Ofis Yaşamında İnsan İlişkileri Neden Önemlidir?

Etkili bir özgeçmiş, iyi bir okuldan mezun olmak ve yeterli iş tecrübesi… Yayınlanan ilanlarda anlatılanlar sanki sizin için yazılmış gibi. Ama artık işe alınma ya da terfi kararlarında özgeçmişiniz sizi nasıl anlatırsa anlatsın insani özellikleriniz oldukça önem taşıyor.

Bu özellikleriniz, yalnızca işe alınma ya da terfi süreçlerinde anlam taşımıyor. Yaşamınızın neredeyse on yılını çalışarak geçiriyorsunuz. Gün bazında baktığımızdaysa da en az üçte birini aynı insanlarla aynı ortamda geçirmek demek. Peki bu kadar süreyi birbirinden farklı insanlarla bir arada nasıl verimli geçirebiliriz? Hayatın her alanında olduğu gibi ofis yaşamında da uygulandığı zaman hepimizin hayatını kolaylaştıracak bazı görgü kuralları var. Bu kurallardan bazıları; kulaklıkla müzik dinlemek, çöpünüzü ortalıkta bırakmamak, kokulu yiyecekler, gürültülü sakız çiğnememek,  kullandığınız kokunun yoğunluğu gibi basit ama etkilidir.

Maksim Gorki, “İş mutluluk verici olduğunda hayat eğlencelidir; bir görev olduğunda ise esarettir.” der. İnsanın işteki mutluluğu ya da mutsuzluğu hayatının tamamına yansır. Bir işyerinde başarılı ve mutlu olmak, yalnızca bilgi ve tecrübeden ya da sunulan imkanlardan geçmiyor. İnsan ilişkileri, yani duygusal zekanın yönettiği insani beceriler de, tatmin olmamızda çok büyük etken. Müşteri ya da iş arkadaşınızla iletişim kurarken ya da yöneticinize kendinizi ifade etmeniz gerektiğinde, iletişim becerileriniz kuvvetliyse, sizi iyimser, karizmatik, özgüveni yüksek bulurlar ve  sizinle çalışmaya can atarlar. Hangi yönetici, kendi ekibiyle ya da diğer çalışanlarla doğru iletişim kuramayan bir kişiyi tercih eder ki?

Ofis yaşamında sağlıklı ilişkiler kurabilmek, mutlu ve başarılı bir iş yaşamının da anahtarı.

Yaşamın tamamında olduğu gibi, ofis yaşamında da sosyal olmanın önemi büyüktür. Ortaya çıkan sorunların çözülmesi, ortak projelerde fikir beyan ederek ya da sunum yaparak, bilgi aktarmak üzere bir ekibin parçası olabilirsiniz. Bu gibi sosyalliğin parçası olan durumlarda, ortama adapte olabilmek için uzak ve mesafeli davranmamalı, üstleriniz ve ofis arkadaşlarınızla seviyeli bir sosyallik içinde bulunmalısınız.

bir yorum bırakın