Performans Pazarlaması (Google, LinkedIn, Facebook, Instagram) Nedir? Kullanılan Pazarlama Platformları Nelerdir?

Performans Pazarlaması Makers Türkiye

Zaman içerisinde internetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte şirketlerin pazarlama teknikleri ve tüketicilerin alışveriş yapma alışkanlıkları değişmiş, geleneksel pazarlama da böylelikle eski şaşaasını kaybetmeye başlamıştır. Tamamen gözden düşmüş olmasa da karşısında yükselen performans pazarlamasının üstündeki ilgiyi çekip aldığı aşikâr. Bunda elbette performans pazarlamasının ölçülebilir ve raporlanabilir olma özellikleri etkili. “Performans Pazarlamasına Genel Bakış, Pazarlama Platformlarına Giriş ve Kampanya Nasıl Optimize Edilir?” başlıklarıyla bu yeni nesil pazarlamayı biraz daha yakından tanıyalım:

Performans Pazarlamasına Genel Bakış

Performans pazarlama, en genel tanımıyla veriye dayalı bir pazarlama türüdür. Performans Pazarlama Kurumu (Performance Marketing Association/PMA), performans pazarlamasını şu şekilde tanımlar: “Reklam verenlerin, satış ya da tıklama benzeri spesifik bir iş tamamlandığı zaman pazarlama şirketlerine ödeme yaptığı, çevrim içi pazarlama ve reklam programlarını ifade eden kapsamlı bir terimdir.”.

Makers Türkiye olarak Dijital Pazarlama, Performans Pazarlaması (Google, Linkedin, Facebook, Instagram), Inbound Pazarlama ve SEO & İçerik Yönetimi servislerini B2B olarak hem yenilikçi kurumlarda uyguluyoruz hem de Akademi hizmetlerimiz ile bu başlıkların eğitimlerini düzenliyoruz. Bize ulaşın: [email protected]

 

Performans pazarlamasında bir şirketin hedeflediği satışa/gelire ulaşması için ayrılan bütçe, veri ve performans ölçümleri yapılarak belirlenir ve bu bütçe, en uygun kanaldan, en uygun zamanda, en uygun hedef kitleye ulaşılarak satış yapılması için kullanılır. Performans pazarlamasında maliyetler, bin gösterim başına, tıklama başına, hedef işlem başına, eylem başına veya satış başına göre belirlenir.

Anıldığı üzere, bütçeyi etkili bir şekilde yönetmesi ve veriye dayalı bir pazarlama türü olması, performans pazarlamasının en belirgin özellikleridir. Bu özelliklerinin yanı sıra kişiselleştirilebilir, ölçümlenebilir, optimize edilebilir, iyileştirilebilir ve raporlanabilir olması nedeniyle de öne çıkan performans pazarlaması, stratejik hedefleme yapılmasına, sadece doğru kitleye ulaşılmasına ve aksiyonların hızla alınmasına olanak sunar.

Geleneksel pazarlama ile kıyaslandığında performans pazarlamasının kârlı bir pazarlama türü olduğu görülür zira geleneksel pazarlamada ödemeler çalışmanın başlangıcında alınır ve başarı garantisi verilmez. Öte yandan performans pazarlamasında, ilgili pazarlama çalışmasına erişim (tıklama ve görüntüleme), dönüşüm vb. nihayete ermiş eylemler için ödeme yapılır. Yine iki tür karşılaştırıldığında performans pazarlamasının bir özelliği daha dikkat çeker: Ölçümlenebilir olma (ROI). Ölçümlenebilirlik, yapılan yatırımın eş zamanlı olarak geri dönüş oranının tespit edilebilmesidir. Geleneksel pazarlamada ise gerçek zamanlı dönüşüm ölçülemez. Bir diğer deyişle, yatırımın başarıya ulaşıp ulaşmadığını ve çalışmanın devam ettirilip ettirilmemesi gerektiğinin kararını en erken performans pazarlaması aldırabilir.

Performans pazarlaması, PMA’nın da ifade ettiği gibi, kapsamlı bir terimdir. Bunun nedeni çalışmaların geniş bir yelpazede yapılmasıdır: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlaması), GDN (Görüntülü Reklam Ağları), Sosyal Ağ Reklamları, Remarketing/Retargeting (Yeniden Pazarlama/Yeniden Hedefleme), Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması, Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı), Real Time Bidding (Programlı Satın Alma), Doğal Reklamcılık ve Programatik Reklamcılık, performans pazarlamasının kanallarıdır.

Pazarlama Platformlarına Giriş 

Performans pazarlamasının yapıldığı platformlar, anıldığı gibi çeşitli olabilmekte. Bu platformlardan öne çıkanlar ise LinkedIn, Faceebook, Instagram ve Google arama motoru. Kısaca değinelim:

LinkedIn Pazarlama:

LinkedIn, bir dijital pazarlama platformu olup iş ilişkilerinin kurulmasına olanak sağlar. Şirketler içinse bu faydanın yanı sıra erişilebilirliği artıran, potansiyel müşteriye ulaştıran ve organik trafik yaratan bir kanaldır. LinkedIn pazarlaması süreci, bir hedef belirlenerek başlar ve bu hedefe ulaşmak için adımlar atılmasıyla devam eder. Şirkete ait sayfanın eksiksiz bilgi sunuyor olması, pazarlamanın başarılı olması adına oldukça önemlidir. Pazarlama kuralları, başlangıç, orta ve ileri seviyeye değişkendir. Örneğin: Başlangıç seviyesinde, bekleyen bağlantı talepleri kabul edilir, yeni bağlantılara teşekkür mesajı gönderilir, her yeni gün yeni bir bağlantı kurulur; orta seviyede, sayfayı ziyaret edenler belirlenerek onlarla iletişime geçilir, sayfada ilgi çekici mesaj ve içerikler paylaşılır; ileri seviyede ise LinkedIn Today ekibi aracılığıyla içerik paylaşılır, bağlantıların paylaşımlarına yorumlar yapılır, platformda kurulan ilişkiler gerçek dünyaya aktarılır.

Facebook ve Instagram Pazarlama:

Facebook da Instagram, aktif kullanıcı sayıları milyonlarla ifade eden sosyal medya platformlarıdır. Her iki kanalda da performans pazarlaması yapılmakta ve beklenen sonuçlar kısa sürede alınmakta. Pazarlama yapabilmek içinse şirketlerin bu platformlarda hesaplarının olması ve sayfalarını eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmaları gerekmekte. İlk kural bu. İkincisi, sayfanın, paylaşılacak içeriklerin vb. beğenilmesini, diğer bir deyişle sayfanın aktifleşmesini sağlamak. Bunun için beğeni satın alınabilir, sosyal çevre kullanılarak sayfanın tanıtımı yapılabilir, diğer sosyal medya kanallarındaki hesaplar bu hesapları tanıtabilir gibi. Her iki kanalda da düzenli ve kaliteli içerik paylaşmak önemlidir. Bu nedenle planlama yapılmalı, kanalların özelliklerine ve sınırlandırmalarına uyarak çalışmalar yapılmalıdır. Platformların “hikâye” gibi kendilerine has özelliklerini kullanmak ve gönderileri etiketlemek (hashtag) de fayda getirecek çalışmalardır. Sayfalarda reklam verilebilir, yarışma düzenlenebilir, takipçilere sorular sorulabilir. Öte yandan Facebook’ta da Instagram’da da takipçilerle kurulan ilişkilerde şirket yansıtılmalı ancak LinkedIn’den farklı olarak bu kanallarda üst düzey bir dil kullanılmamalıdır.

