Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu

Photos From Tospaa

Son yıllarda erken yaşta kodlama(programlama) eğitimi dünyada olduğu kadar ülkemizde de eğitimin odak konularından biri halini aldı. Her ne kadar çeşitli eleştiriler(x,y) getirilse de bu akımın önümüzdeki 10 yılı domine edeceği görülüyor. Öyle ki çeşitli uygulama ve mobil platformlarla birlikte elektronik cihazlar da kodlama eğitimini daha ilgi çekici hale getirmek adına birbiri ardına piyasaya sunulmaya başlandı.

Fakat diğer taraftan baktığımızda çocuklarımızın henüz daha koşup oynayacağı çağlarda ellerine tabletler tutuşturmak ya da bir ekranın başına oturtmak her ne kadar yararlı bir faaliyet için de olsa aileleri endişelendiriyor.(yoksa endişlendirmiyor mu?) Kodlama eğitimi müfredata girmiş olsa da ülke koşulları gereği kodlama eğitiminin ihtiyaç duyduğu araçlara sahip okul sayısı ise oldukça sınırlı. Neyse ki bilgisayarsız kodlama(unplugged) hem öğrencilere kazandırmak istediğimiz kazanımları sunabileceğimiz hem de teknoloji bağımsız bir öğrenme ortamı oluşturuyor. Peki bilgisayarsız (unplugged coding) nedir?

Bilgisayarsız unplugged kodlama çeşitli kart oyunları ve fiziksel etkinlikler yardımı ile çocuklara kodlama eğitimi vermekte kullanılan teknikler bütünüdür.

Basitçe Tospaa oyunu gibi bilgisayar ihtiyacı bulunmayan etkinlikler unplugged kodlama olarak ifade edilmektedir. Bilgisayarsız kodlama özellikle ilkokul çağında çocuklarımızın ihtiyacı olan fiziksel aktivite, işbirlikli öğrenme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi gibi kodlama dışı pek çok kazanıma cevap vermektedir.

O zaman şimdi sizi harika bir unplugged (bilgisayarsız kodlama) etkinliği ile tanıştıracağız.

Tospaa bilişim sınıfı bulunmayan okullarda kodlama dersi anlatabilmek için üretilmiş bir masaüstü kart oyunudur. Oyunu oynamak için gerekli dosyaları renkli yazıcıdan çıktı almak yeterlidir. Kodlama dersi verecek öğretmen ihtiyacı kadar çıktı alarak kullanabilir. Oyunun amacı tospaayı engellere takılmadan hedef(lere) ulaştırmaktır.

Photos From Tospaa

Tospaa dama tahtası formunda bir oyun sahası üzerinde yapılandırılmamış bir ortam sunmaktadır. Öğretmen öğretmek istediği kazanıma uygun senaryoyu oluşturmakta serbesttir. Yukarıda örnek bir senaryo gösterilmektedir.
Senaryo oluşturma aracı sayesinde istediği senaryoyu oluşturarak akıllı tahta ya da projeksiyon cihazı ile sınıfa sunabilir.

Kaynak: Tospaa