Stephen Hawking: Yapay Zekanın İnsanların Yerini Alacağından Korkuyorum

Dönüşü Olmayan Nokta

Stephen Hawking, insanlığın yeni bir ev arayışı için dünyadan kaçmaya başlamasının an meselesi olduğundan korkuyor. Ünlü teorik fizikçi, önceden insanlığın hayatta kalmasının farklı gezegenlerde yaşayabilme becerilerine bağlı olduğunu söylemişti. Hawking, son zamanlarda WIRED ile yaptığı röportajda insanlığın “geri dönüşü olmayan noktaya” ulaştığını vurgulamıştı.
Hawking, insanlar için ikinci bir gezegenin bulunması gerekliliğini, artan nüfus sorunu ve yapay zekanın oluşturduğu tehdit nedeniyle ortaya çıkan endişelerinden kaynaklandığını söyledi. Yakında yapay zekanın, potansiyel olarak insanlığın yerini alacağını söyledi.
“Cin şişeden çıktı. Yapay zekanın insanlığın tümünün yerini almasından korkuyorum”
Hawking böyle korkunç bir uyarıyı daha öncede yapmıştı. Mart ayında The Times ile yaptığı röportajda, yapay zeka kıyametinin yaklaşmakta olduğunu ve teknolojiyi denetim altında tutmak için bir çeşit dünya hükumetinin kurulması gerektiğinden bahsetmişti. Hawking, ayrıca yapay zekanın orta sınıf işlerde yaratacağı etkinin  yanı sıra, askeriye için kullanılan yapay zeka ajanlarının da yasaklanması gerektiğinden bahsetti.
Her iki durumda da görünüyor ki Hawking’in söylemlerini ciddiye alan yok. Yapay zeka makineleri bizim işlerimizi almaya başlıyor hatta Amerika ve Rusya’nın da olduğu birkaç ülkede askeri amaçla kullanmak için yapay zeka kullanan silahlar üzerinde çalışılıyor.

Yeni Yaşam Formu

Son yıllarda, yapay zekanın gelişimi tartışma konularının başında geliyor. Hawking gibi SpaceX ve Tesla CEO’su ve kurucusu Elon Musk, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates de benzer argümanlar içinde yer aldı. İkisi de, yapay zekanın insanlığın geleceği için bir tehdit oluşturduğu yönünde fikir belirtiyor. Diğer yandan bazı uzmanlar da bu tip kötü söylemlerin, halkın yapay zekaya kötü bir algıyla bakmasına neden olabileceğinden ve bunların yersiz abartılı söylemler olduğundan bahsettiler.
Hawking endişelendiğinde tüm korkuları değerlidir. WIRED ile yaptığı röportajda “Eğer insanlar bilgisayar virüsleri yaratabiliyorlarsa, bir insanın kendini geliştiren ve çoğaltan yapay zeka da  yapabileceğini” söylemişti.
“Bu yeni yaşam formu insanlardan daha üstün olacak.”
Hawking görülüyor ki, yapay zekanın düşünebilme yeteneğinin yeterli olduğunu hatta insanlardan daha iyi düşünebildiği konusuna atıfta bulunuyor. Bu teknolojik tekillik olarak anlandırılan bir olay. Ve bunun ne zaman gerçekleşeceği ( eğer gerçekleşecekse ) ne zaman olacağı konusunda Hawking bir zaman belirtmedi. İnsanlığın, dünyada hayatta kalması için 100 yıllık bir süresi olduğunu varsayabiliriz. SoftBank kurucusu Masayoshi Son ve Google baş mühendisi Ray Kurzweil, 30 yıllık bir süreç içerisinde bunun gerçekleşebileceğini söyledi.
Hala yapay zekayı tamamıyle geliştirebilmek için gitmemiz gereken yollar var ve bu özelliğin bize neler getireceğini tam olarak bilmiyoruz. İnsanlığın sonunun habercisi mi olacak yoksa insanlar ve yapay zekalı makinelerin birlikte yaşayabileceği bir ortamın yol göstericisi mi? Her iki durumda da yapay zekanın bizim önlem almamız gereken iyi ve kötü bir potansiyeli olduğu kesin.
çevirinin kaynağı: https://futurism.com/stephen-hawking-ai-replace-humans/

bir yorum bırakın