Sibirya’da 40.000 Yıllık Bebek At Ortaya Çıktı

Sibirya’daki bilim insanları olağanüstü bir keşif yaptı: bir fosil için neredeyse mükemmel bir durumda gözüken soyu tükenmiş Paleolitik bebek at ortaya çıkardılar.

Sibirya’nın Batagaika krateri – AKA “Yer Altı Dünyası’nın Kapısı”ndaki permafrosttan çıkarıldı. Minik at çok çok güzel korunmuş ve uyuyormuş gibi gözüküyor. Bu at türlerinin nesli, üst Paleolitik dönemin devam ettiği zamanlar yani 30 Bin – 40 Bin yıl önce tükenmişti.

Yerel halk tarafından keşfilen tay, Japon ve Rus bilim insanları tarafından çıkarıldı ve Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’ndeki “Mamut Müzesi”ne götürüldü.

(Michil Yakoklev/North-Eastern Federal University)

Müzenin laboratuvar başkanı Semyon Grigoryev, “Bu, genç yaştaki prehistorik bir atın, bu şekilde inanılmaz bir biçimde korunarak ortaya çıkması açısından dünyada ilktir” dedi.

Yavru at öldüğünde sadece 2-3 aylıkmış. Omuzları 98 cm, koyu kahverengi renkmiş. Kuyruk ve toynaklarının hepsi de sağlam. İç organları dahi kalıcı olarak donma sıcaklığının altındaki bir tabaka zemin olan permafrost ile korunmuştur.

Araştırmacılar, atın nasıl öldüğünü belirleyebilmek için kapsamlı bir test yapmak istediler. Bu sebeple tayın bulunduğu yerden gelen saç, sıvı, biyolojik sıvı ve toprak örneklerini topladılar.

İlginç bir şekilde vücudunda görünür yaralar yoktu. Peki nasıl öldü?

Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’nden Grigory Savvinov, “Keşif gezisinde yer alan uzmanlar bu yavru atın bir tür doğal tuzağa düştükten sonra boğularak ölmüş olabileceğini” söyledi.

Ölüm sebebinin belirlenmesine ek olarak, bu otopsi bilim insanlarına, yavru atın nasıl bir yaşam sürdüğü hakkında da bilgi verecektir. Örneğin, ne yediğini bulmak için mide içeriğini analiz etmeyi planlıyorlar.

(Michil Yakoklev/North-Eastern Federal University)

Permafrost, Buz Devri’ndeki yaşam hakkında daha fazla şey öğrenmek için geçmişin anlık görüntüsünü saklayan bir derin dondurucu gibi inanılmaz bir kaynak sunuyor bizlere. Bu yılın başlarında, Sibirya’daki bilim insanları, tarih öncesinden bir aslan yavrusunu inanılmaz bir durumda ortaya çıkarmıştı. Bu aslan yavrusu o kadar gençti ki dişleri bile yoktu.

Yavru ata ek olarak, araştırmacılar, yumuşak dokularıyla birlikte iyi bir durumda olan bir mamut iskeleti de ortaya çıkarmışlardır.

Şimdiye kadar, aslan yavrusu ve yavru atın klonlanmasıyla ilgili bir konuşma yapılmamıştır. Bununla birlikte her iki hayvan da geleceğe dair makalelerin konusu olacaktır.

Kaynak

https://www.sciencealert.com/extinct-equus-lenensis-lena-horse-pleistocene-foal-found-preserved-near-perfect-permafrost?perpetual=yes&limitstart=1

Yorum yap