Öldüğünde Vücudunla Yapılabilecek 5 Fütüristik Şey

Gelecekte, şu anki yaşamımıza nazaran pek çok şey farklı olacak. Arabalarımız uçabilecek, belki de Mars’ta yaşayacağız. Soyu tükenmiş türler yeniden doğacak. Heyecan verici değil mi?

Hep gelecekten bahsediyoruz ancak şu anı yaşarken de tat almaya bakmalıyız, sonuçta hepimiz öleceğiz. Kesinlikle değişmeyecek tek şey… Ya yakılıp küllere döneceğiz ya da toprağa gömüleceğiz.

Belki de geleceğimizde, ölüm merasimlerini geleneksellikten çıkarmanın farklı yolları vardır.  Aşağıda bu 5 füturistik yolu paylaşıyoruz:

1- Küllerini Uzay Boşluğuna Fırlatmak

Ölülerin küllerinin uzaya fırlatılması Amerika’da gitgide büyüyen bir trend haline geliyor. Balonları kullanarak yaklaşık 24.000 km rakıma insan kalıntılarını atma konusunda çalışan ve insanların da kendi külleri için bunu yapmasını arzu eden Mesoloft adlı şirket var. Peki neden bunu istiyor?

Melosoft’un operasyon şefi Alex Clement’in bu soruya basit bir cevabı var. “Bence insanlar bir tahta kutuya koyulmaktan sıkıldı.”

Bu şirket küllerinizi şu şekilde uzaya salıyor. Arduino ile çalışan bir robot gerekli yüksekliğe gelindiğinde külleri atmosfere salıyor ve aynı zamanda bu anı da videoya kaydediyor. Ne güzel bir cenaze töreni!

2- Bedeniniz Mercan Kayalığı Olarak Yaşamaya devam Etsin

Kalıntılarınızın daha kullanışlı bir amaca hizmet etmesini isterseniz, mesela su altı ekosistemini korumak gibi, kalıntılarınızın bir kayalığa dönüştüğünü düşünün.

Eternal Reefs olarak adlandırılan şirket, özel bir beton karışımı kullanır ve bunu yakılmış kalıntılarınızla birleştirir. Bir kere denize atıldığı zaman, deniz yaşamı bunu mercan kayalığı gibi bir şeye dönüştürür ve çeşitli habitatların gelişmesine izin verir.

3- Kalıntılarınız Elmaslara Dönüşsün

Madencilik, rafine etme, satma, kesme ve nihayetinde ışıltılı bir mücevher parçası haline getirme sürecinde kazara çok fazla kan dökülür. Hatta Kanlı Elmas adında bir film vardır. Şimdi ise elmas ortaya çıkarmanın farklı bir alternatifi var.

Kalıntılarınız 13.000 kiloluk bir endüstriyel makine kullanılarak elmas formuna preslenebilir. Söz konusu süreç, kalıntılarımızdan kalan ve aşırı sıcaklıklara kadar ısınan karbonun özel bir elmas presine yerleştirilmesini içeriyor.

4- Yüzen Adaya Gömülün

Şehirlerdeki mezarlıklara gömülmek istemiyorsanız, Hong Kong’a gömülmek isteyebilirsiniz. Eskiden HongKong’ta artan sayıda ölümün baskısını hafifletmek için tasarlanmış bir deniz kıyısı mezarlığı olan “Yüzen Sonsuzluk”a gömülebilirsiniz.

Müşteriler için kullanım şu an teknik olarak mümkün değil fakat “Yüzen Sonsuzluk” 370.000 insanın mezarına ev sahipliği yapabilecek. Londra ve Hong Kong merkezli Bread adındaki mimarlık şirketi, bu mezarlıkta dolaşılabilmesi için görseldeki gibi bir dairesel geçit tasarlamış.

5- Dijitalleşerek Yeniden Diril

Şu ana kadar hep fiziksel olarak vüdumuzla ne yapacağımızı konuştuk, peki aklımız, zekamız ne olacak? İnsanların bilincini öldükten sonra tekrar bir araya getirmek hala bilim kurgudan öteye gitmez. Bilincinizi teknolojiyi kullanarak tekrar diriltmek pek mümkün değilken sizin gibi davranan bir versiyonu yeniden oluşturmak mümkün.

İsveç merkezli bir cenaze şirketi Fenix Begraving, ölen kişiyi temel alan etkileşimli bir dijital kimlik oluşturmak için yapay zeka algoritmaları kullanıyor.

Bu dijital kimliğe sahip benlik, şu anda sadece mesajlaşmada bir kişinin nasıl konuştuğunu taklit edebiliyor ancak Fenix şirketi bunu gelecekte sözlü iletişime de taşımayı planlıyor. Bu dijital kimliği ise ölen kişinin sosyal medyası, chat uygulamaları ve e-postalarıyla beslenen bir algoritma tarafından ortaya çıkıyor.

Peki sen, hangisini seçmek istiyorsun?

kaynak

futurism.com/futuristic-funeral-death-die/

bir yorum bırakın