Puzzle Resimlerden, Işıklı ve Çarpıcı Bir Sanat Yaratın

İnsanları mutlu etmenin en güzel yollarından biri, onlar için yaptığımız hediyeleri görmelerini sağlayıp, yüzlerindeki tebessüm ve sevinç oluşturmak olabilir. Üretmeyi ve ortaya ne olursa olsun bir şeyler çıkartmayı seven bireyler, ki biz bunlara Maker deriz, bu işte ustalar. Yurt dışından Mike, kayın pederi için göz alıcı derecede ışıklandırılmış bir duvar sanatı icra etti. Bu çalışma onun için çok faydalı oldu çünkü hem çok havalı hem de çok güzel.
Mike, ücretsiz bir rasterbator* programı kullanarak, erkek geyik fotoğraflarını noktalı bir ızgaralı desen haline getirip MDF’ye** aktardı. Mike, bunları yaptıktan sonra bu levha üzerinde delikleri oluşturması 2 günü aldı. Bu aşamayı da bitirdikten sonra, görüntüyü aydınlatmak için ucuz bir LED şerit aydınlatma sistemi ekledi.

Bu projede aslında hiçbir kısım zor bir adımdan oluşmuyor. Tek sorun, her bir nokta arasında 0.5 mm olacak şekilde ölçüp delikler oluşturup ledleri yerleştirdikten sonra insan ister istemez “sıkıcı, zihin uyuşturucu ve zaman alıcı” diyebilir. Ama en sonunda ortaya çıkacak ürünü düşünüp bu olumsuz düşünceleri zihinden oluşturmakta fayda var. Mesela bir CNC makinesi kullanılarak bu delme işlemi nasıl pratik hale getirilebilir veya bu süreçle ilgili başka fikirler üzerinde kafa yorulabilir. Bunlarla birlikte proje kapsamında kullanılan aletler gerçekten yaygın kullanılan, ucuz ve kolayca bulabileceğiniz araçlar. Sizin de yapmanızı ve bize resimler göndermenizi çok isteriz 🙂

Proje çok az sayıda alet (matkap, testere, yapıştırıcı ve cetvel), çok az ölçüde ustalık ya da teknik bilgi gerektirirken, hammaddeleri de ucuz bir şekilde alınabilir. Bunların hepsi birleştiğinde, muhteşem bir proje ortaya çıkıyor.
Ve ciddi harcama gerektiren ama daha az yorucu olan başka bir örneğe bakmak isterseniz, bu videoya bir göz atabilirsiniz 🙂

*Rasterbator, bir resmi olduğundan çoook daha büyük bir boyuta ulaştırıp, bunu yapboz şeklinde parçalara ayırabilen program demek. Programa buradan göz atabilirsiniz.
**MDF, ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan lehva şeklinde tasarlanmış bir ahşap ürün.
diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsiniz: https://makersturkiye.com/category/blog-roportaj/
çeviri kaynağı: http://makezine.com/2015/12/27/create-stunning-illuminated-art-rasterbated-images/

Yorum yap