaşmış olabilir bu konularda Makers Türkiye’den danışmanlık alarak işlerinizi çok kısa sürede yoluna koyabilirsiniz.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın