Raspberry Pi’da Hız ve Performans Artışı için 10 Farklı Yol!

Kullandığınız Raspberry Pi’den oldukça düşük mü verim alıyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz!

Raspberry Pi oldukça güçlü kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayardır. Ancak yüksek verim alabilmeniz için doğru ayarlar yapmak zor olabilir. Raspberry Pi’yı nasıl kullandığınız önemli değildir, en iyi performansta çalışacak şekilde ayarlanmamışsa kötü bir deneyim yaşamınız muhtemeldir.

Bu yüzden, Raspberry Pi’nızı en iyi şekilde çalıştırmak için neler yapabileceğinizi derledik.

1. Kaliteli güç kaynağı ile çalıştırın.

Herhangi bir Raspberry Pi kurulumundan emin olmanız gereken ilk şey, güvenilir bir güç kaynağı kullanmanızdır.

Raspberry Pi 3 (masaüstü kullanımı için en iyi çözüm), bir mikro USB güç konektörü gerektirir. İdeal olarak bu, 2.5A kapasiteli bir güç kaynağı adaptörüne bağlanmalıdır. Pi’yi doğrudan güç çubuğunuzdaki bir USB bağlantı noktasına bağlamak veya akıllı telefon şarj cihazınızı kullanmak daha uygun görünebilir, ancak bunlar güvenilir sonuçlar sağlamaz.

Bunu düşünün: Masaüstü işleri, İnternet, e-posta, ofis görevleri için Pi’yi kullanıyorsunuz. Bazı programlama Çok fazla bilgi istediğiniz için bilgisayarın aniden donmasını veya kapanmasını istemiyorsunuz. Güç kaynağının tüm bu spesifikasyonlara uygun ve güvenilir olmasını göz önünde bulundurun. 5V 2.5A bir güç kaynağının yeterince güçlü olduğunu göreceksiniz.

2. Hafif bir işletim sistemi yükleyin

Güç gereksinimleriniz göz aldıktan sonra, mümkün olduğunca az kaynak kullanan (RAM, Disk, bellek vb.) bir dağıtım kurmanız gerekir. Raspberry Pi’nizdeki performansı zorlamak, işleri minimumda tutmak anlamına gelir ve bu amaçla birçok Linux işletim sistemi (dağıtım) geliştirilmiştir.

Raspbian bile hafif  “lite” tadında işletim sistemi olsa da, başka daha az kaynak tüketen DietPi’yi veya Linux dışı RISC işletim sistemleri düşünebilirsiniz.

Buradaki amaç basit. Daha az yer kaplayan ve az kaynak gerektiren bir işletim sistemi ile mevcut projenize kalanları ayırabilirsiniz. Başarı ve başarısızlık arasındaki farkı yaratabilir.

3. Kullanmadığınız yazılımları silin

Önceden yüklenmiş yazılımların bir kısmını kaldırarak microSD kartınıza neredeyse tam bir gigabaytlık depolama alanı kazandırabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız araçları biliyor musunuz?

Örneğin, Raspberry Pi 3 ve üstü bir masaüstü olarak kullanım için uygun olsa da, bu işlevselliğe ihtiyacınız olmayabilir. Yani LibreOffice’nin varlığı tamamen anlamsız görünebilir. 250 MB tasarruf etmeye hazır mısınız?

Bir terminal penceresi açıp ve şunu giriniz:

sudo apt purge libreoffice*
sudo apt clean
sudo apt autoremove

Pi’nizde yer alan sadece LibreOffice değil. Wolfram yaklaşık 830MB’yi alıyor. Bunu wolfram-engine ile libreoffice * kullanarak aynı komutla kaldırabilirsiniz.

Dahası, microSD kartınızda daha fazla yer açmak için minecraft-pi ve hatta sonic-pi bile kaldırabilirsiniz. Aynı ihtiyacınız olmayan herhangi bir yazılım için de geçerlidir.

Bu nedenle yukarıda vurgulanan hafif dağıtımlardan birini kullanmak daha iyi bir fikir olabilir.

4. Javascript’i Kapatma

Raspberry Pi’nizde bir web tarayıcısına erişmeniz gerekiyorsa, Chromium, Vivaldi veya daha hafif seçeneklerden birini kullanıyor olabilirsiniz. Açık sekmelerin sayısını kısıtlamanın mantıklı olduğunu bilmelisiniz, ancak JavaScript’i devre dışı bırakarak daha iyi performans elde edebilirsiniz.

Bazı web siteleri genellikle yaptıkları gibi görünmezken (veya daha az işlevsel olacak), surf işlemi çok daha hızlı olacaktır.

JavaScript’i devre dışı bırakmak tarayıcıdan tarayıcıya farklılık gösterir. Örneğin, Chromium’da Menü> Ayarlar> Gelişmiş> Gizlilik ve güvenlik> İçerik ayarları> JavaScript’i kullanın ve Engellendi’ye İzin Verildi’yi değiştirin.

