Petrolün Kullanım Amacı Gelecekte Değişebilir

Yeryüzümüzdeki petrolünün büyük bir kısmı, yakıt yerine plastik veya gübreye dönüşebilir. Özellikle de yenilenebilir enerji kaynakları, enerji piyasasına iyice yerleşmeye devam ederken…

Bu çıkarım, enerji politikası üzerinde çalışmalarda bulunan Uluslararası Enerji Ajansı’nın yeni bir raporuna dayanıyor. Gelişmekte olan ekonomilerde, plastik ve kimyasallara artan talebin, dünya ekonomisinin petrolü nasıl kullanacağını, radikal bir şekilde değiştireceği tahmin ediliyor. 2030’a yılına varana kadar, proje raporuna göre, yıllık petrol üretiminin üçte biri kadarı, yakıt yerine kimyasallara dönüşecek.

New York Times gazetesinin işaret ettiği noktaya göre, bu gelişme çevre için kötü sonuçlar doğurabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları karbon emisyonlarını azaltsa bile, Uluslararası Enerji Ajansı, plastikten ve diğer kimyasallardan ortaya çıkacak sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar yüzde 30 artacağını öngörüyor.

Ayrıca rapora göre, büyüyen küresel ekonominin, artan insan popülasyonunun ve teknolojik gelişmelerinin birleşimi de petrokimyasal ürünlere yönelik talebin artmasını gerektirecek. Petrokimyasallar, küresel petrol tüketiminin büyük yüzdesine sahip olacak.

Şimdilik, petrol endüstrisi hala benzin ve diğer yakıtlara olan talebe cevap veriyor ancak Uluslarası Enerji Ajansı’nın raporunda da belirtildiği gibi, yavaş ama kesin bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru kayacağız.

Halen, ulaştırma ve enerji sektöründeki emisyoları azaltmak, plastik ve diğer kimyasalların karbon ayak izinin artırılmasından ötürü, çevre için tam bir kazanca sahip değildir. Esasında, fosil yakıt enerjisinden uzaklaşmak yeterli olmayacak, dünyanın petrole bağımlı olduğu diğer yolları da ele almamız gerekecek.

Kaynak
https://futurism.com/the-byte/oil-production-shifting-plastics

bir yorum bırakın