SONY Tarafından Üretilen Geliştirme Kartı: Spresense

Spresense geliştirme kartı, SONY tarafından Maker pazarına yeni giren geliştirme kartıdır. Arduino benzeri olan bu geliştirme kartının ekstra artıları ile dikkat çekiyor.

Spresense, akıllı kulaklık ürünleri için tasarlanan Sony çipi ile geliştirildi. MP3’lerinizi çalmak için yüksek çözünürlüklü ses codec’leri, sesleri duyabilmeleri ve yeni duyduklarını anlamak için yapay zeka platformu sunuyor. Kartın kendisi kulağınızın arkasına yapışacak kadar küçük bir pille saatlerce çalışacak kadar düşük güç tüketimine sahiptir. Bir GPS alıcısı ile sabah koşularınızda ne kadar ilerlediğinizi öğrenebilirsiniz. Ses komutları algılama, müzik çalması veya dünyadaki değişen yerini bilmesi GPS gereken her ihtiyaç için iyi bir seçimdir.

6 çekirdekli 156MHz’de çalışan Spresense neredeyse tek kartlı bilgisayar serisine geçen bilgisayar işlem gücüne sahiptir. Çok çekirdekli tasarımı, Spresense’i ses tanıma için küçük bir sinir ağını çalıştırmak veya kamera beslemesinde desenler aramak için iyi bir uyum sağlar. Normal çalışma sırasında 30mA’lık bir güç çekmesi nedeniyle, bu AI görevlerini en küçük lityum pillerden ya da basit bir AA çifti için çalıştırabilir.

Özellikler

Sony, Spresense için bir dizi dikkat çekici özellik sunuyor. Daha önce geliştirme kartlarında görmediğimiz GNSS’i destekliyor. Bu GPS, telefonunuzun dünyadaki yerini bulmak için kullandığı Küresel Konumlandırma Sistemi ve ek coğrafi konumlandırma ağlarıdır.

Spresense, QZSS (Japonya’nın sistemi), WAAS (FAA’nın sistemi) veya GLONASS’ı (Rusya’nın sistemi) kullanarak konumunu daha iyi okuyabiliyor ve orijinal GPS ağı olarak bu uydu ağlarından bir okuma çekebiliyor.

İşlenmemiş bilgi işlem gücü,  yer alan çoğu benzer kartı gölgede bırakır ve 6 çekirdekli 156 MHz hızında çalışır. Eğer bu da yeterli değilse, 8 mikrofon kanalı ve yüksek çözünürlüklü stereo çıkışı olan oldukça yetenekli bir ses kartıdır kendisi. Tüm bu özelliklere ve beygir gücüne rağmen, bu anakart az güç tüketiyor.

Arduino Uyumluluğu

Başlangıçtan sonra Spresense, Arduino editörü kullanılarak programlanabilir. (Daha fazla özellikli bir işletim sistemi mi ihtiyacınız var? Ayrıca Spresense’i bir NuttX bilgisayarı olarak da programlayabilirsiniz.) Pano dosyalarını Arduino editörünüze yüklediğinizde ortaya çıkan, programın gelişmiş özelliklerine nasıl erişileceğini gösteren örnek programlar yığını var. Coğrafi konumlandırma, MP3 çalma, bir örnek Deep Neural Network ve daha fazlası ile örnekler.

Donanım uyumluluğu için Spresense Genişleme Kartına bakın. Wee Spresense Ana kart, standart Arduino düzeninde daha fazla IO iğnesi sunmak için Spresense Ana kartın üzerine oturdu ve Spresense’in Arduinolara özellikler eklemek için oluşturulan binlerce Shields’ı kullanmasına izin verdi.

Uzatma panosunda daha düşünceli özellikler var: bir mikro SD kart yuvası, bir kulaklık jakı ve donanımın nasıl çalıştığını ayarlamanızı sağlayan neredeyse bir düzine konfigürasyon jeti. Gözlerimi yakalayan biri, genişletme kartını 3,3V veya 5V modunda çalıştırmak için seçici oldu. 5V gücüne ayarlandığında, kartın Arduino uyumluluğunu en üst düzeye çıkaracak ve gücünü artırmaya gerek kalmadan mikro-diskleri ve diğer küçük motorları çalıştıracaktır. 3.3V opsiyonu, Spresense’i bağlayabileceğiniz bir çok modern çip ile daha iyi uyumluluk sağlar ve seviye değiştiricisine ve güç tasarrufu ihtiyacına cevap verir.

Spresense ile Başlarken

Sony’nin kendi belgeleri her adımı ayrıntılı olarak anlatımı mevcuttur. Turbo versiyonunu isteyen deneyimli geliştiriciler için bu kılavuzu sunuyoruz:

Donanım Kurulumu

  1. Devre panolarını kullanmadan önce her zaman olduğu gibi, vücudunuzdaki statik birikimi boşaltmak için en yakın topraklanmış şeye veya zemine dokunun.
  2. Flash koruyucusunu Spresense’nin işlemcisine uygulayın. Spresense’inizi bir kasaya yerleştirecekseniz bu adımı atlayabilirsiniz, ama neden? Flash koruyucusu olmadan, flaşlı fotoğrafçılık gibi parlak ışıklar, kartı yeniden başlatabilir.
  3. Genişletme Kartını kullanıyorsanız, montaj aparatlarını yerleştirip genişletme kartına takın. Daha sonra, benzer bir dikkatle, ana kartı bu dört tırnaktan geçirin. Aparatlar, iki kartı birbirine bağlayan yuvayı oluşturur.
  4. Spresense’i USB mikro bağlantı noktasını kullanarak bilgisayarınıza takın. Genişletme kartındaki bağlantı noktasına yerine anakarttaki bağlantı noktasını kullanın.

Yazılım Kurulumu

Spresense kartınızı Arduino editörü ile ilk kez kullandığınızda birkaç ekstra adım var. Bunları bir kez yaptıktan sonra bilgisayar Spresense kartını Arduino’nun başka bir modeli olarak ele alacaktır.

 1. Arduino yazılımının yüklü değilse , arduino.cc adresinden bir kopyasını indirin ve kurun.
  • Ubuntu kullanıcıları için Bonus Adımı (OSX ve Windows kullanıcıları bu adımı atlayabilir): USB bağlantısını kullanmak için kendinize izin verin. Bir terminalde, şunu girin: sudo usermod -a -G dialout $ USER … sonra oturumu kapatın ve tekrar giriş yapın.
 2. Arduino yazılımı içinde, Spresense’in ihtiyaç duyduğu ek dosyaları indirin.
  • Arduino editörünü başlatın ve izin penceresini açın. (Dosya-> Windows veya Linux kullanıcıları için izinler, Arduino-> OSX altındaki izinler.)
  • Bunu tek bir satır olarak “Ek Kart Yöneticisi URL’leri” alanına kopyalayın: https://github.com/sonydevworld/spresense-arduino-compatible/releases/download/generic/package_spresense_index.json Artık Arduino düzenleyiciniz nerede olduğunu bildiği Spresense kartını nasıl kullanacağını anlatacak dosyaları bulabilir.
  • İzin penceresinden çıkmak için “Tamam” a tıklayın.
  • Arduino yazılımının bu dosyaları indirmesini söyle:
   • “Araçlar” menüsünde, “Pano” üzerine gelin.
   • En üstteki bağlantıyı tıklayın, “ Yönetim Kurulu Yöneticisi… ”
   • Yeni açılan Yönetim Kurulu Penceresinde, sağ üstteki Arama çubuğuna “spresense” yazın.
   • Aşağıdaki pencerede panoların listesi sadece bir “Spresense” ile sınırlı olmalıdır.
   • Tıkla. Bir “Yükle” düğmesi belirir. Tıkla. Biraz bekle.
   • Tebrikler. Arduino yazılımınız artık bir Spresense kartını nasıl programlayacağınızı biliyor.
 3. Arduino yazılımınıza, bir “Spresense” model kartını programlamak üzere olduğunu ve bunları yazdığınız programların nereye gönderileceğini göndermek üzere olduğunu söyleyin. Bu, Arduino’nun başka bir modelini programlamak için yaptığınız gibi, sonraki oturumlarda tekrarlamanız gereken tek adım.
  • “Araçlar” menüsünden, “Pano” üzerine gelin ve görüntülenen seçeneklerden “Spresense” i seçin.
  • “Araçlar” menüsünden, program göndermek için bağlantı noktasını seçin. “Port” seçeneğinin üzerine gelmeniz size bir seçenekler listesi verecektir. Hangisinin doğru olduğunu nasıl biliyorsunuz? Windows, OSX veya Ubuntu bilgisayarında olmanıza bağlı olarak değişir:
   • Windows: Kurulumu bilgisayarınızdan çıkarın, Ports listesini kontrol edin ve bir tane seçmeden port listesini kapatın. Ardından kartı tekrar yerine takın ve Bağlantı Noktaları listesini tekrar açın. Spresense, son baktığınız zaman olmayan yeni liman.
   • OSX: port “dev / cu.SLAB_USBtoUART” olarak adlandırılmıştır.
   • Ubuntu: Spresense takılıyken bir terminal penceresi açın ve şunu girin: dmesg | grep “cp21. * ekli” … klemensin cevapladığı satırın son sözcüğü “Araçlar-> Port” menüsünde aranacak isimdir .
  • Son bir defaya mahsus ilk adım: Spresense kartında Firmware’i açın.
  • “Araçlar-> Programlayıcı” altında “Spresense Firmware Updater” öğesini seçin.
  • “Araçlar” ın altında “Burn Bootloader” ı seçin. Talimatlar görünür. Onları takip et.

Hepsi tamam! Aynı bilgisayarda aynı Spresense’i kullandığınız sürece, bu adımları tekrarlamanız gerekmemelidir. Yeni bir Spresense alırsanız son adımı tekrarlayın ya da Spresense programlaması için yeni bir bilgisayarı hazırlamak için ilk iki adımı tekrarlayın.

 

Yorum yap