Size Üretimin Keyfini Yaşattıracak 10 Harika Kendin Yap Projesi

Kendin Yap projeleri hakkında en güzel olay nedir bilir misin? Her şey. Kendiniz bir nesne yapacağınız zaman, zevkinize göre bir proje ortaya çıkarabilir; onu kendi seçimlerinize göre düzeltebilir ve kalbinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Sizin de Kendin Yap projeleriniz varsa bilmek, aşağıdakilerden birini yaptığınız olursa söylemeniz bizi mutlu eder 🙂

İster verimli projeler olsun, ister dekoratif amaçlar taşısın, ister de sizi eğlendirsin. Kendin Yap projeleri bir yerlerde sizi bekler. İşte burada beğenip yapabileceğiniz birkaç proje mevcut:

1. İplikle Kaplanmış Boyalı Kavanozlar

Bir kavanozu iplikle sarın sonra da boyayın, kuruduktan sonra ipleri sökün. İçine bir mum koyun ve akşam sohbetiniz için mükemmel bir ortam oluşturun.

2. Fotoğraf Sergileme Aracı

Çerçevelere para vermek istemeyip “kendin yap” yoluyla bir çözüm isterseniz bir tel ve tatlı bir taşla bu mümkün. Pense ile telin ucunu fotoğrafı sıkıştırabileceğiniz şekilde bükün ve şaheser hazır.

3. Eşsiz Bitki Askıları

Malum ilkbahar mevsimindeyiz, yavaş yavaş sıcaklıklar artıyor ve bitkilerin balkonlarımızı veya bahçelerimizi süslediği zamanlar yaklaşıyor. Bitkileriniz ile dekoratif bir güzellik oluşturmak isterseniz bunu kaşıklarla yapabilirsiniz. Bir kaşığı alın ve ortasından delip duvara monte edin. Sapını da kanca şeklinde kıvırın. Kalın ve uzun bir kaşık bu proje için daha kullanışlı olabilir.

4. Bardaklarınıza Lüks Bir Hava Katın

İhtiyacınız olanlar sadece beyaz bir pardak, maskeleme bandı, hızlı kuruyan sprey boya ve yapıştırıcı.

Bandı istediğiniz yere yapıştırın. Sprey boyayı bardaktan 15-18 cm uzakta tutarak sıkın ve yaklaşık 5 dakika kurumasını bekleyin. Ardından bantları yavaşça sökün. Ve kupanız hazır ama bulaşık makinesinde zamanla yıpranabileceğini unutmayın.

Senin İçin Önerilen: Kesinlikle Etkileneceğiniz 20 Müthiş İcat

Hemen okumak için, tıkla!

5. Kutu ile Kablo Yönetimi

Ev ve iş yerlerindeki çok fazla sayıda elektronik cihazlar, beraberinde çok fazla kablo sorunu da getirmekte. Buna karşı bir çözüm olarak ayakkabı ya da herhangi bir kutuyu alıp kenarlarından delikler açın. Deliklerin boyutu, takacağınız demirler kadar büyük olsun. Böylece şık bir görünüm elde edebilirsiniz. İçine de prizi koyduğunuzda, kablo dağınıklığından kurtulmuş olursunuz.

6. Dekoratif Dantelli Abajur

Eski bir yöntem fakat hala büyülüyor. Bir balon şişirin ve dantelinizin üzerine tutkal sürün. Ardından bunu balonun çevresine yapıştırın. Yaptıktan sonra kuruyana kadar bekleyin. Kuruduğunda balonu patlatın ve zarif bir görünüme sahip abajur elde edin.

7. Teneke Kutu İle Izgara

Teneke kutular kendin yap projelerinde sürekli yer alır ve şimdiki de fantastik bir yöntemdir. Kutuyu eşit aralıklarla dikey şekilde kesin ardından alüminyum folyo ile kaplayın, kömür ekleyin ve bir ızgara yerleştirin. Barbekü hazır!

8. Asılı Kitap Rafı

Bulduğunuz ya da kestiğiniz ahşap üzerinde 3 adet delik açın. İpleri bu deliklerden geçirip birbirlerine bağlayın ve şekildeki düzene gelmesini sağlayın. Ardından ayakta durabilmesi için tavana montelediğiniz kancaya bu ipleri geçirin. Artık sizinde yanı başınınızda zarif bir kitap rafınız var.

9. Kablo Şehri

Bir evdeki kablolar kolayca dağılabilir ve çirkin gözükebilir. Yukarıda da bahsetmiştik. Şimdi ki örnekte ise, bu kabloları bizim için kullanışlı kılacak yaratıcı bir yöntem daha var. Her gün görmekten mutluluk duyacağınız bir tasarımı,  kablolar ile oluşturun ve duvarda sabit kalması için klips kullanın.

10. Kendini Sulayan Saksılar

Çiçek sulamak zaman alıcı bir iş gibi gelebiliyor olabilir. Bu yöntem ile pratik bir şekilde çiçeklerinizi sulamış olacaksınız. Bir direk sayesinde saksıları alt alta dizin, üstteki kaseye suyu doldurun ve yer çekiminin etkisine kendisine bırakan suyun, aşağı inip tüm saksılara ulaşmasını  izleyin.

Diğer maker projelerine göz atmak için buraya tıklayın!

kaynaklar: 

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/become-diy-expert-with-these-25-projects.html

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/15-simple-and-affordable-diy-projects.html

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/30-easy-and-awesome-diy-projects.html