Onboarding Süreçleriniz Yeni İşe Aldığınız Kişileri Kaçırıyor mu?

Günümüzde onboarding konusunda çok başarılı olan şirketlerin, bu süreçlerde herhangi bir girişime sahip olmayan şirketlerden en önemli farkı hiç şüphesiz ki empati yapabilme becerisidir. İşe yeni alınan kişiler, daha başvuru aşamasından başlamak kaydıyla birçok kontrolden, eğitimden ya da taramadan geçiriliyor.

Ofiste geçirilen bu süreç tamamlandığında çalışan, işe adapte bir şekilde başlama fırsatı buluyor. Tabii bu noktada gerçek anlamda personel adaylarının beklentilerini, psikolojik durumlarını ve koşullarını göz önünde bulunduramazsanız, sonuç ne yazık ki kaçınılmaz olur. Bu konuda gerekli hassasiyetleri göstermeyen şirketlerin, çok yetenekli çalışanları henüz sürecin başında kaybettiğini görüyoruz.

Yetenekli Çalışanlarınızı Kritik Hatalarla Kaybetmeyin!

Onboarding, işe girecek personelin işverenle olan ilişkisini en baştan belirleyecektir. Eğer sürecin daha en başında kötü bir beklenti oluşmuşsa, işletmenizdeki erken yaprak dökümlerine hazırlıklı olmalısınız. İşe aldığınız kişilerin işlerini erkenden terk etmesi, muhtemelen empati noktasında birçok detayı kaçırdığınızı gösterir. Günümüzün rekabet koşullarında artık çalışan deneyimi oldukça önemli bir kriter haline gelmiş ve markaların imajını belirleme noktasında ciddi bir etki yaratmaya başlamıştır.

Yetenekli ve özel personelleri elde tutabilmek ve şirket kültürüne entegre etmek, bugünün iş dünyasında önemli bir hedef olarak kabul görür. Bu nedenle de onboarding süreçlerinin büyük bir titizlik ve bilinçle sürdürülmesi gerekir. Yapılan araştırmalar, işe yeni alınan personellerin yaklaşık olarak %35’lik bölümünün ilk 6 ay içinde işi bırakma kararı aldığını gösteriyor. Onboarding yapılandırma süreci başarılı olmuş personellerin ise 3 seneden sonra verimliliklerinde %58‘lik bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Şirketiniz için mükemmel gibi görünen çalışanlarınızın daha işe alım süreçlerinin başında hemen başka bir yere yönelmesi muhtemel bir durumdur. Unutmamalısınız ki kusursuz şekilde yönetilen bir “işe giriş” sürecinin sonunda çalışanınız sizinle yolları ayırma kararı almaz. Pek çok şirket ne yazık ki işe giriş noktasında süreci çalışanın perspektifinden değerlendiremez. Bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerektiği üzerine fazla düşünmez ve elbette sorunların ortaya çıkmasına engel olamaz.

Hangi Noktalara Dikkat Etmek Gerekiyor?

Çalışanlar için hangi kriterlerin ya da detayların sinir bozucu olabileceğini, hangi davranışların uzaklaşmalarına neden olabileceklerini işverenlerin düşünmeleri ve buna göre bir strateji belirlemeleri gerekir. Bütün işe alım süreçleri farklı ve kendine hastır. Bu noktalarda şirketin kendi kültürü, sektörün yapısı ve işin içeriği, özel durumlar yaratabilir. Bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Onboarding süreçlerinde her türlü talep ve ihtiyacı mutlak suretle netleştirmeniz gerekir.
  • İşe alınan yeni personellere bir sonraki adımları aktaran bir bilgi merkezi oluşturmalısınız. Bu sayede gereksinimleri zihinsel düzeyde takip etmek kolaylaşacaktır. Nelerin tamamlandığı ve nelere ihtiyaç duyulduğu da aynı şekilde ortaya çıkacaktır.
  • Modern çalışanlar her şeyin çok daha hızlı olmasına ve çalışır durumda olmasına alışmıştır. Tek bir butona basarak mobil dünyadan her şeye erişmek onlar için mümkünken iş yerinizde hantal ve modası geçmiş metotlar/teknolojiler kullanmayın. Özellikle evrak işlemlerinde buna dikkat etmeniz iyi bir intiba yaratacaktır. Aday portallarının mobil uyumluluk içermesi de bu noktada dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.
  • Adayların size ve işinize alışması için kullanıcı dostu çözümler üretmeye çalışın.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da zayıf iletişimdir. Sadece söyledikleriniz değil; aynı zamanda bu söylediklerinizi hangi mekanda, hangi ortamda ve ne şekilde söylediğiniz da önemli bir done olarak ele alınır. Adaylar bir problem yaşadığında İnsan Kaynakları konusunda sorumlu kişiye çok hızlı bir şekilde ulaşmalıdır. Adayların kendilerini en rahat hissettiği iletişim araçları ne ise bu araçlar üzerinden iletişim kurmaya özen gösterilmelidir.

Onboarding süreçlerinde yapacağınız kritik hatalardan olayı yetenekli çalışanlarınızı kaybetmek istemiyorsanız, profesyonel bir danışmanlık desteği alabilirsiniz. Makers Türkiye’nin uzman ekibinden Akademi eğitimi ve danışmanlık noktasında destek almak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.