Okyanus Şeklinde Masa Yapımı

Youtube’dan Bob Clagget, daha önce hiç keşfetmediği alanlarda projeler ortaya çıkarmak istedi ve sonuçlar şaşırtıcıydı (videoyu izliyorken 06:39 sn.’de “vaaaay be” diyeceğinizi duyar gibiyim). İnsanların uzun bir oluk biçiminde epoksi* dökerek nehirlere benzeyen masalar yapmasından esinlenen Bob, bunun okyanus versiyonunu yapmaya karar verdi. Biraz beyin fırtınasından sonra planını hazırlamıştı. Okyanusun zeminini betondan yapmayı düşündü, çünkü bu biraz sahil havası yaratabilirdi.

nehir masası örneği

İlk olarak, melaminden* bir kalıp inşa etti. Projenin çarpıcı olması için, yaptığı kalıbın bir beton kadar sağlam olmasına ve epoksininde ulaşabileceği her yere sızmasına önem verdi.

Tüm materyalleri döküp bekledikten sonra, son dokunuşu yapmak için gerekli olan bir kısmı bırakmıştı. Bunlar da; zımpara, parlatma ve epoksiyi cilalamaydı. Uğraş gerektiren bir süreçtir ama buna değer. Tüm bu işlemlerin sonucunda masa sanki bir okyanus gibiydi ve beton zeminle birlikte fantastik gözüküyordu.


Yenilikçi Sertifikalı Makers Türkiye eğitimlerine katılın. Yetkinlik kazanın.


Bob’un bu masayı inşa ederken bazı problemlerle karşılaştığını görebiliriz fakat o iyi bir tutum ve gayret gösterdi, sonunda da mükemmel bir masaya sahip oldu.

Diğer maker projelerine bakmak için buraya tıklayın!

epoksi: kimyasal reaksiyona girdiğinde sertleşen ve kürünü alan sentetik reçine.

melamin: organik bileşik, plastik madde üretiminde endüstriyel kimyasal madde.

resim kaynağı: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/80/13/c1/8013c1e8ddc33c1c8ea9a6acade0a4b7.jpg

metin kaynağı: http://makezine.com/2017/02/27/ocean-table/