Siz De Kolayca Hologram Yapın!

2012’de Coachella’daki sahnede Tupac Shakur’un hologram görüntüsü, hologramın gerçekçi ve detaylı görünmesi nedeniyle akılları başlarından aldı. Dans illüzyonu, önce 16. yüzyıl Napoliten bilim adamı Giambattista della Porta tarafından tanımlanan ve daha sonra Henry Dircks ve John Henry Pepper tarafından geliştirilen ve adını aldığı bir teknik kullandı: Pepper’s Ghost.

Bu illüzyonu gerçekleştirmek için neredeyse bütün olarak adanmış bir oda gerekli. Günümüzde sadece küçük bir akrilik piramit ve akıllı telefonunuzu kullanarak küçük bir hologram yapabilirsiniz. İşte böyle.

1. Ölçün ve İşaretleyin

Bir kağıt parçasına 61.5 mm’lik alt uzunluğu, 12 mm’lik üst uzunluğu ve 43 mm’lik kenar uzunlukları olan bir ikizkenar yamuk çizin. Akrilik CD kabı üzerindeki şekli kaleminizle takip edin, bunu 4 defa tekrarlayın. Bu CD kabı malzemesi Mika olarak da bilinir.

2. İşaretleyin ve Kesin

CD kabının çizdiği (ya da Mika adlı malzeme) çizgileri yavaşça bir maket bıçağı ile işaretleyin ve kesilinceye kadar dikkatlice tekrarlayın. Akrilik oldukça keskin kenarlara sahip olduğu için kesilen parçaları çıkarırken dikkatli olun.

3.Piramidi Birleştirin

4 parçayı 43 mm kenarları boyunca birbirinin yanına yerleştirin. 3 kenar bantlandığında bunları piramit şeklinde katlayın ve kalan kenarı bantlayın.

Kullanın

Telefonunuzu düz bir yüzeye yerleştirin, piramidi ekranın ortasına ters şekilde yerleştirin ve YouTube’da yaygın olarak bulunan herhangi bir içeriği hazırlayın- bu numara için özel olarak yapılmış videoları bulmak için ”piramit hologramı” olarak arayın. Büyü gibi, havada dans eden, yüzen hologramlarınız olacak!

kaynak: https://makezine.com/projects/transform-a-cd-case-into-a-hologram-illusion/?utm_source=makersturkey&utm_medium=blog&utm_content=transform-a-cd-case-into-a-hologram-illusion