Örülerek Oluşturulan İlk Yapıya Bakın

Beton ve El Sanatları

Atkıları ve eldivenleri unutun. Yakında tüm binaları örebiliriz.

İsviçre’de bulunan ETH Zurich Üniversitesi’nden bir ekip, büyük beton yapılar için yapı iskeleleri oluşturabilen tekstil ürünleri örmeyi sağlayan bir teknik geliştirdi. Fikrin bir kanıtı olarak, şu anda Mexico City’de sergilenen 13 metrelik bir mimari yapı oluşturdular.

Örgü Toplama

Ekip, bu kıvrımlı hatlı beton yapıyı oluşturmaya temel olarak hizmet veren tekstil ürününü üretmek için endüstriyel bir örme makinesi kullanarak başladı. Bu işlem sadece dört uzun kumaş şeridi üretti ve 36 saat sürdü.

Tekstili Mexico City’e taşıdıktan sonra bir çelik kablo-ağ ve geçici bir çerçeve üzerine yerleştirdiler, kumaşı istenen şekle sokmak için balonları ceplere yerleştirdiler. Daha sonra, özel olarak formüle edilmiş bir beton karışımı yapıya püskürtüldü. Sertleştikten sonra fiber takviyeli beton uyguladılar.

Tekstil ve net ağırlık toplamda sadece 121 pound iken, onlar 5.5 ton betonu karşılayabilirlerdi.

Kumaşın Geleceği

Mexico City’nin yapısı, mimari bir yapı oluşturmak için bu örgü tekniğinin ilk kullanımını gösterir. Ancak bu son olmayabilir.

Geliştiricisi olan Mariana Popescu bir basın açıklamasında “Örgü, çeşitli parçaları bir araya getirerek artık 3D şekiller oluşturmaya gerek duymadığımız için önemli bir avantaj sunuyor. Doğru örgü modeli ile, sadece bir tuşa basarak her türlü kabuk yapıları, cepler ve kanallar için esnek bir kalıp yapısı üretebiliriz.’’

Kaynak

futurism.com/knitted-concrete-structure/amp/?__twitter_impression=true

bir yorum bırakın