SxSW festivali – Future of Making: Yapma’nın Geleceği

SxSW festivalinde Joi Ito ve Tim Brown’un paneli, Maker olmanın geleceği ile ilgili idi. Joi Ito MIT Media Laboratuvarlarının direktörü. Şiddetle takip etmenizi tavsiye ederim: @Joi

MIT Media Labs’da ipek böcekleri ile yapılan çalışma

Tim Brown ise IDEO adlı “Design Thinking” şirketinin CEO’su. Design Thinking denilen konsept, çok temel bir tanım ile, tasarım ve geliştirmelerde, insan ve doğayı merkeze koyarak, ihtiyaç odaklı geliştirme sağlayan bir teknik. Bu konuda Türkiye’de de atölye çalışmaları yapan firmalar var. Birisi de biziz 🙂 Hatta bu konuda size  özel danışmanlık ve kapsamlı eğitmen eğitimi programları hazırlıyoruz. Bu konuda her zaman bize de başvurabilirsiniz.

Joi ve Tim’in konuşmasında en büyük vurgu biyolojik making işine idi. İpek böceklerinin koza yapma mantığından esinlenip, nasıl doğayla iç içe tasarımlar yapabiliriz? İpek böceğine düz bir katman ördürebilir miyiz? Binlerce ipek böceği kullanarak bir yapıyı sadece onlara yaptırabilir miyiz? İşte resimde tam da yapılmışı var. Ayrıca proje ile ilgili detaylar için bu videoyu da izleyebilirsiniz: http://vimeo.com/67177328  Gerçekten muazzam bir deney.

Joi’nin özellikle vurguladığı bir diğer konu ise genetik büyütme konusu idi. Bir hücreyi, hatta geni, 3d printerlar aracılığı ile basma, büyütme, organ yapabilme gibi yetkinlikleri kazanmamızın çok yakında gerçekleşeceğini düşünüyor. Buna aynı zamanda bir kromozon serisinin, bir microchip’ten çok daha fazla veri kaydedebileceğini ekliyor ve geleceğin verisinin insanların kendi üzerinde depolanabileceğinin sinyallerini veriyordu.

Tim Brown ise IDEO ve MIT Media Labs’ın beraber üzerinde çalıştığı madeinthefuture.co sitesinden çeşitli

MIT Labs -IDEO işbirliği ile ortaya çıkan madeinthefuture.co
videolar gösterdi. Buradaki vizyon açıcı videoları da takip etmenizde fayda var.

Tasarım gerçekten önemli. Bir şey ortaya çıkarırken, o şeyi sadece yapmak için yapmak yerine, belirli doğal tasarımları göz önünde bulundurarak, insan ve doğa odaklı düşünerek yapmalı, hem çevreye uyumlu, hem de en üst seviyede işe yarar bir şey ortaya çıkarabiliyor olmalıyız.

bir yorum bırakın