Spotify, DNA’nıza Göre Şarkı Listeleri Oluşturacak

Bir veritabanı firması olan Ancestry, geçen hafta alışılagelmedik bir fikir için Spotify ile birlikte çalışmaya başladığını duyurdu. Ancestry, düzenlediği DNA testine katıldığınız zaman bu sonuçların Spotify ile paylaşılmasıyla “kökenlerinizden esinlenmiş bir müzik karışımı” ortaya çıkaracağını söylüyor.

Bu tatlı bir fikir. Ancak tıbbi bir amaç taşınmayan nedenden dolayı genetik bilginizi başka bir şeye devretmek biraz hassas olabilir.

Ancestry sözcüsü Gina Spatafore, “Müşterilerimizin gizliliğini korumak Ancestry’nin en yüksek önceliğidir” dedi. “Spotify, Ancestry müşterilerinin DNA verilerine erişemez. Müşteriler bölgeleri elle, Spotify’daki çalma listesi üretecine girebilir ve daha sonra çeşitli bölgelerden gelen sanatçıların şarkılarıyla ve çok çeşitli müzik türleriyle özel bir çalma listesi yaratılır. Tüm bilgiler müşteriler tarafından manuel olarak girilir ve deneyim tamamen isteğe bağlıdır. ”

Bu demo özelliği deneyen bir yazar, playlist’teki şarkıların pek hoşuna gitmediğini, ilgi alanı dışında şarkıların listesine düştüğünü söyledi. Çünkü burada sevilen müziklere göre değil, sahip olunan DNA’nın genetik tabanına göre bir liste oluşturulmakta.

Ancak insanların kafasında genetik özelliklere göre kendisine şarkı önerecek bir teknoloji şirketine güvenip DNA bilgilerini vermenin soru işareti de var. Bazı insanlar bu gelişmeyi gereksiz bulurken bazı insanlar da bu gelişmenin ırkçı sonuçlar doğurabileceğini düşünüyor.

kaynak

https://futurism.com/the-byte/spotify-playlist-dna

bir yorum bırakın