SxSW 2014 İzlenimleri

SxSW(South by Southwest), Texas, Austin’de her sene olan bir festival/konferans. Önce film ve müzikle başlayıp daha sonra Interactive kısmı eklenmiş. Interaktif kısmında yeni teknolojiler, trendler, startup firmalar, atölye çalışmaları, mentor oturumları, kitap okuma oturumları gibi birbirinden ilginç oturum bulunuyor. 5 gün boyunca yaklaşık 30bin kişinin katıldığı ve 800’den fazla oturumun yapıldıuğı bu konferansı mutlaka yerinde ya da uzaktan takip etmelisiniz. Linki: www.sxsw.com

Bu sene, Interactive’in 20. senesinde, enteresan konuşmacılar ve oturumlar vardı. Aklımda en çok kalanlar aşağıdakiler oldu:

Google CEO’su Eric Schmidt kişilerin veri güvenliğinden ve otokratik hükümetlerin internet sansürünün 10 yıl içinde mümkün olmayacağından bahsetti.

Julian Assange(Wikileaks), totaliter rejimlerin şekil değiştirerek gözetleme totaliterizmi haline döndüğünü, ve bu yeni şekil baskı rejimlerinin de, diğer önceki baskıcı rejimler gibi, halklar tarafından uygulanan tepkiler ile yok olacağını savundu.

Joi Ito(MIT Media Lbs Direktörü) ve Tim Brown(IDEO Ceo) muhteşemdi. Yaşayan organizmalar kullanılarak Maker hareketinin nasıl büyüyüp farklılaşacağını oldukça sade dille ve harika videolar ile anlattı. Bu videoların çoğuna MIT Media Laboratuvarları ve IDEO ortak sitesi olan madeinthefuture.co sitesinden ulaşabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcılar startup toplantısında yemek basan firmalarda, meme kanseri olan kadınlar için meme basmaya çalışan firmalara kadar enteresan bir yelpaze vardı.

Konuşmalar hakkında daha detaylı postları önümüzdeki günler paylaşacağız. Ancak şunu söyleyebilirim ki Making konusunda ülkemiz şu anda oldukça geride ve dünyayı yakalamamız için çok çalışmamız gerekecek.

bir yorum bırakın