Online Sunum için En Etkili Araçlar Nelerdir?

 

Fikirlerin muhataplarınca daha iyi bir şekilde anlaşılarak kabul görmesini sağlayan kimi araçlar, özellikle girişimciler tarafından sıklıkla kullanılır. Bu araçların başında bulunan, nitelikli, içerik açısından zenginleştirilmiş sunumlar, kâğıt ya da karton kullanılarak hazırlanabileceği gibi bu amaca hizmet eden web siteleri ya da online uygulamalar kullanılarak da etkili bir şekilde hazırlanabilir.

Online sunum araçları, hazırlık aşamasını kolaylaştırmasının yanı sıra başka avantajlar da sunar. İnternetin olduğu her yerden erişilebilen sunumlar, birden fazla kişinin katılımıyla eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Ayrıca, sosyal medya kanalları da dâhil olmak üzere farklı kanallar üzerinden 3. kişilerle kolaylıkla paylaşılabilir.

Online sunum için en etkili araçlar nelerdir, diye merak edenler için bir araya getirdik. İşte en çok tercih edilen araçlar:

1.CANVA

En popüler online sunum araçlarından biri olan Canva ile farklı türde görseller oluşturmak, özgün tasarımlar yapmak mümkündür. Canva, özellikle tasarım yeteneğine sahip olmayanlar tarafından, sağladığı faydalar nedeniyle en sık tercih edilen sunum araçlarındandır. Görseller, ücretsiz ve Premium sürümleri olan Canva’nın kütüphanesinden ücret karşılığında ya da şahsi bilgisayarlardan yüklenebilir. Hazır olarak gelen şablonlar da değiştirilebilir özelliktedir. Canva, hazırlanan çalışmaların online olarak düzenlenmesine ve tamamlanmasının ardından bilgisayarlara indirilmesine izin verir.

2.CUSTOMSHOW

CustomShow, pazarlama sunumları yapmak için kullanılan online araçlardandır. Çalışma mantığı bulut tabanlı sunum yazılımları gibidir. CustomShow’da sunumları markaya göre özelleştirmek ve web toplantıları özelliğini kullanarak yayımlamak mümkündür. İş birliği ve dosya paylaşımı için bulut depolama alanı kullanılabilir. Hem çevrim içi hem çevrim dışı olarak iPad dâhil pek çok mobil araçta kusursuz çalışan CustomShow, analitik platforma da sahiptir.

Makers Türkiye olarak yenilikçi kurumlar ile hem üst yönetim sunumları için online Danışmanlık veriyor hem de Akademi hizmetlerimizle Hikaye Anlatıcılığı ve Üst Yönetim Sunumları ile ilgili workshoplar düzenliyoruz. Siz de kurumunuzla faydalanmak için bize ulaşın: [email protected]

3.Genially

İnteraktif sunum araçları arasında öne çıkanlardan Genially, infografik ve zihin haritalarını içeren etkili sunumlar hazırlamada kullanılır. Birden çok katılımcının gerçek zamanlı iş birliği yapabildiği Genially, sunumlara animasyon eklenmesini de mümkün kılar. Ayrıca, kendi istatistiklerini toplayarak sunumların etkinliğinin ölçülmesine de olanak sunar.

4.Google Slides

Google Slides, bir sunum aracı olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Bir Google hesabıyla birlikte kullanıma açılan Google Slides, bulut tabanlı olması sebebiyle online iş birliğini mümkün kılar. Kullanım kolaylığı sunmasına karşın sınırlı tasarım imkânına sahiptir ve kişiselleştirmeyi/özelleştirmeyi desteklemez. Erişim için aygıt ayrımı yapmayan ancak internetin varlığını zaruri kılan aracın ayrıca geçmiş ve hesap verebilirlik özellikleri her zaman için güvenilir değildir.

5.HAİKU

Haiku, kullanım kolaylığı sayesinde özellikle öğrenciler ile öğretmenler tarafından tercih edilen bir sunum aracıdır. Birbirinden etkileyici görseller arasından seçim yapılmasına olanak sunan Haiku, dağınıklığı ortadan kaldırarak dikkatlerin esas verilmek istenen mesaja çekilmesini sağlar.

6.KEYNOTE

Geliştirilmiş versiyonuyla online sunumlar için kullanılan araçlardan biri hâline gelen Keynote, gerçek zamanlı iş birliği ile dosya paylaşımına olanak sunar. Yalnız bu paylaşım için iş birlikçilerden en az birinin bir Apple cihaz üzerinden işlem yapıyor olması gerekir. Kullanışlı şablonlara ve kendine has geçiş özelliklerine sahip Keynote’ta animasyonların sunumlarla entegre olması da mümkündür. Aracın tüm özelliklerini layıkıyla kullanabilmek için zaman ayırmak gerekir.

