Start-Up Marketing için Yapılması Gerekenler

Pazarlama, küçük büyük fark etmeksizin tüm işletmeler için oldukça kıymetlidir. Söz konusu bir start-up olduğundaysa bu önem daha da artar. Pazara yeni girmiş/girecek bir işletmenin ilk hedefi, girişimi ile ürünlerini/hizmetlerini hedef kitlesine tanıtmak olmalıdır. Aksi takdirde üretimlerin satın alınmaması durumuyla karşılaşılması muhtemeldir. İşte bu noktada, hedef kitleyle iletişime geçmenin yolu, start-up marketing olarak tanımlanıyor. Peki start-up marketing için yapılması gerekenler neler? Yanıtlar, yazımızda:

Start-Up MarketIng Nedir?

Start-up marketing’in nasıl yapılması gerektiği konusuna geçmeden evvel, bilmeyenler için ne olduğunun açıklanmasında fayda var. Girişim pazarlaması olarak Türkçeye çevirebileceğimiz start-up marketing, bir süreçtir. Bu süreç, start-up’ın; marka, ürün ya da hizmet noktalarında pazara nasıl gireceğinin yanıtlarını aramakla başlar, tanıtım faaliyetleriyle devam eder. 

 

Makers Türkiye’nin Yeni Nesil Danışmanlık servislerinden olan Problemleri Startup’larla Eşleştirme (Startup Scouting) workshop tasarımlarımız için kurumuzunuz ile bize ulaşın, size aynı gün içerisinde dönelim.

Hâlihazırda aktif olarak pazarda söz sahibi olan bir işletme için pazarlama faaliyetlerini yönetmek, nispeten kolaydır. Start-up’lar için para, zaman, yetenek gibi kaynakların azlığı ise bu süreci zorlaştırır. Bununla birlikte sağlam bir temel üzerine inşa edilen bir pazarlama stratejisiyle algılarda yer etmek mümkündür. Bu kapsamda, “Başlangıç evresinde yapılması gerekenler nelerdir?” sorusunun yanıtlarına odaklanmak gerekir:

  • Hedef net olarak belirlenmelidir. Burada söz konusu hedef, “başarı” olarak addedilen şeydir. Start-up’ın “başarıya ulaştığını gösterir değer” neyse o tanımlanmalıdır. Örneğin bir e-ticaret girişimi için her ay 1.000 kişiyi abone yapmak, bir başarı hedefidir. Hedefe ulaşmak için kullanılan yöntemlerin ölçümlenebilir yöntemler olması gerektiği de unutulmamalıdır.
  • Bir girişimin sınırlama olmaksızın herkese pazarlanmaya çalışılması söz konusu olamaz. Bu çaba, zaman ve para kaybından başka bir anlam içermez. Dolayısıyla ilk başta, belirli kriterlere odaklanılarak pazar seçilmelidir. Seçim yapılırken hedef kitlenin demografik özelliklerine, alım gücüne ve rekabet düzeyi ile ürün ya da hizmetin benzersiz olup olmadığına (değer yaratıp yaratmadığına) odaklanılmalıdır. 
  • Arama motorları, blog’lar, sosyal medya mecraları ve web siteleri, “makro” yapılar olarak değerlendirilirse bu yapılara “mikro” yapılarla ulaşılır. Daha açık bir ifadeyle anahtar kelimeler, hedef kitlenin yaptığı aramayla girişime ulaşması için en gerekli ögelerdir. Bu kapsamda start-up ve hizmetlerini/ürünlerini tanımlayan anahtar kelimeler/kelime grupları belirlenmelidir. Bu çalışma yapılırken sorulması gereken temel soru, müşterilere ne sunulduğu olmalıdır. Zira potansiyel müşteri, ihtiyacını bu kelimeleri/kelime gruplarını kullanarak ifade eder. Belirlenmiş anahtar kelimeler, blog’da, web sitesinde, sosyal medya hesaplarında kullanılmalıdır. 
  • Ve elbette zaruri harcamalar çıkarıldığında start-up marketing için ayrılabilecek bütçe belirlenmelidir. Belirlenen bütçe ise pazarlama stratejilerinden hangilerinin kullanılacağına karar verilerek titizlikle bölünmelidir. 
Start-up MarketIng için Kullanılan Temel Pazarlama Stratejileri

Başlangıçtaki adımlar atıldıktan sonra sıra, harekete geçmekte. İşte yapılabilecekler:

e-Posta Göndermek

e-Mail marketing adıyla da bilinen e-posta pazarlama, yaygın olarak kullanılan pazarlama stratejilerinden biri olup izinle ve çeşitli yollarla müşterilerden/potansiyel müşterilerden toplanan e-posta adreslerine tanıtım mesajları gönderilmesi işlemidir. 

Ücretsiz ya da az maliyetli olması sebebiyle start-up’lar için pazara girişte uygun bir strateji olarak değerlendirilen e-posta pazarlamada başarısızlığa uğramamak adına dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Bunlardan ilki, salt ticari amaçlı içerikler kullanılmamasıdır. Aksi takdirde kişilerin e-posta aboneliklerinden çıkmaları kuvvetle muhtemeldir. Tanıtımın yapıldığı kişilerin hedef kitle özelliklerini taşıyor olması da başarı için ikinci önemli unsurdur.

Blog Açmak

Potansiyel müşteriye ulaşmanın en etkili yollarından biri, güncel tutulan bir blog’a sahip olmaktır. Blog’lar, organik aramalarda ilgilisini çeken kuvvetli bir araçtır. Blog içerikleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hedef kitlede ilgi uyandıracak konuların seçilmesi gelir. Bundan başka, blog’da yayımlanacak içeriğin anlamlı bir bütün oluşturması gerekir. Aksi takdirde yazı okunmaya değer kabul edilmez ve arama motorları tarafından sonuç sayfalarında üst sıraya çıkarılmaz. 

Blog’ların, start-up marketing kapsamında değerli görülmesinin birkaç sebebi vardır. Bunlardan ilki, sosyal medya hesaplarının başarıya ulaşması için detaylı bir içerik ihtiyacı oluşacak olmasıdır. Bu ihtiyaç, blog’larca karşılanır. Bir diğeri, blog’ların, hâkimiyetin sadece girişimde olduğu (örneğin Twitter’daki gibi karakter sınırlamasına takılmadan) bir alan olmasıdır. Üçüncüsü, ortada herhangi bir ürün ya da hizmet olmadan da blog içerikleriyle hedef kitlenin esas ilgi duyduğu hizmetin tanımlanabilmesi ve buna uygun atılımlar yapılabilmesidir. Son olarak denilebilir ki blog’lar, e-posta pazarlama yapmak için gerekli adresleri toplamanın pratik yollarından biridir. 

Sosyal Medya Hesabı Oluşturmak

Çeşitli istatistiklerle de ortaya konduğu üzere sosyal medya kanalları, internete erişimi olan çoğunlukça yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle bir start-up’ın da sosyal medya kanallarında hesabının olması, onu daha görünür, ulaşılır kılar. Sosyal medya hesapları aktif olarak kullanılmalı, sayfalarda paylaşılacak içerikler de yine ilgi çekici, değer katan özellikte olmalıdır. Yorumlara ya da sorulara kayıtsız kalmamak da altın kural olarak benimsenmelidir. 

Sosyal medya kanalları da (özellikle Twitter) blog’lar gibi henüz ürün/hizmet hazır değilken kitle oluşturmada etkilidir. Tavsiye edilense ilk etapta sadece start-up değil, girişimci kimliğiyle de hesap açılmasıdır. Sebebi, insanların bir işletmeden çok insanlarla iletişim kurmaya meyilli olmasıdır. Hesaplar arasında yönlendirmeler yaparak girişim tanıtımı yapılabilir. 

Diğer Yapılabilecekler

Start-up marketing için başlangıçta ayrılan bütçe yeterliyse tanıtım yapmak ve potansiyel müşteriyi çekmek için kullanılabilecek iki yöntem daha vardır. Bunlardan ilki arama ağı reklamcılığını kullanmak, diğeri bir etkinliğe sponsor olmaktır. 

Arama ağı reklamcılığı, arama motorlarında (Google, Bing) hedeflenmiş anahtar kelimelerle eşleşen aramalarda reklamların gösterilmesidir. Reklam tıklanmadığı müddetçe reklama ayrılmış bütçe azalmaz. Yani, ücretlendirmede gösterim değil, tıklama dikkate alınır. 

Bir etkinliğe sponsor olma da doğru bir şekilde yapıldığında potansiyel müşteriye ulaşmanın/satışları artırmanın etkili bir yolu olarak değerlendirilir. Sponsor olunacak etkinliğin, faaliyet koluna paralel seçilmesi gerekir. Böylelikle sadece ilgililere tanıtım yapılarak daha hızlı dönüşler alınabilir. 

Start-up olan Makers Türkiye’nin bilgi birikiminden süzerek oluşturduğu eğitimlerinden faydalanmak için lütfen tıklayınız.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın