Soft Skills Nedir?

Her ne kadar Türkçeye ince beceriler gibi çevrilse de aslında davranışsal beceriler, teknik olmayan beceriler ya da destekleyici beceriler olarak tanımlayabiliriz.

Peki soft skills ne işimize yarar?

Günümüz teknolojileri ve İnternet bilgiye ulaşabilmede sağladığı kolaylık ile hayatı çok fazla hızlandırdı. Hepimiz aldığımız eğitimler sonucunda mesleki gereklilik için bir diplomaya sahibiz. Fakat  rakiplerimizden ayrışmak ve öne geçmek için yalnızca diploma yeterli mi?

İnsan kaynakları yöneticileri artık yalnızca mesleki yeterliliklere değil soft skills dediğimiz davranışsal becerileri de göz önünde bulunduruyor. Hard skills diye adlandırdığımız yetenekler bir testle ölçümlenebiliyorken soft skills ölçülmesi zor olan yeteneklerdir.  Sosyal yeterlilik, iletişim, arkadaşlık ilişkilerinde samimiyet bunlardan yalnızca bir kaçı.

Eğitim planlarınız ya da iş tanımlarınız için faydalı olabilecek bir liste hazırladık. Genel başlıklar altında toplarsak;

İletişim Yetenekleri

Kendi  fikirlerinizi başkalarının anlayabileceği şekilde aktarabilmek iletişimin başlangıcıdır. Bunun için vücut dilinizi iyi kullanmaktan görsel iletişime, topluluk önünde konuşmaktan yazma becerisine ya da sunum yeteneklerinden karşılıklı görüşmeye uzanan yeteneklerinizin farkında olmanız gerekir.

Çevreye Uyum

Bir çevreye ait olmak, bir takımın içinde çalışma yeteneği takımın verimliliğini ve birlikte sorun çözme yeteneğini geliştirir. Kişiler arası ilişkiler, network kurabilme ve zor insanlarla baş etmek potansiyel işverenlerin seçimlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Kişisel  Yetenekler

Özgüven, esneklik ve uyum her ortamda öne çıkmanızı sağlayacak değerli becerilerdir. Diğer insanlarla empati kurabilecek duygusal zekaya sahip olma, esneklik ve uyumla kendini yönlendirebilme ve girişkenlik ve kararlılıkla rekabet yeteneğin sektör ve firma  fark etmeksizin bir adım önde olmanı sağlayabilir.

Liderlik

Bir önemli yetkinlik ise liderlik  yeteneği. İçerisinde ekip oluşturma, koçluk, karar verebilme stratejik plan yapabilme gibi becerileri kapsar. Zamanı en iyi şekilde kullanıp önem sırası yapabilmek her zaman ekip için en önemli görevi yapıyor anlamına gelir. Bu şekilde doğru performans değerlendirmesi sağlayıp denetleme ve yetenek yönetimi yapabilirsiniz.

Makers Türkiye olarak Çıktı Odaklı Danışmanlık hizmetlerim ile  Yeni Nesil Liderlik Programları tasarlıyor ve kurumsal çalışanlar ile ister online ister offline şekilde düzenliyoruz. Detaylı bilgi için: [email protected]
 Yaratıcılık

Günümüz dünyasında belki de en çok öne çıkabileceğiniz özellik diyebiliriz.  Bu özellik  sayesinde yenilikçi yaklaşım, eleştirel düşünce yapısıyla problem çözebilme  yalnızca üretim aşamasında değil tüm süreçlere etki edecektir. Her konu için belirli bir tasarım ve sanat anlayışına sahip olabilmeniz kültürler arası bağlantıyı da kolaylaştıracaktır.


Siz de şirketiniz genelinde 21. yy yetkinliklerini daha yakından tanımak, teknolojik ve inovatif atölyeler ile çalışan kimliğinin değerini artırmak isterseniz, Makers Türkiye’nin eğitim ve danışmanlık hizmetleri sizi bekliyor.


 

bir yorum bırakın