7.PowerPoint Online

PowerPoint Online, adından da anlaşılacağı gibi Microsoft PowerPoint’in web tabanlı sürümü olup onunla neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Sistem üzerinden programı kullanamayanlar için faydalı olan PowerPoint Online’a sosyal medya gönderileri (canlılar dâhil) etiketlemek mümkündür.

8.PowToon

PowToon, statik sunumlar yerine, görsel medya oluşturulabilen, animasyonlu bir sunum yapma aracıdır. Telif hakkı istenmeyen müzik ve tasarımlar sunan PowToon, beyaz tuval üzerinde iş birliği yapılmasını da mümkün kılar. Kolay kullanılan sunum aracı, temel düzeydeki ihtiyaçlar için ücretsiz sürüme sahiptir. Ücretsiz sürümde 100 MB depolama alanı sunan ve 3 dakikalık videolar yapmaya izin veren PowToon, kullanıcıyı yönlendirici/bilgilendirici içeriklere de sahiptir.

9.Preseria

Özellikle konferans sunumları için kullanılan Preseria, birden fazla sayıdaki sunumların tek bir yerden yönetilip düzenlenmesine olanak sunar. Bu sunumları yansıtmak da Preseria’nın görevleri arasındadır. Sunum aracının dezavantaj olarak tanımlanabilecek tek yanı, sunum içeriklerinin düzenlenmesine izin vermemesidir.

10.Prezi

Online sunum araçları arasında tercih edilme sıklığı bakımından üst sıralarda yer alan Prezi, yaratıcı sunumlar yapmaya olanak sunar. Temel sürümü ücretsiz olarak servis edilen Prezi’yle tartışmaların önemli noktalarına yakınlaşmak ve bir slayttan diğerine geçmeden farklı parçaları hareket ettirmek mümkündür. Ücretsiz sürümünde sunumların varsayılan ayarlarla herkese açık oluşturulduğunu da belirtelim.

11.Slidebean

Slidebean’in bir sunum yapma aracı olarak öne çıkan en önemli özelliği, eklenen içerikleri kendi kendine slaytlara dönüştürmesidir. Sunum hazırlaması biraz zaman alsa da Slidebean, kullanımı kolay bir araçtır. Çok sayıda şablona sahip olup sunumların gidişatının kontrolüne ve görüntülenme verilerine erişilmesine izin verir.

12.SlideDog

Online sunum için etkili araçlardan biri olan SlideDog, farklı dosya türlerinin (resim, video, PowerPoint, PDF, web sayfası, Prezi gibi) bir araya getirilmesine imkân sunar. Bu dosyaların düzenlenmesinde ve oynatma listesi oluşturulmasında görevli SlideDog, canlı ve etkileşimli bir izleyici anketi de içerir. SlideDog’un dezavantajı, sıfırdan bir sunum dosyası yaratmak için kullanılamamasıdır.

13.SlideShare

SlideShare, çalışmaların online sunum araçlarından 3. kişilerle paylaşılmasına olanak sunan, LinkedIn şemsiyesi altındaki bir araçtır. Sunum oluşturmaya değil, sunumların geniş bir profesyonel izleyici kitlesi önünde paylaşımına yönelik hizmet verir.

14.Zoho Show

Zoho Show, PowerPoint Online’ın alternatifi olarak online sunum yapılmasına olanak sunan bir araçtır ve onunla benzer şekilde çalışır. Zoho Show’un ücretsiz sürümü, maksimum 5 kişilik ekiplerce kullanılabilir. Kullanıcılar, güvenli dosya paylaşımı ve uygulama içi sohbet özelliklerinden de yararlanabilir.

Bonus: Slido

Hedef kitlenin tartışmanın bir parçası hâline getirmek için kullanılan bir soru-cevap ve anket yapma aracıdır. Özellikle çoklu katılımın olduğu etkinliklerde tartışma konularının önceliklendirilmesine olanak sunar. Slido’yu kullanarak sunum sonrası geri dönüşler alabilirsiniz.

Kaynaklar

https://blog.tedmcgrathbrands.com/online-presentation-tools/

https://business.tutsplus.com/articles/online-free-presentation-software–cms-30002

https://www.sli.do/product

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın