Online Toplantı Araçlarına 4 Tane Örnek

Artık fiziksel olarak tüm çalışanların ortak bir alanda bulunduğu toplantıları yavaş yavaş geride bırakmaya başlıyoruz. Pandemi dönemi ile bir anlamda zorunlu olarak tanışılan bu form, birçok işletme tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Öyle ki yaşam normale dönmeye başladıktan sonra bile işletmelerin ciddi bir kısmı, uzaktan çalışma modelini ve online toplantı araçlarını benimsemeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük markaları dahil olmak üzere artık pek çok işletme; toplantılar, çeşitli organizasyonlar ya da projelerini bizzat online toplantı araçları üzerinden yürütüyor.  Bunun sağladığı avantajlar, hem ekonomik anlamda hem de verimlilik açısından kazanç olarak firmalara geri dönüyor.

Çalışanların genel olarak daha mutlu olduğu online toplantı araçları da bu talebe karşılık vermek adına yazılımsal anlamda ciddi bir rekabet içerisinde yer alıyor. Online toplantı araçları denildiği zaman akla genellikle pandemi döneminin yükselen yıldızı Zoom geliyor. Ancak pek çok işletme, farklı türdeki ihtiyaçlara yanıtlar sunan araçları tercih edebiliyor. Bu içeriğimizde sizler için en çok tercih edilen online toplantı araçlarına yakından bakmaya çalıştık.

Zoom

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Zoom, pandemi döneminde yaşamımıza giren ve hem eğitim alanında hem de iş dünyasında aktif bir şekilde kullanılan bir araç olarak ön plana çıktı. Bu anlamda halihazırda en yaygın şekilde kullanılan toplantı araçlarından biri olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Zoom Meetings, her şeyden önce son derece basit ve anlaşılır bir yapıya sahip. Bu da her seviyeden kullanıcının online toplantı aracına rahatlıkla adapte olmasını sağlıyor. Pandemi sonrası adeta patlama yapan uygulama, müthiş bir pazar payı elde etti. Firmalar genelde toplantılar için kullansa da bugün Zoom çok farklı amaçlara da hizmet edebiliyor. Yıllar sonra bir araya gelen üniversite arkadaşları, bir anma töreni ya da herhangi bir kültür/sanat etkinliği, artık Zoom üzerinden basitçe organize edilebiliyor.

Ücretsiz olarak kullanılan Zoom, 3 kişiden fazla olan katılımcılar için süre sınırı koyuyor. Uygulamayı ücretli kullananlar bu tip sınırlamalarla karşılaşmıyor. Zoom’u popüler araçlar olan Slack ya da Zendesk ile entegre etmeniz mümkündür. Ayrıca ekran paylaşımı, dosya aktarımı, mesajlaşma gibi özellikleriyle de büyük beğeni topluyor. Fakat ne yazık ki şu an itibarıyla henüz Türkçe dil desteği söz konusu değil.

Google Meet

En çok kullanılan online toplantı araçlarından bir tanesi de hiç kuşkusuz Google Meet. İnternet devi Google tarafından yaratılan ve geliştirilen Google Meet, farklı amaçlarla kullanılan bir video konferans uygulaması olarak öne çıkmaktadır. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen uygulama, Google Workspace ile beraber zengin bir şekilde kullanılabiliyor.

Google Workspace ücretli versiyonunu kullanan kişiler, toplamda 500 kişiye kadar katılımcı dahil edebiliyor. Ücretsiz versiyonda ise katılımcı sayısı 100 ile sınırlı. Öte yandan tıpkı Zoom’da olduğu gibi burada da süre sınırı söz konusu. Google’a ait pek çok araç ve uygulama ile entegre çalışması, Google Meet video konferans uygulamasının en önemli artısı. Ayrıca toplantılarda canlı altyazı özelliğini de kullanabilirsiniz.

Microsoft Teams

Online toplantı araçları denildiği zaman akla gelen uygulamalardan bir tanesi de Microsoft Teams. Ücretsiz olan versiyonda 1 saate kadar süre desteği sunan Microsoft Teams, tüm Microsoft uygulamaları ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Office 365 ürünlerini satın almanız durumunda Teams’te çok daha fazla özelliği kullanabiliyorsunuz.

Toplantı devam ederken ekip üyeleri 2 GB’a kadar dosya paylaşımı gerçekleştirebiliyor. Kullanılan cihazda yüksek bir performans göstermesi ise uygulamanın dezavantajlı kısmı olarak dikkat çekiyor. Zoom’da olduğu üzere toplantıyı kaydetme, mesajlaşma ve ekran paylaşma özellikleri Microsoft Teams’te de söz konusu. Zoom’dan farklı olarak Teams’te Türkçe dil desteğinin sunulduğunu belirtelim.

Cisco Webex

Sevilen ve geniş kitleler tarafından tercih edilen Cisco Webex’in yıldızı her geçen gün daha da parlıyor. Esasen son dönemlerde popülerliği artmış olmasına rağmen Cisco’nun oldukça eski bir video konferans aracı olduğunu anımsatalım. İşletmelere özel olarak 4 aylık bir ücretsiz deneme olanağı sunan Cisco Webex, farklı toplantı yönetim araçları ile entegre bir şekilde çalışabiliyor. Desteklenen katılımcı sayısının görece daha düşük olması, uygulamanın en önemli dezavantajı.

Cisco bu arada 5 GB bulut tabanlı depolama alanı sunuyor. Aylık 13 dolar civarında bir ücret karşılığında bu sevilen online toplantı aracını ücretli olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca tek ve standart bir ücretli kullanım seçeneği yok. Kendi beklentilerinize uygun bir paket seçerek ücretli versiyonlara yönelmeniz mümkün. Güvenliğin üst düzeyde olması, toplantıyı canlı olarak metne dönüştürmesi ve Türkçe kullanılabilmesi, uygulamayı daha da cazip kılmaktadır.

Günümüzün yükselen değerleri arasında gösterilen online toplantı araçlarına çok daha kolay ve hızlı bir şekilde adapte olmak ve kurum içi organizasyonlarınızı bir adım öteye taşımak adına, Makers Türkiye’nin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.