Javascript etkin olarak yalnızca doğru şekilde çalışacak bir siteyi düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, istisna eklemek için Engelle ve İzin Ver alanlarını kullanabilirsiniz.

5. Overclock (Üst Limitleri Arttırma)

Raspberry Pi’nizi overclock etmek, kötü performans için bariz bir çözümdür. Pi’nizi Kodi ile bir medya merkezi olarak kullanırken veya retro video oyunları oynarken özellikle faydalıdır. Eski oyunlar hızlandırılmış bir performansa ihtiyaç duymazken, 1990’ların ve 2000’lerin başlarındaki konsollardan gelenler bunu yapıyor.

Raspberry Pi’nizi overclock etmek istiyorsanız, bunu yapmak için gereken araçlar çoğu dağıtımda sağlanır. Örneğin, Raspbian’da PIXEL masaüstündeki Raspberry Pi Yapılandırmasını açabilir veya komut satırında raspi-config kullanabilirsiniz.

Burada Overclock’u seçmek için ok tuşlarını kullanın, ardından kullanmak istediğiniz artan ayarı seçin. En iyi sonuçları elde etmek için bir sonraki seviyeye geçin, kaydedin ve Pi’nizi ve daha iyi performans elde etmeyi umduğunuz uygulamaları tekrar başlatın.

Raspberry Pi’nizi overclock ediyorsanız, bazı soğutma çözümlerini düşünmelisiniz. Bu küçük bilgisayar için ısı emiciden sıvı soğutmaya kadar her şey mevcut. Bunlar, Pi’nizin SoC’sinin sıcaklığını düşük tutmak için kayda değer bir iş yapabilir, ancak overclock işleminin, küçük bilgisayarın ömrünü azaltacağını unutmayın.

Tüm modeller overclock edilebilir, ancak en iyi desteği Raspberry Pi 3’te bulabilirsiniz. Raspberry Pi’nin overclock yapabilmesi için gereken tüm kılavuz size ihtiyacınız olan tüm adımları verecektir. Overclock’u dikkatli bir şekilde tedavi ettiğinizden ve Pi’den çok fazla beklemediğinizden emin olun.

Bilgisayarı fiziksel yeteneklerinin ötesinde zorlayabilen aşırı ısınma sorun olabilir.

 

6. Yüksek Performanslı bir microSD Kart kullanın

Bir başka seçenek de microSD kartınızın kalitesini değerlendirmektir. İster Raspberry Pi Zero veya ister Raspberry Pi 3B + kullanıyor olun microSD kartın hızı çok önemlidir. Kısacası, Raspberry Pi’nizin performansını büyük ölçüde artırabilir.

Tanınmayan bir üreticiden herhangi modellerden kaçınılmalıdır. Kaliteli kartlar için Samsung, SanDisk ve Kingston’a takın.

Raspberry Pi için doğru kart tipini kullandığınızdan emin olun. Bunlar genellikle sınıf 10 dereceli Samsung microSDHC kartlardır. Bu, saniyede en az 10 MB veya daha yüksek olması garanti edilen minimum yazma hızını gösterir.

7. Kötü SD Kart kullanımı

Güç kaynağından sonra, Raspberry Pi’nin SD kartı muhtemelen kurulumun en zayıf kısmıdır. Orijinal Pi standart bir SD kartla başlatıldığında, özellikle arızaya eğilimliydi. Raspberry Pi’nin sonraki modelleri microSD kartlarına güveniyor, ancak yine de bir sorun var.

Her şeyden önce, kaliteli kartlar kullandığınızdan emin olmanız gerekir. EBay kapalı 5 $ kartlar uygun değildir. En iyi sonuçlar için, tercihen microSDHC tipi kartlar için yüksek kaliteli kartlar kullanmalısınız. Bunlar üstün hata düzeltmesine sahiptir ve daha ucuz kartlardan daha hızlıdır.

Gücü kestiğinizde işletim sistemi çalışıyorsa, işletim sistemini bozmakta ve hatta microSD kartınızdaki bir sektörü kısaltabilirsiniz. Bunun etrafındaki yol, seçtiğiniz işletim sistemindeki her zaman güvenli kapatma seçeneğini kullanmaktır. Bunun için bir masaüstü düğmesi bulacaksınız, ancak bu komutu da kullanabilirsiniz:

sudo shutdown -h now

Bu, her Raspberry Pi kullanıcısının bilmesi gereken kilit komutlardan biridir. Kapatma işlemini de zamanlayabilirsiniz:

sudo shutdown -h 12:01

Bu Raspberry Pi’nizi 12 dakika sonra güvenle kapatacaktır.

Raspberry Pi’nizdeki veriler hakkında endişeleriniz varsa ve projeler arasında süreklilik sağlamak istiyorsanız, yedeklenmesi iyi bir fikirdir.

 

8. İşletim sistemini USB veya HDD’den çalıştırma

Muhtemelen microSD karttaki Raspberry Pi botlarını biliyorsunuzdur. Ancak, yeniden yapılandırılabileceğini ve işletim sisteminin bir USB aygıtından önyüklenebileceğini biliyor muydunuz? Yedek bir USB flash bellek veya sabit disk sürücünüz varsa, bu yararlı olabilir.

Pi’nin depolama kapasitesini artırırken, önyükleme işlemini hızlandıracak ve performansı daha güvenilir hale getirecektir. Bu sadece bir Raspberry Pi 3 üzerinde çalışacaktır.

Kısacası, Raspberry Pi’nin Raspbian’daki önyükleme modunu değiştirebileceğiniz, ardından yeni belleği biçimlendirebileceğiniz ve anahtar dosyalarını microSD karttan kopyalayabileceğiniz anlamına gelir. İlk önyükleme sırası için kart hala gerekli olacaktır, ancak diğer her şey daha sonra USB aygıtından çalıştırılır.

9.  Harici Depolama Aygıtı Ekleme

Uygun bir harici sürücünüz varsa, bunu Raspberry Pi dosyalarınız için ek depolama alanı olarak eklemeyi düşünebilirsiniz. USB sabit disk sürücüleri, katı hal sürücüleri ve standart USB flaş çubukları Pi için ek depolama olarak kullanılabilir.

 

10. ZRAM’ı Süper Hızlı Depolama Olarak Kullan

Son olarak, cihazınızda ultra hızlı bir depolama alanı oluşturmak için kullanabileceğiniz Raspberry Pi’nin donanımında bir sır var. Yeniden başlattığınızda, burada saklanan veriler erişilebilir olmaz, ancak bu önemli değildir. Sonuçta, hayati veriler her zaman çıkarılabilir bir cihazda veya bulutta depolanmalıdır!

ZRAM, microSD kartına güvenmek yerine, Raspberry Pi’nin takas verileri için yerleşik donanımını kullanır. MicroSD kartlar hızlı olsa da, ZRAM genellikle daha hızlıdır. Pi’nizdeki RAM’in tüm hacmi nadiren kullanımda olduğundan, bu kaynağı kullanmak mantıklıdır.

NovaSpiritTech’in bu videosu ve senaryosu, Raspberry Pi’nizdeki performansı geliştirmek için ZRAM’i nasıl kullanacağınızı açıklıyor:

Eğer sadece kod ile kavramak istiyorsanız, onu GitHub’dan indirebilirsiniz.

sudo wget -O /usr/bin/zram.sh https://raw.githubusercontent.com/novaspirit/rpi_zram/master/zram.sh

Bunu yaptıktan sonra dosyayı yürütülebilir yapın, ardından Pi’yi önyüklerken indirilen komut dosyasını çalıştırmak için rc.local dosyasını düzenleyin:

sudo chmod +x /usr/bin/zram.sh
sudo nano /etc/rc.local

Burada, çıkış 0 satırını bulun ve yukarıdaki satırda, ekleyin

/usr/bin/zram.sh &

Sonra kaydetmek ve çıkmak için Ctrl + X tuşlarına basın.

Pi’nizi yeniden başlattığınızda, yedek (ve daha yavaş) microSD kart alanına güvenmek yerine verimli ZRAM swapping’i kullanacaksınız.

 

11. Kendinize iyi bakın, Raspberry Pi’dan uzaklaşmayın!

Raspberry Pi’nizi ne için kullandığınızı düşünün. Bu küçük bilgisayar için gerçekten uygun mu? Her şey için bir Raspberry Pi kullanmayı bırakma zamanı değil mi?

Sonuçta, sadece kredi kartı boyutunda bir bilgisayar. Bu boyut için çok şey yapar ve 20 yıl önce kullandığınız bilgisayarların çoğunu utanç verir. Ancak bu, her bir proje için bir Raspberry Pi kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Diğer cihazlar mevcuttur. Bazı projeler tam bir PC veya dizüstü bilgisayarla daha iyi çalışabilir. Diğerleri bir akıllı telefona veya tablete geçerek geliştirilebilir. Veya başka bir tek kartlı bilgisayar (SBC) tamamen.

Böylece, overclock, üstün güç kaynağı ve üst uç microSD kartı ile bile Raspberry Pi’nizin proje için doğru cihaz olduğundan emin olun. En iyi performansı elde etmenin en iyi yolu budur.

Tüm bu değişikliklerle, Raspberry Pi’niz tamamen farklı bir bilgisayar gibi hissedecek! Ama hala yeterince hızlı değil mi? Belki de bu Raspberry Pi alternatiflerinden birini düşünmeni zamanı gelmiştir. Bu da bir sonraki yazımızda!

 

Kaynak: https://www.makeuseof.com/tag/raspberry-pi-performance-tips/