Tasarım Odaklı Düşünme Uygulayan Şirketler ile Projeler

Üretim kapasitesinin büyüklüğü de dağıtım zincirinin uzunluğu da küreselleşen ve dijitalleşen dünyada şirketlerin rekabet gücünü tek başına artırmaya yetmez duruma gelmiştir. 21. yüzyılda ekonomilerin gelişimi için bu gücün yeni teknolojilerle harmanlanmış olması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerin ekonomik büyümesindeki ivmenin temelinde, örneğin, yapay zekâ, nesnelerin interneti, otomasyon benzeri teknolojik yeniliklerin yaratılması/yeniliklerden yararlanılması bulunuyor. İnovasyon ise tasarım odaklı düşünme (design thinking) kaidesinin üstünde yükseliyor. Bu metodolojiyi bugün dünya çapında pek çok şirket uyguluyor. İşte, tasarım odaklı düşünme uygulayan farklı sektörlerdeki örnek firmalar ve projeler:

Çağımızın en geçerli fikir geliştirme ve problem çözme metodolojisi olan tasarım odaklı düşünme(design thinking) yöntemini uyguladığımız servislerimizi buradan takip edebilirsiniz.

IBM

Dünyanın en büyük tasarım ekibini (resmî eğitim almış 1.600 tasarımcı) bünyesinde barındırıyor olmanın haklı gururunu yaşayan IBM, tasarım odaklı düşünmeyi sistematik olarak uygulayan şirketlerin başında yer alıyor. Teknoloji devi IBM, insana odaklanıyor, benimsemiş olduğu yenilikçi yaklaşımla problemlere çözümler üretiyor. “Kullanıcını tanı, başarıyı ölç ve hep merak et” şirketin design thinking ilkeleri. 

2017 yılında Tasarım Odaklı Düşünme Programı’nı lanse eden ve bu konuda eğitimler veren IBM’de tasarım odaklı düşünme egzersizleri, farklı departmanlarda çalışanların, fikirlerini birbirlerine post-it’lere yazıp iletmesiyle yapılıyor. Böylelikle hem beyin fırtınası için zemin oluşuyor hem de müşterinin gözünden bakılabilmesi mümkün hâle geliyor. Blue Mix projesi, IBM’in tasarım odaklı düşünme uygulayarak ortaya koyduğu projeler arasında öne çıkıyor. 

Airbnb

Dünyaca ünlü Airbnb’nin kurucularından Girişimci Joe Gebbia’nın tasarım odaklı düşünme konusunda söyledikleri, şirketin bugünkü başarısının temel nedenini açıklar nitelikte: “Hiç tanışmayan insanlar arasında kuvvetli bir güven sağlama amacındaydım. Tasarımın bunu mümkün kılabileceğine inandım.”. Gebbia’ya göre bu metodoloji, “Müşteriyle empati kurun.” ifadesinin farklı bir versiyonu. Beklentiyi ve ihtiyacı tam olarak karşılayabilmenin yolu, ona göre karşıdakinin tam olarak anlaşılmasından geçiyor. 

Şirket, empati yoluyla başarıya ulaşılabilmesi için ekip üyelerini ev sahibi olmaları için isteklendiriyor ve çalışanlarına seyahat etmeleri için ödenek çıkarıyor! Bu sayede Airbnb, problemleri deneyim kazanarak tespit ediyor ve doğru çözümlerle başarısına başarı katlıyor. 

Google

Hayatımıza girdiği ilk andan bugüne tarzını bir hayli değiştiren Google, tasarım odaklı düşünme uygulayan en büyük firmalardan. Şirketin design thinking metodolojisi ile yürüttüğü projelerden biri, sıra dışı tasarıma sahip, “gençlik” kimliğini yansıtan ürünü Google Pixel 2. 

Samsung

Teknoloji dünyasının bir parçası olan Samsung, ait olduğu bu dünyada Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirket ve uzun yıllardır tasarım odaklı düşünerek beyaz eşyadan telefona kadar pek çok elektrikli aleti müşteri deneyimini gözeterek üretiyor. 

Yenilikçi kurumlarda vermiş olduğumuz Design Thinking atölyeleri artık sen de erişebil diye Udemy’de! Atölyeye bu aya özel indirimlerle kaydolabilirsin, hemen kaydol.

 

Amazon

Müşteri odaklı üretim, dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri Amazon. Tüketim hızı ile artan ihtiyacı doğru okuyarak güvenilir bir e-ticaret sitesi inşa eden Amazon’un, konuşma ile aktif hâle gelen cihazlardan kasiyerli mağazalarına dek pek çok yeniliği, tasarım odaklı düşünme uygulamalarıyla ulaşılabilecek noktaya işaret ediyor. 

Microsoft

Çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft da tasarım odaklı düşünmeyi uygulamaya almış olarak üretim yapan ve başarıya ulaşan şirketlerden. Ürünlerini engellilerin kullanımına da uygun tasarlıyor olması, desing thinking sürecini ne kadar başarılı yürüttüğünün bir göstergesi. 

Starbucks

Starbucks: Dünyanın en büyük kahve zinciri. Tasarım odaklı düşünme uygulamaları sayesinde yaratıcı tasarımlara imza atan Starbucks, sadece kahve satmayıp aynı zamanda dükkânlarını yerelleştirerek müşterilerinin farklı bir deneyim elde etmesinin önünü açmış ve bu sayede dünya geneline hızla yayılmıştır. Starbucks Reserve Roastery, Starbucks’ın desing thinking çıktılarına bir örnek. İtalya’da bulunan ve markanın en büyükleri arasında yer alan bu dükkânda, bakır kahve makinesi, fırın ve çay barı (Teavana bar) bulunuyor. Burada sanal gerçeklik turları sunularak kahve içme deneyiminin çok daha ötesine geçilmesi de mümkün kılınmış. 

IKEA

IKEA, salt evimizin değil, doğanın da her şeyi: Menşesi İsveç olan mobilya mağazası, tasarım odaklı düşünerek hayata geçirdiği ürünlerle biliniyor. Mobilya ve ev aksesuarlarını uluslararası çapta faaliyet gösteren IKEA’dan almayı tercih ederek bireyler, karbon ayak izinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Örnek proje olarak havalandırıcılı mutfak muslukları verilebilir. Bu özellikteki muslukları kullanan tüketiciler, %40 azalan su tüketimi sayesinde doğanın korunmasında pay sahibi oluyor. 

TikTok

Çin’de hayat bulan uygulama TikTok (eski adıyla Musical.ly), hedef kitlenin ihtiyaçlarının doğru bir şekilde tanımlanması sonrası üretilen projelere en güzel örneklerden biri. Bugün dünya genelinde yaygın olarak kullanılan sosyal video uygulamasının tasarım odaklı düşünme ile gelen başarısının altında viral olması yatıyor.

Meitu

Yine merkezi Çin olan bu uygulama, bir design thinking ürünü ve hayatın parçası hâline gelen sosyal medyada paylaşılacak fotoğraflara rötuş yapmaya yarıyor. Uygulamanın 1 milyarı aşkın kullanıcıya erişmiş olması, tasarım odaklı düşünmenin önemini vurguluyor. Meitu, kullanıcısının fotoğraflarda belirgin hâle gelen kusurlarını gizliyor, onları mutlu kılıyor! 

Hippo Water Roller

Hippo Water Roller, uzak bölgelerden su taşımanın güçlüklerini ortadan kaldıran bir ürün. Coğrafi şartlar gözetilerek yapılan tasarım odaklı düşünme sonucu geliştirilen ürün, özellikle Afrika Kıtası’nda kullanılan klasik bidonların aksine ergonomik tasarımıyla su taşıma işini kolaylaştırıyor.

Tasarım Odaklı Düşünme ve Yalın Girişimciliği birleştiren miniHackathon kurgumuzu yenilikçi kurumlarda uygulamaya devam ediyoruz, detaylı bilgi almak için: [email protected]

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın