Plastik Atık Dönüşümü için Sürdürülebilir Örnekler

Plastik Atıklar Dönüştürülüyor, Zarar Minimize Ediliyor

Muhteviyatında gaz, petrol ve kömür olan plastik, dünyanın geleceğini en yüksek perdeden tehdit eden ham maddelerin başında geliyor. Atık haline geldikten sonra çözünmesi uzun yıllar süren plastik ürünler geri dönüştürülerek tüm canlı ekosistemi üzerindeki yük hafifletilmeye çalışılıyor. Dönüştürülen plastikten elde edilen sürdürülebilir örneklere değinmeden evvel plastiklerin zararlarından ve plastik atıkların geri dönüştürülmesinin beraberinde getirdiklerinden bahsetmekte fayda var:

Plastiklerin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkisi

Petrol rafinelerinden çıkan envai çeşit ürünün işlenmesiyle üretilen plastiklerin doğada yeri bulunmuyor. Plastik atıklar çürümüyor, çözünmüyor, biyolojik açıdan bozulmadan uzun yıllar çevreyi ve insan sağlığını tehdit ediyor. 

Sadece toprağı değil, suları da kirletiyor; dolayısıyla yer üstündeki canlılar gibi altında yaşayan canlıların da yaşamını ciddi şekilde tehlike altına sokuyor. Suda yaşayan canlılar plastik atıkları tüketiyor ve bu durum onların hareketlerini kısıtlayarak yaşamlarının sona ermesine sebep oluyor. İnsanlar da su altı canlıları gibi suya plastik karışmasının bedelini sağlıklarıyla ödüyor: Güneş ışıklarının mikro parçacık hâline getirdiği plastikler insanların gıda olarak tükettikleri su altı canlılarının bedeninde birikiyor ve sonuç olarak zarar, etkisini kaybetmeden beden değiştiriyor.

Atıklar görüntü kirliliğinin yanı sıra bu kirliliğin bertaraf edilmesi amacıyla yakıldıklarında da yükselerek hava kalitesini düşürüyor. 

Özetle çeşitli formlarda (poşet, bardak, kutu, ambalaj, oyuncak, şişe, kapak vb.) karşımıza çıkan plastik, dünya ve onun ev sahipliği yaptığı canlılar için dört bir koldan tehditler yağdırıyor.

Makers Türkiye olarak Unilever ile plastiği azaltmak için Plastik Ideathon kurgumuzu gerçekleştirdik. Şimdi Online Ideathon platformumuza kurumunuz ile dilediğiniz yerden katılabilirsiniz ve siz de Plastik üzerine bir Ideathon düzenleyebilirsiniz.

Geri Dönüşümün Önemi

Doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufu yapılması, atık miktarının azaltılması, yani ekosistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması için atıkların geri dönüştürülmesi büyük önem taşıyor. Bu eylem, plastik atıklar için de geçerli. 

1 ton plastik geri dönüştürüldüğünde enerjiden 5774 kWh tasarruf ediliyor, sera gazlarının salınımı 41 ton azalıyor ve 23 m3 depolama alanı elde ediliyor. Bu da canlıların ve dünyanın geleceği için geri dönüşümün önemini gözler önüne seriyor.

Her Plastik Geri Dönüştürülebilir mi?

Geri dönüşümle elde edilen kazançların ana noktalarına değindikten sonra bu soruyu “evet” olarak yanıtlamak istesek de ne yazık ki plastiklerin tamamı geri dönüştürülemiyor. 

Çoğunlukla dönüştürülen plastikler: 

 • Polietilen tereftalat
 • Yüksek yoğunluklu polietilen

Genellikle dönüştürülen plastikler:

 • Polivinil klorür 
 • Düşük yoğunluklu polietilen

Nadiren dönüştürülebilen plastikler:

 • Polipropilen
 • Polistiren
 • Diğer plastikler
Plastik Atıklar Dönüştükten Sonra Ortaya Çıkan Ürünler
 1. Polietilen tereftalat dönüştürülerek giyim, yiyecek/içecek kabı ve halı,
 2. Yüksek yoğunluklu polietilen dönüştürülerek yiyecek dışı ürünlerin saklanması için kullanılan kaplar, çiçek saksıları, kovalar, plastik kereste, boru, atık kutusu, film ve döşeme çinisi,
 3. Polivinil klorür dönüştürülerek elektriksel ekipman, cilt kabı, lambri kaplama, oluk, film, çamurluk, paketleme, trafik konisi, ev süpürgeliği ve bahçe hortumu, 
 4. Düşük yoğunluklu polietilen dönüştürülerek yer döşeme çinisi, çöp kovası ve çöp kutusu astarı, film, nakliye zarfı ve plastik kereste,
 5. Polipropilen dönüştürülerek tırmık, sinyal ışıkları, petrol bacaları, saplı süpürge, otomobil batarya muhafazası, fırça, buz kırıcı ve bisiklet dişli çubuğu,
 6. Polistiren dönüştürülerek cetvel, sofra takımı, termometre, yumurta kartonu, ısı yalıtımı, otomobil plaka çerçevesi ve köpük ambalajı elde ediliyor.

Bu sürdürülebilir ürünlerin üretimine devam edilmesi, hatta ürün çeşitliliğinin artırılması hayati önem taşıyor. Zira hammadde kaynaklarımız sınırlı ve kullanım ömrünü tamamlamasının ardından dönüştürülen plastik, görüldüğü üzere pek çok ürün için başlangıç maddesi niteliğinde. 

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için de özellikle geri dönüşüme girmeyen plastik ürünlerin (tek kullanımlık bardaklar, çatallar, tabaklar gibi) kullanımını terk etmek gerekiyor.

Plastiğin farklı amaçlarla tekrar hayata kazandırılması için preciousplastic.com komünitesini takip edebilir ve plastiğe neredeyse ev imkanlarında nasıl yeni bir şekil verilebilir öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar bu komüniteyi duymadıysanız eminiz onların var olduğunu öğrenmek ve kaynaklarını taramak sizin de çok ilginizi çekecek.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


*

bir yorum bırakın