Üretkenliği Artırmak için 9 Yöntem

İş yaşamımız veya kişisel işlerimiz için yaratıcılığımızı diri tutmayı oldukça önemsiyoruz. Aldığımız eğitimler kapsamında zaman zaman yaratıcılığımızın tıkanma noktasına geldiğini düşünüyoruz. Rutin olarak yaptığımız işlerde bir süre sonra üretkenlik açısından sorunlar yaşıyoruz. Hem evde hem de işimizde verimlilik konusu, birçok insan için son derece önemli bir role sahiptir.

Yaratıcı düşünme eğilimimizi korumak ve her daim üretken olmak, hepimizin en büyük arzularından biri durumundadır. Neyse ki beynimiz, kendini değişime ve dönüşüme kapamış değil! Biz ne kadar onunla uğraşıp emek verirsek, o da aynı şekilde üretkenliğini arttırmak adına bize hizmet ediyor. Bu içeriğimizde beynimizi hareketlendirecek 9 önemli yöntemi sizler için ele aldık. Buyurun, beynimizi hep birlikte ateşleyelim!

Önce Nöroplastisite NEDİR Anlayalım

Uzmanlar, beynimizi harekete geçirmenin hangi yaşta olursak olalım mümkün olduğu görüşünde. Yani bazı atasözleri de bu bilinçle tarihe karışacak gibi duruyor. “7 yaşımızda neysek 70 yaşımızda da oyuz” olmayacağımızı artık “nöroplastisite” kavramı sayesinde öğrendik. Nöroplastisite, beyin nöronlarımızın yeniden yapılanmasının sağlanması işlemine deniyor.

Yeni öğrendiğimiz bir şeyi ilk kez deneyimlerken beynimiz en fazla enerjiyi saf ediyor. İlk deneyimi atlattıktan sonra ise enerji tasarrufu yapıyor ve daha kolay biçimde bağlantılara ulaşıyor. İşte bu bağlantıları beynimiz yeniden oluşturup düzenleyebiliyor. Yani nöroplastisite sayesinde beynimizi yeniden yapılandırıp işlevsel olarak geliştirmemiz mümkün. Peki bunu iş yaşamımızda veya günlük hayatımızda nasıl aktif olarak kullanabiliriz? Şimdi gelin bu konudaki 9 ipucuna yakından bakalım. Bu ipuçları, bilgileri daha hızlı işlemenin haricinde zihinsel yorgunluğun önüne de geçebilir!

1-) Yediklerinize Dikkat Edin Çünkü Beyninizi Etkiliyor

Beyninizin sağlıklı olabilmesi için yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Beynimiz belki vücudumuzda az yer kaplıyor ancak yediğimiz her şeyin çeyreğini de o kullanıyor. Yani hacmi tüm vücudumuzun 1/4’ü olmamasına rağmen yediklerimizin dörtte birini o kullanıyor. Bunun için aslında pek çok kez duyduğumuz ceviz, gerçekten de beynimizin beslenmesi için gerekli gıdalardan. Bunun yanında ülkemizde de tüketimi son yıllarda artan avokado da beyin gelişimi konusunda öne çıkıyor. Bu da demek oluyor ki beynimizi beslemek için D vitamini ve magnezyum yönünden zengin gıdalar tüketmemiz oldukça önemli!

2-) Şekerleme Yapmak Beyninize İyi Geliyor

Uyku konusu da beynimiz açısından yediklerimiz gibi besleyici. Geceleri 6 ile 9 saat arası uyku elbette gereklidir. Bu uyku düzeni, sizi yeni bir güne ve yeniliklere hazırlasa bile nöroplastisite potansiyelini arttırmaya yetmeyebilir. Öğleden sonra 20 dakikalık bir şekerleme yapmak, beyin nöronlarınıza oldukça iyi gelecektir.