Google Ads:

Yakın geçmişe kadar Google AdWords adıyla bilinen Google Ads, en çok kullanılan çevrim içi pazarlama araçlarındandır. Google arama motorunda yapılan aramaların sonuçlarında, YouTube video platformunda ve iş ortağı sitelerde pazarlama yapmak için kullanılır. Google Ads’in “sırrı”, aramalar ile eşleşen reklamları ziyaretçiye sunması ve bu nedenle doğru hedef kitleyi yakalamasıdır. Google Ads’e uygun bütçeler ayırarak web sitelerine ziyaretçi çekmek, telefon numarasını ve konumu ön plana çıkararak bilinirliği artırmak mümkündür. Google Ads’in bütçe aşımını engelleyen özelliği de bulunur. Harcamalar da istenilen bir zamanda durdurulabilir ve düzenlenebilir.

Kampanya Nasıl Optimize Edilir?

Öncelikle bilinmesi gereken, hiçbir kampanya, yeterli veri olmadığı müddetçe optimize edilemez ve optimizasyon sadece kampanya esnasında gerçekleşmez. Peki, kampanya nasıl optimize edilir?

  • Rapor hâlinde genellikle bir arada sunulan ölçümler (tıklama başına maliyet, tıklama dönüşüm oranı, harcamalardan elde edilen gelir vb.) karşılaştırılarak her işlemin net kârı öğrenilir ve sonraki adımlar bu doğrultuda belirlenir.
  • Reklama tıklanarak ulaşılan sayfalar her bir cihazın ekran boyutuna optimize edilmiş mi, sayfa yükleniş hızı yeterli mi, hızlı ulaşımı sağlayacak (en üstte) bir ikon ve mesaj var mı, ziyaretin yarıda kesilmesi durumunda yapılacaklar nelerdir vb. soruların yanıtları verilmelidir.
  • Google Analytics’e sahip olunmalı ve bunun yönetici sistemiyle senkronize olduğundan emin olunmalıdır ki doğru veriler elde edilip raporlanabilsin.
  • Doğru zamanda, doğru yerde olunmalı; bu nedenle hangi etkinliklerin (bayram, festival vs.) ilgili işe etki ettiği belirlenmeli, bu etkinlik zamanlarında reklam harcamaları artırılmalıdır.
  • Sezgisel platformlar kullanılarak hedef kitle tüm özellikleriyle analiz edilmelidir ki reklam çalışmaları bu doğrultuda hazırlanabilsin.
  • Optimize edilmiş açılış sayfalarına sahip olunmalı: Kampanya içeriği sayfaya yerleştirilmeli, açılış sayfası kampanyayla ilintili içeriklerden oluşmalı, açık marka bilinci oluşturulmalı, sayfanın üst kısmında harekete geçici içerik (mesaj, görsel) olmalı, güven verici ögelere yer verilmelidir (sertifikalar, ödüller, üye sayısı, işletme farkı vb.).
  • Dönüşüm yolunda tutarlı olunması oldukça önemlidir. Kampanya içeriği ile tıklanarak erişilen sayfa özellikleri birbirini tamamlıyor olmalıdır. Pazarlamanın başarılı olması için basit ama gerekli bir kuraldır.
  • Kampanyaların satışa dönmesi esnasında vazgeçişler olağandır. Bu nedenle maliyet harcanmış olan müşterinin başlangıçta e-posta adresini öğrenmek ve vazgeçişinde onu bu kararından döndürmek için yeniden siteye yönlendirici bir posta (genellikle vazgeçiş anında) atmak faydalı olacaktır.
  • Farklı ögelerin her biri için A/B testi yapılmalıdır. Yani, a mesajı mı satışa teşvik ediyor, b mi; a videosu mu daha etkili oluyor, b mi, vb. her alan test edilerek pazarlama sürecinde en doğru sonuca ulaşılabilir.
  • Performans pazarlamasının bir kanalda etkili sonuçlar doğurmaması üzerine kanal değiştirmek faydalıdır. Yeni müşterilere ulaşmanın en kolay yolu da farklı platformlarda pazarlama çalışması yapmaktır.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın