Robotlar Sınır Tanımıyor!

Sarcos Corp.’un Guardian S kesinlikle bir yılana benziyor, ancak temsilcileri aynı şeyi düşünmüyor… Utah merkezli robot şirketi Sarcos’un, neredeyse her türlü arazide, ince borularda ve yukarı merdivenlerde yüzünü gizleyebilen sağlam, su geçirmez bir yılan damgası olan Guardian S ile geliştirdiği robot! Bir kobra gibi arkaya yürüyebilir ya da mıknatıslanmış gövdesinin izniyle duvarları doğrudan tarayabilir.

Seyahat ederken, Guardian S kızılötesi, radyasyon, gaz ve titreşim algılama, GPS, ivmeölçer, 3D haritalama ve düşük ışık özelliklerine sahip 360 derecelik video içeren çeşitli sensörlerini kullanarak veri topluyor.

The Guardian S, cihazın etrafına yerleştirilmiş altı adet 4K kameraya bağlı olan Jetson TX2 işlemcisi sayesinde GTC’deki (Nvidia’nın yıllık GPU Teknolojisi toplantısı) yerini aldı. Günlük kullanım için uygun olmayıp endüstriyel standartlar göz önünde bulundurularak tasarlanan robotun temel kit için fiyatı 75.000 dolara mal olmuş ve isteğe bağlı özel ek yetkinliklerle daha da yukarıya çıkmaktadır.

Son zamanlarda piyasaya farklı farklı ürünler sunan Sarcos şirketi gittikçe büyümeye devam ederken robot çağının yakın olduğunun farkında olup Microsoft büyük firmalardan yatırım alarak savunma sanayi, askeri, endüstri gibi alanlarda olmak üzere daha bir çok projeleri bulunmakta.

Şirketin ilginç robotik geçmişi var. 1980’lerde Utah Üniversitesi’ndeki çalışmalardan doğdu, 90’lı yıllarda ticari robotlar üzerinde çalıştılar ve 2000’lerin ortalarında bir dış iskelet çalışması için Darpa ile ortak oldular. En yeni üç ürünü, kendi kol hareketlerinizle kontrol ettiğiniz iki kollu bir araç ve gelişmiş bir dış iskelet takımı.

Daha fazla bilgi için: https://www.sarcos.com