Türkiye’deki En İyi Kadın Girişimci Örnekleri

Girişimci olmanın temelinde doğru fırsatları hızlıca görmek ve değerlendirme yatıyor. Türkiye’de kadın girişimci olmak ise güç ve cesaretin bir sonucu olarak algılanırken yürünen bu yolun zorlu yanları da kabul ediliyor. Türkiye’deki fırsatları hızlıca değerlendiren başarılı kadın girişimcileri bu yazımızda toparladık,

Demet Mutlu – Trendyol

Trendyol‘un girişimcisi ve CEO’su olan Demet Mutlu(39), New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Harward Üniversitesi‘nde İşletme Yönetimi yüksek lisansını (MBA) tamamladıktan sonra Trendyol’u 300 bin dolar sermaye ile evinin salonunda başlattı ve 2010’da hayata geçirdi. Sitenin değeri ilk 16 ayda 150 milyon dolara ulaştı ve başarısı Çinli teknoloji devi Alibaba’dan ciddi yatırım aldı. Demet Mutlu 2016’da Young Global Leaders tarafından ‘Avrupa’nın Göze Çarpan Genç Liderleri’ kategorisinde seçilen tek Türk girişimci oldu.

Makers Türkiye’nin “kurumsaldan çıkmak, farklı bir şeyler yapmak” isteğini karşılamak düşüncesiyle kurumlarda ekiplerin ve projelerin başarıya ulaşmalarını kolaylaştıran Girişimci Gibi Düşünmek Crash Course’umuzu 2 saatlik ya da 1 günlük kurgular ile ister offline ister online platformlarımız ile gerçekleştirebiliyoruz.  etkiyarat@makersturkiye.com

Hande Çilingir – Insider

Hande Çilingir, Londra Ekonomi Okulun’dan mezun olduktan sonra 2. girişimi olan Insider’ı kurdu. ABD dışındaki en iyi 7 kadın CEO’sundan biri olarak seçildi. Geçtiğimiz yıllarda 11 milyon dolar yatırım alan yerli girişim Insider, Apple, Google, YouTube, Instagram ve WhatsApp’in yatırımcısı olan Sequoia Capital’dan yatırım alan ilk Türk firması oldu. Insider platformu, derin Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi algoritmaları ile güçlendirilmiş olup; web, mobil web, mobil uygulama ve reklam kanallarında gerçek zamanlı öngörüsel segmentasyon ve kişiselleştirme çözümleri sağlıyor.

Başak Taşpınar Değim – Armut.com

Armut.com‘un girişimcisi Başak Taşpınar Değim, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. ABD’de de eğitimini tamamladıktan sonra Coco-Cola, Nielsen, Revlon ve Morgan Stanley,  gibi şirketlerde önemli pozisyonlarda çalıştı. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra Armut.com’u kurdu. Armut.com, Hummingbird’den üçüncü yılında büyük bir yatırım aldı. ”Armut piş ağzıma düş!” sloganıyla dikkatleri üzerine çeken Armut.com verdiği hizmet ile her beş ayda bir iki kat büyümektedir.

 

Hanzade Doğan Boyner – Doğan Onlıne

Londra Ekonomi Okulu‘da lisans eğitimine başlayan Hanzade Doğan Boyner lisansüstü diplomasını ise New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’de tamamlamıştır. Fortune Türkiye dergisinin , “Türk Amazonu” olarak adlandırılan Hanzade Doğan Boyner’in kurduğu hepsiburada.com platformunu Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik yapmıştır.  Doğan Online’ın kurucusu olduğu DOL; Türkiye’nin yanı sıra, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük internet şirketi olarak gösterilmektedir.

 

Gamze Cizreli – Big Chefs

Gamze Cizreli, aslen Diyarbakırlı ancak Ankara’da büyümüş ve Odtü İşletme Bölümü mezunu. 2007 yıllarında Ankara’da Big Chefs girişimini kuruyor ve  2007-2009 yılları arasında Ankara’da dört lokasyona ulaştıktan sonra, 2009 yılından itibaren günümüzde Dubai, Suudi Arabistan ve Bahreyn başta olmak üzere yurtdışında da hızla büyüyerek toplamda Türkiye’de 48, yurtdışında 9 şubesi bulunuyor.

 

 

Gülşah Gürkan – GÜLSHA

Ekonomist Dergisi’nin Garanti BBVA ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması‘nda (2019) GÜLSHA markasının yaratıcısı Gülşah Gürkan Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildi. “Türkiye’den çıkan uluslararası bir kozmetik markası yaratmak.” amacıyla çıktığı  bu yolda 2000’in üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. GÜLSHA markasını oluşturan Gürkan, Asya pazarında binin üzerinden satış noktasına ulaştı. Gülşah Gürkan’ın ABD ve Çin gibi büyük pazarlardaki etkinliğini artırmak ve uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmak gelecek planları arasında.

 

Duygu Akbudak – Denebunu

Yine Garanti BBVA ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda(2019) Duygu Akbudak- Denebunu.com girişimi ile Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi seçildi. 7 yıllık kurumsal deneyimi sonrasında kurumsaldan çıkarak yeni fikri Denebunu.com’u gerçekleştirdi. 2.5 milyon TL yatırım alan girişim 3 sene içerisinde 300’den fazla marka ile iş birliği yaptı.

 

ÖZDEN PUSAT – Tutumluanne.com

ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun olan Özden Pusat 15 yıl çeşitli bankalarda kurumsal bankacılık yaptı. Anne olduktan sonra kurumsal iş hayatını sonlandırıp, www.tutumluanne.com girişimini kurdu. www.tutumluanne.com  puset, bebek telsizi, tekstil, kitap, oyuncak gibi anne, bebek ve çocuğu ilgilendiren ebeveynlerin az kullanılmış iyi durumdaki bebek ve çocuk eşyalarının online satışının yapıldığı platformdur. Ayda bir milyonun üzerinde ziyaret alan TutumluAnne, 2019 yılında ikinci tur yatırım olarak 3,6 milyon dolar değerleme aldı.

 

 

Ebru Baybara – Cercis Murat Konağı

Ebru Baybara, üniversitede turizm okuduktan sonra 1997-1999 yılları arasında İstanbul Rehberler Odası ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nin Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Daha sonra 2000 yılında 21 Mardin kadını ile birlikte Cercis Murat Konağı kurdu. Mardin’in turizm dönüşümü de başlatan bu projede geleneksel reçeteyle hazırlanmış, bölge kadınları tarafından, iyi tarım ürünleri ve yine geleneksel usüllerle pişirilen lezzetleri servis ediliyor. Cercis Murat Konağı’ndan önce 1999 yılında resmi kayıtlara göre Mardin’i ziyaret eden turist sayısı 11 bin ve yatak kapasitesi 220 iken, 2018 yılında turist sayısı 800 bin ve yatak kapasitesi 11700’e ulaştı.

Başak Süer – GİVİN

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olan Başak Süer, yaklaşık 6 yıl kurumsal iş tecrübeleri oldu. Ali Aksakarya ile iki kurucu ortak olarak Nisan 2017’de Givin‘i hayata geçirdi. Bir Sosyal Girişim Uygulaması olan Givin, her türlü eşyanın ya da deneyimin bağış karşılığında verildiği, alışverişlerin bağışa dönüştüğü bir platform. İlk yılında 500 bin TL bağış topladı, TOGTohum Otizm VakfıKAÇUVTOÇEVTEGVKoruncuk Vakfı ve HAÇİKO için toplam 100 bin TL’lik bağış işlemi gerçekleşti.

 

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


*

bir yorum bırakın