Türkiye'deki Maker Atölyelerinin Listesi

Türkiye’de Maker Hareketi yaygınlaştıkça her gün yeni bir atölye açılmaya başladı. MakerLab’ler kişilerin bir araya gelerek üretim ve bilgi paylaşımı yapabilecekleri, lab’in kategorisine göre farklı tipte üretim cihazlarının bulunduğu üretim alanlarıdır. Maker Atölyeleri ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazıda da bulabilirsiniz: https://makersturkiye.com/makerlab-makerspace-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kurulur/
Türkiye’de kurulmuş Maker Atölyeleri listelemeye çalıştık. Makerspace ya da MakerLab diye de adlandırılan bu atölyelerden dışa açık çalışma modeli olanların listesi şimidilik aşağıdaki gibi:
1) Istanbul MakerLab: MakerLab.cc networkünün bir parçası olan, İstanbul Beyoğlu’nda DAM coworking alanı içerisinde bulunan Istanbul
MakerLab, Türkiye’nin ilk maker atölyesi. Makers Türkiye olarak ilk olarak farklı bir lokasyonda kurduğumuz bu atölyemizde hem kurumlar için yaratıcı işler üretiyor hem de sizlerin kullanımı için hizmet veriyoruz. Bünyesinde farklı 3 boyutlu yazıcılar bulunan atölyede, Arduino, Raspberry Pi kitleri, farklı elektronik kitler, söküp farklı şekilde kullanmak üzere bir çok elektronik cihaz, el araçları bulunuyor. Istanbul MakerLab’in atölye kapasitesi 30, etkinlik kapasiyesi ise yaklaşık 100 kişi civarında. Yüzlerce çocuğa maker eğitimi vermiş olan Türkiye’nin ilk çocuklar için maker eğitimi insiyatifi Makers Türkiye Çocuk Programları da atölye çalışmalarını burada gerçekleştiriyor.
2) Atölye Istanbul: Beta mekanlarındaki uzun bekleyişten sonra nihayet Bomonti Bira Fabrikasındaki yerlerine taşınan Atölye Istanbul daha çok tasarım odaklı bir ortak çalışma alanı. Bir maker alanına da sahip atölyede farklı disiplinlerden kişilerin beraber üretimine yönelik bir mekan sağlıyor. Uluslararası Maker Library Network kapsamında bir Maker kütüphanesi ile de Türkiye’de bir ilke imza atan Atölye Istanbul ziyaret edilmeli.
3) Garaj: Rumeli Hisarında bir grup öğrencinin kurduğu, “alanı küçük kalbi büyük” atölyede üretim araçları az olsa da bir araya gelip yazılım üretmek için gayet uygun bir “hackerspace”. Garaj farklı etkinliklere ve talk’lara da ev sahipliği yaparak kişileri maker kültürü merkezinde farklı konularda bir araya getiriyor. Coderdojo etkinlikleri de yapılmakta. Güncelleme: Kapandı.
4) Kadir Has Üniversitesi Fablab: Türkiye’deki ilk fablab olma özelliğini taşıyan Kadir Has Üniversitesinde oldukça profesyonel üretim araçları mevcut. Yanlız bu kadar profesyonel olması, her hangi bir insanın kullanmasını zorlaştırıyor. Belli bir öğrenim periyodu sonrasıda Kadir Has FabLab’de sona yakın prototipler üretmeniz mümkün. Ayrıca sağladığı alan da oldukça iyi. Buradaki yapılacak etkinliklerde 100’e yakın kişi gayet rahat sığabilir.
5) Girişim Fabrikası Maker Studio: Aralık 2015’te yeni açılan Maker Studio Girişim Fabrikasının yazılım ile yakaladığı hızlandırma işini bir adım öteye götürerek donanıma da taşımak istiyor. Hemen Ocak 2016 başvuru tarihli bir hızlandırma programı açtılar bile! Başarılar diliyoruz.
6) STEM Çocuk Atölyesi: 4 yaştan itibaren STEM ve MAKER felsefesinin yaygınlaşmasını amaçlayan atölye, 21. YY becerilerinin eğitime montesi üzerine, otonom bireyler yetiştirme amacıyla Ümraniye’de 2015 sonunda kuruldu.
7) Istanbul Hackerspace: Uzundur haber alamıyoruz. Kadıköy’deki bu mekandan arkadaşların bizimle iletişime geçmelerini çok isteriz.
İzmir:
8) Yaşar Üniversitesi Yumak MakerLab

Bursa:
9) Bilim Okulu: Bilim meraklılarına destek olmak için başlattıkları çalışmalar ile özellikle çocuklar için Bursa’da maker atölyeleri düzenlemekteler.
Elazığ:
10) Elazığ Hackerspace:  Fırat Teknokent’in destekleri ile 15-17 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlemiş olduğu ‘Sen de Yap’ adlı konferans ile maker hareketi tohumlarını doğuda ilk olarak atmış ve daha sonra yine Fırat Teknokent’in içerisinde kendisine yer bulmuş olup öğrenciler tarafından yönetilen ve doğudaki şimdilik tek yeni nesil üretim atölyesidir.Ayrıca şuan da Türkiye’nin ilk ve tek maker hareketini konu alan öğrenci topluluğunu kurma çalışmalarını Fırat Üniversitesi içerisinde yapmaktadır.

Eskişehir
11) Kreatif İşler: Eskişehirde bir ilki gerçekleştiren Kreaif İşler şehri maker atölyeleriyle tanıştırıyor. Çocukları ve yetişkinleri kapsayan atölye programları sayesinde her yaştan kitlenin
deneyim merkezi oluyor.İsterseniz tadım atölyelerine katılarak ilk adımı atabilir isterseniz
devam atölyelerinde ayrıntılı deneyim yaşayabilirsiniz.
Eğer sizin de bir atölyeniz varsa ve listede görünmüyorsa lütfen bize sendeyap@makersturkiye.com adresinden veya Duyur sekmesi altından atölyenizi sizde ekleyebilirsiniz.

bir yorum bırakın