3-) Günü Kapatma Mesajı Verin

Beyninizin kaslarınız gibi düzgün çalışabilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmeden kastımızı anlatmak adına iş yaşamınızda yapabileceğiniz bir örnek verelim. Yönetici pozisyonunda bir çalışansanız günü kapatma mesajınızda ekip arkadaşlarınızı düşünmeniz ve minnet duymanız önemlidir. Örneğin, onlara öncelikle toplantıdaki harika fikirleri için teşekkür edebilirsiniz. İş gününü kapattığınız mesajı da hem onlara hem de kendinize “yarın görüşmek üzere” şeklinde verebilirsiniz. Böylelikle hem ekibinizde olan arkadaşlarınız kendilerini değerli hissedecek hem de siz günü kapattığınız mesajı bir bakıma kendinize de vererek bir süre dinlenme şansı bulacaksınız.

4-) Yeni Kelimeler Öğrenin

Günlük konuşma dilinde çok fazla sözcüğe ihtiyaç duymadan kendimizi ifade edebiliyoruz. Ancak, beynimizi harekete geçirmek için bildiğimiz kelimeler yeterli olmuyor. Kelime dağarcığımızı genişletmek, beynimizde pek çok sinir yolunu hareketlendiriyor. Görsel ve işitsel olarak da yeni kelimeler öğrenmek, zihninizi ateşleyecek bir yöntem olarak ele alınıyor. Kelime oyunlarıyla aranız iyiyse işiniz daha da kolay olacaktır.

5-) Solaksanız Sağ, Sağlaksanız Sol Elinizi Kullanmayı Deneyin

Aktif olarak kullanmadığınız elinizi kullanmaya çalışmak yeni sinir yollarının oluşmasını sağladığı biliniyor. Uzmanlar nöronlar arasındaki bağlantıları güçlendirmek için bu pratiği uygulamanızı öneriyor. Rutin olarak yaptığınız diş fırçalamayı ters elinizle denemeye başlayabilirsiniz.

6-) Elinizde Top Çevirmeyi Deneyin

Evet, yanlış duymadınız! Hepiniz jonglörlerin ellerinde ustalıkla yere düşürmeden top veya labut çevirdiklerini görmüşsünüzdür. Nöropastisiteyi geliştirmek ve güçlendirmek için jonglörler gibi elinizde top çevirmeniz tavsiye ediliyor. Bunun için boş vaktiniz olduğunda elinizin altında toplarınızın yakınınızda olması gerekli. Sürekli çalışarak ne kadar topları iyi çevirirseniz beyninize faydası da o kadar yüksek olacaktır.

7-) Beyninizin İyiliği İçin Satranç Oynayın

Daha önce birçok yerde satranç oynamanın beyini çalıştırdığı konusunda bilgi görmüşsünüzdür. Satrancın beyne olumlu etkileri gerçekten de oldukça fazla. Eğer satranç bilmiyorsanız öğrenmeniz beyniniz için büyük bir iyilik olacaktır. Biliyorsanız ancak her defasında bir satranç takımı veya rakip bulmak zor geliyorsa kısa bir süreliğine dahi olsa telefonunuzdan veya bilgisayarınızda oynayabilirsiniz. Üstelik oyunu bitirmenize bile gerek olmayabilir. Kısa bir süre içinde bile satranç oynamak nörolojik olarak güçlenmenize katkı sağlayacaktır.

😎 Hatırlama Alıştırmaları Yapın

Kendinize bir şeyleri hatırlatmak için formüller veya anahtar kelimeler bulun. Başka bir dil öğrenirken ana dilinizdeki benzer kelimelerden yararlanmak gibi alıştırmalardan bahsediyoruz. Başka bir örnek ise uzun rakamları parçalayarak ezberlemek gibi daha kolaylaştırıcı yöntemlere yönelebilirsiniz. Telefon numaralarını veya kimlik numaranızı bölerek ezberlemeniz, diğer örnekler arasında sıralanabilir. Bunun gibi müzik, tekerleme gibi anımsatıcı pratiklerini araştırıp uygulayabilirsiniz.

9-) Ekibinizle Meditasyon Yapabilirsiniz

Nöroplastisite çalışmalarını teşvik etmek amacıyla ekibinizle beraber meditasyon yapabilirsiniz. Bu durum, çalıştığınız gruptaki herkesin daha sakin olmasına da yardımcı olacaktır.

Makers Türkiye ekibinden kurumsal iş yaşamındaki verimliliği arttırmak adına profesyonel düzeyde destek alabilirsiniz. Üretkenliği artırma yöntemlerini kurumsal çalışma alanlarınıza taşımak için tüm iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.