3 Tane Tasarım Odaklı Düşünme Uygulayan Şirket Örneği

Design Thinking yani “Tasarım Odaklı Düşünme” kavramı, birçok sektörde insanı merkeze alan ürünler üretilmesine katkı sunar. Sağlık alanından teknoloji şirketlerine pek çok sektörde kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak, yenilikçi fikirlerin önünü açmak için tasarım odaklı düşünmeden faydalanılıyor. Bir anlamda da design thinking, firmaların problem çözme anlayışlarında köklü değişimlere yol açıyor. Dünyada artık pek çok marka, yaşadıkları sorunlara çözüm bulurken design thinking’den aktif şekilde yararlanıyor. Bu anlamda tasarım odaklı düşünme yöntemi, hem doğrudan problem çözmeye yöneliktir hem de kullanıcı odaklı bir yaklaşıma sahiptir. Peki global düzeyde tasarım odaklı düşünme örnekleri nelerdir? Şirketler bu girişimlerden nasıl sonuçlar almışlardır? Gelin bu soruların yanıtlarına ve tasarım odaklı düşünmenin aşamalarına göz atalım.

Tasarım Odaklı Düşünmeyi Anlamak

Tasarım odaklı düşünmenin genel olarak 4 aşamadan oluştuğu bilinir. Bunlardan ilki, “sorunu veya soruyu netleştirme” şeklinde ele alınır. Bu aşamada, tasarım odaklı düşünmenin kullanıcıyı merkeze almasının bir sonucu olarak empati ön plandadır.

İkinci aşamada netleşen sorun ve sorunlarla ilgili fikir verilir. Toplanan verilere ve gözlemlere göre yaratıcı fikirlerin geliştirildiği aşamadır. Üçüncü kademe ise geliştirme aşamasıdır. İkinci aşamada üretilen fikirler, geliştirilen çözümlerin test edilme aşamasıdır. Başarılı ve başarısız sonuçlar bu süreçte test edilir ve geriye dönülüp baştan fikirler geliştirilebilir.

Son olarak dördüncü aşama uygulamaya geçilir. Daha önce geliştirilen tüm somut çözümler, tam olarak bu aşamada uygulamaya geçilir. Yine test ve düzenlemeler yapılarak başarı kazanacak bir sonuca ulaşılması beklenir.

Şimdi aşamalarını aktardığımız tasarım odaklı düşünme yöntemini kullanan markalara bakalım:

Netflix

Netflix, bilindiği üzere kendi endüstrisinde dev bir şirket olmayı başarmıştır. Bunu da tasarım odaklı düşünmeyi kullanarak gerçekleştirdiği bilinmektedir. Önceleri fiziksel olarak bir mağazaya gidip film izlemek için DVD kiralanırken Netflix şirketi öncelikle bu alanda kullanıcılarının sesini dinleyerek somut bir çözüm sundu. Rakiplerinin müşterileri, fiziksel olarak DVD kiralama mağazalarına gitmek durumunda kalırken Netflix müşterilerine bir abonelik modeli sundu.

Fiziksel bir mağaza olmaksızın DVDleri direkt olarak müşterilerinin adreslerine teslim etti. Elbette yenilikçi fikirleri devam ettirmeyi sürdürerek DVD kiralama devri kapandıktan sonra yeni aksiyonlar almayı başardı. Bu defa da internet teknolojileri geliştikçe yeni fikirlerle hizmetlerini geliştirmeye devam etti. Sonrasında diğer platformlarda olmayan özgün içerikleri üreterek varlığını sürdürdü. 2016’da ise yine kullanıcı odaklı bir girişimle ara yüzüne kısa fragmanlar ekledi. Böylelikle kullanıcı deneyimini geliştirdi. Günümüzde de kullanıcı odaklı anlayışıyla varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Airbnb

Airbnb şirketi kurulduğu 2008 yılında başka birinin evinde konaklama hizmeti yaygın değildi. Başta haftalık 200 dolar civarında bir geliri olan şirket, tasarım odaklı düşünme sayesinde kendisini geliştirip sonuçlar aldı. Öncelikle kullanıcılarının kalacakları yerlerde ne aradıklarını tespit etmek için emek harcadılar. Düşük çözünürlükteki fotoğrafların kalınacak mekân hakkında yeterli bilgi veremediğini tespit ettiler. Yüksek çözünürlükte görüntüler verecek kameralarla kalınacak mekânların çekimlerini yaptıklarında sonucun değiştiğini gözlemlediler ve bu alanda ilerlediler. Ayrıca kalınacak mekânın ve yakının neler yapılabileceğini listelediler. Airbnb sonuç olarak tasarım odaklı düşünme metodunu uyguladı. Ve aracılığıyla kendi hedef kitlesinin ihtiyaçlarını merkeze alarak hareket etti. Bu anlamda sorunları çözmek için kullanıcıları gibi düşünmeye yöneldi.

Oral B

Oral B şirketi yeni çıkaracağı diş fırçalarıyla ilgili etkili bir hizmet geliştirmek istiyordu. Bunun için ürünü çıkarmadan önce kullanıcılarının isteklerine önem vermeyi tercih ettiler. Markanın çıkarmak istediği üründe derin bir kullanıcı deneyimi oluşturmak adına yüksek teknolojili bir dış fırçası çıkarılması planlanıyordu. Diş fırçalama sıklığını tespit etme, diş eti hassasiyetini belirleme ve müzik çalma gibi özellikler olması planlanıyordu. Kullanıcıların aslında böyle bir taleplerinin olmadığını tespit ettikten sonra onların ihtiyaçlarına yönelik farklı bir elektrikli diş fırçasına yönelmeyi tercih ettiler.

Kullanıcılar elektrikli diş fırçasının şarj edilmesinin kolaylaştırılmasını, diş fırçasının telefona bağlanarak hatırlatma veya bildirim göndermesini istiyorlardı. Böylelikle süresi dolan diş fırçası başlığının siparişini kolaylıkla vereceklerdi. Şirketin kendi istediğinden oldukça farklı olmasına rağmen Oral B şirketi kullanıcılarının isteklerini uyguladı ve nitekim bu alanda gayet başarılı oldu.

Şirketler Müşterilerini Anlama Kapasitelerini Geliştirmeli

Örneklerden de anlaşılacağı üzere tasarım odaklı düşünme yönteminde kullanıcıların isteklerine önem verildiğini, ürünler veya hizmetlerle ilgili yeniliklerin onlara göre belirlendiğini görüyoruz. Bu anlamda her markanın kendi müşteri kitlesinin nasıl düşündüğünü anlaması ve onlarla empati kurması bekleniyor. Diğer yandan karşılaştıkları sorunlara alternatif çözümler geliştirmek durumundalar. Bu sebeple tasarım odaklı düşünme için şirketlerin hem müşterilerini anlama kapasitelerini hem de yenilikçi çözümler bulma pratiklerini geliştirmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra rakiplerinin de benzer durumlarda neler yaptıklarını, sorunlara nasıl çözümler geliştirdiklerini yakından takip etmeleri oldukça önemli.

Şirketinizde müşterilerinizin isteklerini anlayıp yaratıcı çözüm ve fikirlerle varlığınızı devam ettirmek için tasarım odaklı düşünme yaklaşımlarını uygulayabilirsiniz. Tasarım odaklı düşünme konusunda  danışmanlık ve eğitim desteği almak adına Makers Türkiye ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.