Tweet Röportaj – Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal

Maker hareketini daha geniş kitlelere duyurmak ve konusunda uzman, inovasyona değer veren kişilerin maker hareketi konusundaki görüşlerini aktarmak için “Tweet Röportaj” isimli bir içerik serisine başlıyoruz.
Sizlerin hızla okuması için hazırladığımız 10 sorunun her birine 1 tweet uzunluğunda yanıtlar aradık. İlham veren yanıtlarla, hep beraber üretmenin coşkusunu artırmak istiyoruz!
İlk röportajımızda konuğumuz Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal. Khan Academy; eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyi hedefleyen, teknoloji destekli, açık kaynak bir organizasyon.  Herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim ” imkanına sahip olması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bugüne kadar 190 ülkede, 300 milyon öğrenciye ulaşan Khan Academy etkisini artırarak ilerlemeye devam ediyor. Bu güzel gelişmelerle birlikte Alp Köksal’dan eğitim dijitalleşmesiyle ilgili ilham veren yanıtlar aldık. Röportajımızı okuyup siz de bu heyecana ortak olabilirsiniz!
1-Maker hareketini siz nasıl tanımlıyorsunuz?
“Evladım başımıza icat çıkarma” demek yerine başımıza yeni icatlar çıkaranların ve onları destekleyenlerin, üretici nesillerin hareketi!
2-Tüketen değil üreten bir toplumun dünyaya kazandıracağı en önemli 3 konu nedir?
Yenilenebilir enerji kaynakları, sosyoekonomik eşitlik ve dünya vatandaşlığı ile her seviyedeki çatışmanın önüne geçebilen bir toplum.
3-Çocuklar teknolojiyle nasıl bir ilişki kurmalı?
Teknolojiye karşı koymayı değil, doğru kullanarak hayatımızı daha verimli kılmayı, birbirimize ve doğaya daha çok vakit ayırmayı hedefleyelim.
4-Gelecekten beklediğiniz en büyük icat?
En büyük icat, insanı hayal edebildiğinin ötesine götüren olacaktır. A.I. ve nanoteknoloji ile bir gün insan ve makineyi ayırt edemeyeceğiz.
5-Türkiye’de sizi son zamanlarda şaşırtan en büyük yenilikçi gelişme nedir?
Eğitim teknolojileri, Makers, STEM eğitiminin hızla popülerleşmesi geleceğin dünyasına hazır gençler yetiştirmek için beni heyecanlandırıyor.
6-Sizin kendi ürettiğiniz ilk proje/ürün nedir?
Khan Academy Türkçe bugün 190 ülkede 36 dile çevrilen online öğrenme platformu Khan Academy’nin ilk resmi iştiraki olarak Türkiye’de kuruldu.
7-Eğitimin dijitalleşmesi sizce neden önemli?
Fırsat eşitliği güçleniyor, kişiselleştirilmiş öğrenme yöntemleri tam öğrenmeyi destekliyor ve her birey potansiyelini açığa çıkartabiliyor!
8-Khan Academy Türkiye’de neleri hedefliyor?
Teknoloji destekli ve insan odaklı, hayat boyu öğrenme anlayışının yaygınlaşması ve fırsat eşitliğinin güçlenmesine destek olmayı hedefliyor.
9-Dijital bir ortamda merakı ve öğrenmeyi nasıl tetikleyebiliriz?
Kişiye özel bir öğrenme deneyimini, oyunlaştırma mekanizmalarıyla destekleyebilir, sonsuz bilginin içinde veriyi kullanarak yönlendirebiliriz.
10-Eğitimin dijitalleşmesi mevcut sistemde nasıl değişikliklere yol açabilir?
Bilginin özgürleşmesi, mekandan ve zamandan bağımsız olarak her an ulaşılabilir olması ile her bireyin kendi hızında ve tam öğrenmesi mümkün.
Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/blog/

bir yorum bırakın